Колектив «Подільського слова» не згідний бути пішаками на шахівниці влади

29 липня 2016 року  депутати Тернопільської районної ради знеславились на всю Україну, звільнивши своїм рішенням з роботи багаторічного головного редактора районної газети «Подільське слово» Ганну Макух. Це рішення було абсурдним за логікою, непродуктивним, аморальним і явно таким, яке ігнорує інтереси громади, для якої випускається газета. Що ж до його законності, то треба нагадати депутатам Тернопільської районної ради, що з травня нинішнього року вони взагалі не повинні мати ніякого відношення до газети «Подільське слово». Адже ще 28 березня колектив редакції на своїх зборах висловив бажання взяти участь у процесі роздержавлення, який передбачений відповідним Законом України. Згідно із цим Законом районна рада протягом місяця зобов’язана була вийти із співзасновників газети. І хоч цього не було зроблено досі – в порушення Закону! -влада втратила право затверджувати чи звільняти з посади головного редактора.
«З 1 січня 2016 року вступив у дію Закон України «Про реформування державних і комунальних друкованих засобів масової інформації», – коментує юрист Тернопільської обласної організації Національної Спілки журналістів України Роман Руснак. – Одночасно і відповідно до нього внесено зміни у ряд інших законів. Зокрема, статтю 8 Закону «Про друковані засоби масової інформації (пресу) в Україні» доповнено новим положенням – «Органи державної влади, інші державні органи та органи місцевого самоврядування не можуть виступати засновниками (співзасновниками) друкованих засобів масової інформації», а з глави 4 «Повноваження районних і обласних рад» Закону «Про місцеве самоврядування в Україні» ВИЛУЧЕНО речення «Заснування засобів масової інформації відповідної ради, призначення і звільнення їх керівників», яке до 1 січня 2016 року було написано у пункті 7 статті 43 «Питання, які вирішуються районними і обласними радами виключно на їх пленарних засіданнях».
Дуже шкода, що Тернопільська районна рада, яка мала б бути для усіх еталоном дотримання законності, сама вдалася до порушення українського законодавства. Тим паче, що зроблено все було «печерно», нахабно, в дусі «рішалова» а-ля Янукович. Адже попередньо до головного редактора не було висловлено ніяких претензій по суті роботи. Проблема (якщо така виникла) не обговорювалась у колективі редакції. А про розгляд питання про зміну їхнього керівника людей повідомили тільки в переддень сесії.
Ще більше шкода, що районні депутати так і не усвідомили, що незалежна демократична Україна неможлива без вільної і незалежної преси. Що ж стало причиною подібного ставлення до колективу редакції та її керівника? На вчорашній сесії Тернопільської районної ради жодних серйозних і вмотивованих аргументів не прозвучало. Тож наразі про це достеменно знають тільки самі ініціатори розправи над газетою. Можливо, їм треба прилаштувати свою людину (нового головного редактора), можливо, через цю людину бачать можливість взяти під контроль тепер уже незалежну від них газету, а можливо – справа в банальних грошових питаннях (приміщення редакції, земля під ним тощо).
Тим часом колектив редакції обурений рішенням райради і, готуючись відстоювати свого редактора і свої законні права, для початку адресував відповідного листа керівникам району. Його текст докладаємо.
Шановні Андрію Васильовичу та Олександре Ігоровичу!
Ганна Миколаївна Макух дванадцять років працює на посаді головного редактора Тернопільської районної газети «Подільське слово». За цей час вона зарекомендувала себе як кваліфікований журналіст і мудрий керівник, який легко вирішує проблемні питання, з розумінням ставиться до кожного працівника. Під її керівництвом газета робиться на одному диханні. Для нас, м’яко кажучи, стало несподіванкою ваше рішення звільнити Ганну Миколаївну Макух із посади. Вважаємо його нелогічним, абсолютно необґрунтованим, невмотивованим, законодавчо не підтвердженим.
Попри невелику кількість працівників редакції, недостатнє бюджетне фінансування «Подільське слово» стало найкращою районною газетою Тернопільщини, що неодноразово підкреслювали читачі. За час нашої співпраці ми нікого не образили, не опублікували неправдиву інформацію, не обмовили, не зводили наклепів. Кожна людина має право на власне бачення того чи іншого питання. Викривляти думку ніхто не має права, адже це пахне радянщиною, з якою ми, нібито, боремося. Контроль заради контролю — ознака нездорового суспільства. Будь-яка політика чи філософія повинні базуватися на взаєморозумінні і повазі до людини. Натомість ви знехтували думкою колективу редакції, вирішивши це питання «за кулісами». Незрозуміла позиція Тернопільської райдержадміністрації, яка, вийшовши із засновників газети, намагається диктувати свої умови. Чому не можна всі проблемні питання залагодити за допомогою відкритого діалогу з колективом редакції газети?
Кожен має право висловитися на сторінках газети. Кожен заслуговує першої сторінки. Щоб бути цікавою, газета має бути різною, має стати полем для аргументованих дискусій. Всі газетні проекти, публікації нікого не дискредитували й не применшували досягнень інших. Потрібно розуміти, що руйнування старого — це не завжди побудова нового й кращого. Тим більше коли для цього нема розумних підстав. Звільнення головного редактора дестабілізує кропіткий, тривалий процес творення газети, який відбувається щотижня. Ви руйнуєте досвід і стабільність. Колектив редакції газети «Подільське слово» хоче працювати з головним редактором Ганною Миколаївною Макух, і готовий вислухати всі пропозиції. В іншому випадку ми подаємо заяви на звільнення, оскільки кожна людина — це насамперед особистість, а не пішаки на шахівниці, якими можна грати в політичні ігри.
Щиро дякуємо за увагу! Сподіваємося на ваше розуміння.
З повагою — журналіст Андрій Омельницький, бухгалтер Анастасія Балагура, відповідальний секретар Людмила Дейнека, водій Олег Романський, головний редактор ТРР «Джерело» Галина Юрса

Loading...
Використання матеріалів, розміщених на сайті, дозволяється тільки за умови прямого, відкритого для пошукових систем гіперпосилання на www.pressclub.te.ua