Всі права громадян на виборах Президента вперше захищатимуть омбудсмени

Як відомо, ще на початку минулого року за підтримки Євросоюзу в Україні почали створення мережі виборчих омбудсменів, покликаних комплексно захищати права громадян на виборах, забезпечувати системний аналіз застосування законодавства та практик розслідування виборчих злочинів, виступати комунікатором між виборцями, кандидатами, медіа та правоохоронними органами з питань впровадження практик протидії порушенням на виборах. Громадянська мережа ОПОРА ( саме вона впроваджує відповідний проект спільно з Українським католицьким університетом та Європейським центром підтримки виборів ) провела відбір кандидатів, основним критерієм висуваючи при цьому незаангажованість, компетентність та  вмотивованість. Відтак вони пройшли спеціальний курс навчання, а із стартом президентських виборів розпочали свою роботу в регіонах. На Тернопільщині громадською омбудсменкою із захисту виборчих прав Громадянської мережі ОПОРА стала відома юристка та громадська активістка  Ольга Мазаєва. Ось що розповіла вона про свою діяльність під час нещодавнього круглого столу «Взаємодія підрозділів поліції краю з громадськістю щодо належного забезпечення передвиборчого процесу та недопущення порушень у день виборів», який відбувся в Головному управлінні Нацполіції Тернопільської області.

– Громадський омбудсмен – це новий вид діяльності стосовно виборів. Всього в Україні зараз працює 25 таких омбудсменів, вони є в кожній області, і головна мета нашої діяльності  – це недопущення порушень на виборах. Всі ми знаємо, що в нашій країні основна проблема – це відсутність відповідальності, або уникнення відповідальності. Порушникам дуже часто вдається її уникнути, що надає їм впевненості у безкарності наступних дій, а в результаті це призводить до того, що люди просто втрачають віру в справедливість. І саме тому, за нашими спостереженнями, багато людей не хочуть брати участь у виборах, бо вони не вірять в їх чесність. Перед омбудсменами стоїть завдання забезпечити дійсно справедливі і чесні вибори. І саме тому моя діяльність – це передусім співпраця з усіма правоохоронними органами та з усіма сторонами виборчого процесу  по недопущенню порушень.

   Зараз уже налагоджена відповідна співпраця з органами національної поліції, прокуратури та СБУ. Відтак я буду особисто контролювати розслідування всіх злочинів, всіх протиправних дій по виборчих правопорушеннях аж до винесення рішень судами. Буду моніторити, крім діяльності поліції, діяльність судів, і, по можливості, навіть контролюватиму хід судових справ щодо виборчих злочинів. Тому що, приміром, за минулий виборчий період у нас в області тільки по деяким статтям справи було доведено  до вироків, причому засуджені особи отримали вироки значно нижчі, ніж допустима межа. Скажімо, якщо нижньою межею було позбавлення волі, то насправді все закінчувалося лише грошовими штрафами. Тож ми маємо дослідити, чому так сталося, і чи справді ці рішення були законними і справедливими, бо в таких випадках у людей також виникають підозри, чому порушникам вдалося уникнути відповідальності. А щоб такого більше не траплялося, ми якраз і налагоджуємо ефективну співпрацю з поліцією. Наразі, зокрема, проводимо і опитування щодо того, які проблеми мають самі поліцейські при  розслідуванні виборчих злочинів – можливо, їм не вистачає сил чи знань – відтак виявлені проблеми намагатимемося усунути. Так, наприклад, ОПОРА проводитиме  спеціальні тренінги для працівників поліції, щоб забезпечити їх відповідними знаннями на виборах – це стосується передусім дільничних та тих правоохоронців, які працюють в сільській місцевості. Знаннями щодо абсолютно всіх дій, які можуть знадобитися поліцейським, щоб оперативно і грамотно реагувати на порушення  під час виборів на виборчих дільницях. Буде ОПОРА виготовляти і просвітницькі матеріали для виборців – щоб вони знали свої права та обов’язки, і як поводитися при виявленні того чи іншого порушення. Принагідно закликаю представників засобів масової інформації активно поширювати таку інформацію, бо це справді дуже важливо! А в кінцевому результаті всієї діяльності, про яку йшлося, будемо працювати над внесенням потрібних змін в законодавство, адвокатувати ці зміни, та у  співпраці з Офісом Омбудсмена  готувати матеріали для щорічної доповіді про порушенню прав громадян в Україні.

На фото – Ольга Мазаєва

Фото з архіву Тернопільського прес-клубу

Loading...
Використання матеріалів, розміщених на сайті, дозволяється тільки за умови прямого, відкритого для пошукових систем гіперпосилання на www.pressclub.te.ua