Кременецький «Діалог» ділився досвідом реформування з редакторами районок семи регіонів

Реалізовуючи впродовж двох з половиною років проект «Комплексна підтримка друкованих ЗМІ різних регіонів України в процесі роздержавлення та налагодження їх самостійної діяльності», Тернопільський прес-клуб організував цілу низку тренінгів з усіх важливих питань реформування редакцій, що їх проводили кращі фахівці України. Однак час показав, що не менш важливим і актуальним є обмін власним практичним досвідом, яким можуть поділитися керівники вже реформованих редакцій. Безперечно, що по ходу згаданих тренінгів та в міжособистісному спілкуванні потім редактори частково мали змогу отримати такі знання, однак цього виявилось замало. Тому було вирішено організувати виїзні практикуми безпосередньо в реформовані редакції. На Тернопільщині перший такий відбувся в на  базі товариства з обмеженою відповідальністю «Інформаційний центр «Діалог» ( місто Кременець) , створеного на базі колишньої однойменної комунальної газети, яка однією з перших в регіоні успішно пройшла процес  роздержавлення та вже рік працює самостійно. Практичним досвідом з редакторами районок із семи різних регіонів України ділилася директорка ТОВ «Інформаційний центр «Діалог», редакторка газети «Діалог» та сайту Кременець.City  Вікторія Іваницька.

   Зустріч розпочалася із знайомства з редакцією. Відтак Вікторія Іваницька, використовуючи ілюстративну слайд-презентацію, покроково розповіла про те, як відбувався процес реформування газети, які саме проблеми виникали і яким чином вони вирішувалися. Тут треба зазначити, що «Діалогові» порівняно пощастило, бо його розлучення з владою проходило цивілізовано і спокійно. Коли  колектив прийняв рішення про бажання працювати самостійно, то швидко вдалося порозумітися і з депутатами райради, тож потрібну підтримку було отримано вже на наступній сесії. Не вставляв палиць в колеса і другий колишній засновник, районна держадміністрація. Пізніше з обома було укладено угоди про висвітлення їх діяльності на сторінках газети, за якими і продовжується співробітництво, але в редакційну політику колишні засновники не втручаються.

   До роздержавлення, за словами редакторки, «Діалог» почувався досить добре і щодо тиражу, і щодо реклами та інших фінансових надходжень. На сьогодні газета ще не є прибутковою, але коштів на зарплату працівникам, оплату комунальних послуг тощо цілком вистачає, і перспективи досить оптимістичні. Друкується вона не в Кременці і не в Тернополі, а в Чернівцях, бо так виходить дешевше, якість задовольняє, а з доставкою проблем не виникає. Колег здивувало, що в штаті працює лише 4 людини, включно з редактором та бухгалтером, однак Вікторія Іваницька запевнила, що наразі це оптимально. «Було ще четверо, – розповіла вона, – але хтось не зміг, а хтось не захотів працювати по новому, тому довелося попрощатися. Кошти тепер потрібно заробляти самим, тож і рахувати все треба дуже добре, тому, звісно, краще платити більше тим, хто хоче і може багато працювати. Не пише у нас тільки  бухгалтер!». На підтвердження Вікторія продемонструвала останній номер газети з цікавим історичним матеріалом на цілу полосу, підготованим верстальником газети.

   Зрозуміло, що одним з питань, які цікавили редакторів найбільше, було фінансове – реалізація, передплата, реклама ( в тому числі політична), альтернативні джерела заробітку. Активно обговорювали практику платного співробітництва з правоохоронними та фіскальними органами, військкоматами та іншими подібними установами. Говорили і про джинсу та прийнятні межі компромісу між зароблянням коштів та збереженням довіри читачів і репутації газети. Торкнулися також таких болючих сьогодні для всіх газетярів тем, як неякісні послуги Укрпошти та її непідйомні тарифи. Окрему увагу Вікторія Іваницька присвятила сайту  (http://kremenets.city),  який створений і розвивається  завдяки участі редакції у проекті Агенції розвитку локальних медіа «АБО». «Коли вчилася, то було дуже важко і складно ламати себе і все звичне, – відверто зізналася Вікторія Іваницька. – Але воно того варте! Це справді неоціненний досвід, і ми дуже багато для себе взяли, навіть в газеті завдяки новим отриманим знанням багато чого змінили».

   Участь у виїзному практикумі на базі кременецького «Діалогу» також взяла Алла Омельчук із сусіднього Шумського району – директор ТОВ «Інформаційний центр «Новини Шумщини» ( колишньої комунальної, а тепер незалежної газети з такою ж назвою). У порівнянні з початком процесу роздержавлення тираж «Новин Шумщини» збільшився більше, як на півтори тисячі, а обсяг реклами на сторінках зріс удвічі, відчутно вищою стала і заробітна плата працівників. В цілому ж редактор із своїм колективом на ділі довели, що газетний бізнес можна успішно розвивати навіть у маленькому віддаленому райцентрі. Тож Аллу Омельчук колеги слухали з особливою увагою, відтак задали їй дуже багато запитань. Гострий інтерес аудиторії взагалі не спадав впродовж усього заходу. А сам він тривав довше запланованого часу через те, що постійно виникали бурхливі обговорення і дискусії, а із запитаннями у слухачів ну просто ніяк не виходило почекати на «потім». Все це переконливо засвідчило актуальність і важливість зустрічей в такому форматі.

Loading...
Використання матеріалів, розміщених на сайті, дозволяється тільки за умови прямого, відкритого для пошукових систем гіперпосилання на www.pressclub.te.ua