Барометр свободи слова за грудень 2015 року

У грудні основним порушенням свободи слова в Україні стало перешкоджання професійній журналістській діяльності – 8 випадків. Такі дані подає щомісячний моніторинг Інституту масової інформації «Барометр свободи слова». Кількість перешкоджань дещо знизилася у порівнянні з листопадом (13), жовтнем та вереснем (по 18 відповідно). З початку року, найбільшу кількість випадків перешкоджання професійній діяльності журналістів було зафіксовано у вересні та у жовтні. Зростання саме у ці місяці пов’язане, насамперед, з передвиборчою кампанію на місцевих виборах та з днем голосування, 25 жовтня.
Перешкоджали цього місяця журналістам на Донеччині (під час місцевих перевиборів), Дніпропетровщині, Полтавщині, Волині та Івано-Франківщині. Перешкоджали невідомі, невідомі у камуфляжі, цивільні, члени виборчих комісій, міські голови, охоронці.
Цього місяця експерти ІМІ зафіксували лише один випадок побиття та нападу на журналістів (у листопаді – 5, у жовтні – 10, у вересні – 6). Так, у Сєвєродонецьку Луганської області місцева журналістка постраждала внаслідок бійки, яка сталася за участю молодиків спортивної зовнішності, які блокували початок сесії і не пускали до зали засідань присутніх.
Водночас у грудні зафіксовано зростання кількості погроз та залякувань – 5 випадків (у листопаді – 2). Чотири з них – хибні повідомлення невідомих про замінування редакцій телеканалів “112 Україна” та NewsOne.
Крім того, грудень позначився негативною тенденцію обмеження доступу ЗМІ до сесійних засідань новообраних місцевих рад та введенням акредитації для журналістів, що не сприяє їхній роботі, а, навпаки, перешкоджає. Такі випадки були зафіксовані на Донеччині, Херсонщині, Запоріжжі, Миколаївщині, Черкащині. У зв’язку з цим, юристи ІМІ нагадали, що органи місцевого самоврядування не мають права забороняти журналістам відвідувати засідання, а акредитація – це процедура для спрощення роботи журналістів, а не обмеження, і її відсутність не може бути причиною недопуску представників ЗМІ. За перешкоджання роботі журналістів передбачена кримінальна відповідальність.
Також ІМІ зафіксував два випадки економічного тиску (з боку райрад та облрад щодо комунальних ЗМІ) та по одному випадку кібер-атаки на ЗМІ та інші види економічного тиску.
В анексованому Росією Криму ІМІ зафіксував 6 випадків порушень свободи слова з боку окупаційної влади, внаслідок чого два кримськотатарські ЗМІ під виглядом реорганізації фактично ліквідовуються. Інші ЗМІ припинили свою роботу на півострові, оскільки відчувають тиск.
На територіях, окупованих “ДНР” і “ЛНР” зафіксовано 2 випадки. Зокрема, бойовики глушили в окупованому Луганську українські радіостанції.
Таким чином, з початку року ІМІ зафіксував 2 випадки убивства журналістів, 58 випадків побиття та нападів на журналістів, 105 випадків перешкоджання законній професійній діяльності журналістів та 12 випадків цензури.

http://imi.org.ua/barametr/51833-barometr-svobodi-slova-za-gruden-2015-roku.html

Loading...
Використання матеріалів, розміщених на сайті, дозволяється тільки за умови прямого, відкритого для пошукових систем гіперпосилання на www.pressclub.te.ua