ДЕНЬ ПЕРЕМОГИ ПАМ’ЯТІ: тернопільські інтернет-ЗМІ — про суспільно значущі дати

У першій декаді травня Інститут масової інформації проводив моніторинг місцевих інтернет-ЗМІ на предмет висвітлення ними суспільно значимих дат: Дня пам’яті та примирення і Дня перемоги над нацизмом у Другій світовій війні. Прослідкувавши за публікаціями тернопільських інтернет-видань за період з 8 по 10 травня, можна зробити висновок, що на Тернопільщині День пам’яті переміг День перемоги — більшість матеріалів локальних ЗМІ зосереджувалися саме на питаннях пам’яті і примирення. Що може свідчити про відхід від радянсько-російських традицій відзначення цих дат і формування нових традицій — наприклад, вшанування героїв та жертв не лише Другої світової, але й новітньої російсько-української війни.

Усього за період моніторингу у десяти місцевих інтернет-виданнях, що аналізувалися: “Галас”, “Доба”, “Погляд”, “Реально, “Теньюз”, “Терен”, “Терноград”, “Тернополяни”, 0352, “20 хвилин” було опубліковано 51 матеріал пов’язаний із вшануванням Дня пам’яті та примирення та Дня перемоги над нацизмом у Другій світовій війні. Найбільше — по вісім — публікацій з’явилося у виданнях: «Терен», «Теньюз» і «0352», найменше (три публікації) — у «Галасі», «Добі», «Погляді» і «Тернограді»; у виданнях «Тернополяни», «20 хвилин» та «Реально» було, відповідно, шість, п’ять і чотири таких матеріали. Загалом більше половини (27 публікацій) — це авторські журналістські матеріали, 24 матеріали офіційного характеру — як правило, передруки повідомлень пресових служб державних і муніципальних органів влади, привітання і заяви місцевих чиновників та представників окремих політичних сил (принаймні дві таких публікації мали ознаки замовності).

Пам’ять у спогадах

Частину публікацій, що з’явилися на сторінках тернопільських інтернет-ЗМІ тими днями можна згрупувати під назвою «Спогади». У них тернополяни згадують про своїх рідних, які брали участь у Другій світовій війні, або ж там подано розповіді самих учасників війни. У п’яти інтернет-виданннях (з десяти) ми нарахували сім таких матеріалів, зокрема такі: «У день Перемоги ми падали на землю, плакали і цілували її. Дівчата кричали: «Мама! Я жива!», «94-річний ветеран з Тернопільщини розповів про життя на війні», «Все, що залишилось від діда, це — три пожовклих фото і один лист», «Як воювали діди тернополян: Василя Зелінку поранили в 44-му під час Будапештської операції. Добу він пролежав в снігу», «Пройшов шлях від отого шматка “гарматного м’яса” до “гвардії сержанта”, – Сергій Притула розповів про свого діда».

Офіційне та неформальне вшанування

У попередній групі публікацій йшлося про особистий вияв шани до ветеранів, але відбувалося на Тернопільщині й чимало масових публічних заходів, присвячених Дню пам’яті й інформація про це знайшла відображення на шпальтах місцевих інтернет-медіа. Повідомляли про вшанування пам’яті загиблих у Другій світовій на меморіалах у Тернополі, Шумську, Кременці та Білій.

У двох публікаціях видання «Терен» ішлося про виготовлення різними групами дітей та юнаків у Бережанах і Тернополі маків у знак пам’яті про загиблих у Другій світовій війні.

Від героїв минувшини до сучасних героїв

За повідомленням «Погляду», представники різних християнських конфесій Тернополя провели заупокійну панахиду за усіма воїнами, які віддали своє життя, захищаючи українську землю і невинним жертвами Другої світової війни, ішлося в публікації також про засудження священниками комуністичної ідеології.

Неодноразово згадували місцеві медіа у матеріалах про День пам’яті не лише загиблих у Другій світовій війні, але й українських воїнів та мирні жертви нинішньої російсько-української війни. Зокрема про це йшлося у матеріалі видання «Доба»: «Без політики, з портретами Героїв і шевронами: в Тернополі відбудеться піша хода пам’яті cучасних захисників України».

Парковий консенсус”

Широко висвітлювали місцеві інтернет-видання представлення робочою групою і представниками міської ради планів щодо реконструкції Старого парку (Парку слави). Один із аспектів реконструкції зокрема передбачає чіткіше зонування парку: наразі планується, що там буде дві меморіальні зони, одна з яких буде присвячена пам’яті загиблих у Другій Світовій війні, а інша — звитязі українських героїв усіх часів й зокрема новітньої російсько-української війни. Також буде третя — відпочинкова зона. Про ці та інші плани, повязані з реконструкцією Старого парку, писали всі, без винятку, інтернет-видання, про це було не менше десяти публікацій.

Без провокацій і з недоскандалом

Оскільки 9 травня нерідко відбувалися різного роду провокації, сутички між представниками політичних сил, що мають контроверсійні поглядиі, деякі видання приділили увагу питанню запобігання таким випадкам. Про це зокрема писали «0352», «20 хвилин» і «Реально». Про заборону публічної демонстрації символіки комуністичного тоталітарного режиму і націонал-соціалістичного (нацистської) символіки пивідомляло видання «ТеНьюз» у матеріалі «За носіння георгіївської стрічки можна «загриміти» у в’язницю».

Хоча абсолютна більшість публікацій у ЗМІ мали примирливу тональність, трапився й один матеріал протилежного характеру. Це був передрук із всеукраїнського сайту кількох провокативних коментарів із соціальних мереж під назвою «Х** їм, а не примирення»: московський піп назвав воїнів УПА «бойовиками», а націоналізм — «трагедією». Зауважимо, що й назва цього матеріалу досить маніпулятивна — насправді ж бо священик не говорив тих слів, які йому, наче пряма мова, приписано у заголовку. Сумнівної вартості зміст і заголовок публікації спровокували чимало такої ж якості коментарів до неї.

Любомир Крупницький, регіональний представник ІМІ в Тернопільській області

Написання цього блогу стало можливим завдяки підтримці американського народу, що була надана через проект USAID “Медійна програма в Україні”, який виконується міжнародною організацією Internews. Зміст матеріалів є виключно відповідальністю ГО “Інститут масової інформації” та необов’язково відображає точку зору USAID, уряду США та Internews.

Loading...
Використання матеріалів, розміщених на сайті, дозволяється тільки за умови прямого, відкритого для пошукових систем гіперпосилання на www.pressclub.te.ua