Комунальні ЗМІ реформуються швидше, ніж державні

На середину липня повністю реформовано з 749-ти – 220 друкованих видань, з них 205 комунальних (всього 662), 15 державних (всього 87).Комунальні друковані видання реформуються вдвічі швидше, ніж державні. Про це зазначили учасники прес-сніданку на тему «Півроку на роздержавлення: під ризиком зникнення 528 видань», що провели Центр демократії та верховенства права спільно із «Детектором медіа» Під час заходу учасники обговорили перспективи та проблеми процесу реформування державних та комунальних видань в Україні, який відповідно до закону має завершитися до кінця 2018 року.

«ЦЕДЕМ надсилав листи і рекомендації державним ЗМІ реформуватися набагато швидше, але найчастіше отримуємо відповідь: у нас ще є час, ми встигнемо», – сказала юристка Центру верховенства права та демократії Катерина Кулина.

«Прогрес реформування є, у багатьох областях реформувалося близько половини видань. Але є й «мертві зони», це Київ і Закарпаття. Ми побачили, що в тих місцях, де була велика фінансова підтримка з державних чи місцевих бюджетів, там видання набагато гірше ставилися до потенційної можливості стати незалежними, тому що для них це пов’яно з втратою значних фінансових ресурсів», – сказала вона.

За словами пані Кулини, в результаті моніторингу реформи було виявлено проблеми, які можна було вирішити тільки шляхом внесення змін до закону. Зареєстрований 6 червня законопроект №8441 «Про внесення змін до Закону України “Про реформування державних і комунальних друкованих засобів масової інформації”», покликаний здолати проблеми реформування, його вже підтримав профільний Комітет з питань свободи слова та інформаційної політики. Експертка коротко описала ключові положення законопроекту.

Наразі за останньою інформацією до Зведеного переліку внесено 749 видань, які мають реформуватися, з них 662 комунальні та 87 державних. Реформовано 220,  з них 205 комунальних, 15 державних. Цю інформацію повідомив голова Держкомтелерадіо Олег Наливайко. «Але ще не всі дослали нам інформацію, тому реформованих насправді десь близько 270-ти. У нас приблизно 50 видань, щодо яких місцевими органами влади не прийняті рішення про реформування. Законопроект №8441 дасть можливість саме цим виданням протягом ще півроку завершити реформування», – сказав він.

За словами  заступниці шеф-редактора порталу «Детектор медіа» Світлани Остапи, частина видань не реформована досі через небажання місцевої влади, а частина через небажання самих редакцій, які чекали, що можливо ця реформа «розсмокчеться» сама по собі. Місцева влада, яка досі не відпустила комунальні ЗМІ на свободу, думає, у який спосіб її залишити під своїм керівництвом. Для неї це особливо важливо перед виборами, наголосила експертка.

Керівниця Агенції розвитку локальних медіа «Або» Лєра Лауда переконана, що життя після реформування у преси є. Вона навела кілька успішних прикладів, коли локальні медіа у районах, де трохи більше 10 тисяч мешканців, почали самі заробляти гроші і ставати економічно більш незалежними.

Як повідомляв «Детектор медіа», 4 липня медійні громадські організації звернулися до Верховної Ради України із закликом якнайшвидше розглянути і ухвалити зміни до Закону України «Про реформування державних і комунальних друкованих засобів масової інформації» №8441, а також до Комітету з питань свободи слова та інформаційної політики з проханням підтримати законопроект як невідкладний.

Loading...
Використання матеріалів, розміщених на сайті, дозволяється тільки за умови прямого, відкритого для пошукових систем гіперпосилання на www.pressclub.te.ua