Наскільки прозорими є тернопільські органи місцевого самоврядування?

Відповідь на це питання сьогодні у Тернопільському прес-клубі давали представники Української Галицької партії, яка власне і проводила моніторинг діяльності органів місцевого самоврядування області. «Одними із принципів діяльності будь-якої ради визначено принципи гласності та відкритості при прийнятті рішень та інших нормативно-правових актів, – наголосила заступниця голови Політради Української Галицької партії Ірина Яремчук. –  Місцеві ради зобов’язані оприлюднювати інформацію про свою діяльність, у тому числі Статут територіальної громади міста, проекти рішень, рішення сесій, виконавчих комітетів, програми розвитку, звіти про використання коштів місцевого бюджету тощо. Це дає можливість мешканцям області брати активну участь у діяльності місцевих рад, завчасно знайомитись з проектами рішень, які становлять суспільно важливий інтерес для жителів конкретного регіону та області в цілому і впливати на процес їх прийняття, якщо ці рішення є протиправними чи несправедливими.

Для нашої політичної сили прозорість та відкритість діяльності влади є важливим питанням. Саме тому ми запустили проект контролю за владою. Наші юристи промоніторили сайти обласної та усіх районних, міських, селищних рад та провели аналіз оприлюднення на офіційних інформаційних ресурсах місцевих рад статутів громад, регламенту проведення сесійних засідань міських, районних, селищних рад, проектів рішень та рішень рад та виконавчих комітетів».

Отже, для моніторингу було використано офіційні інтернет ресурси Тернопільської обласної та міської рад, усі сайти районних і міських рад Тернопільської області та сайти Гусятинської, Козівської, Підволочиської селищних рад, які є адміністративними центрами відповідних районів області.

За словами голови Тернопільської обласної організації Української Галицької партії Анни Войтович, наповнення офіційних сайтів здійснюється не завжди вчасно та не в повному об’ємі. «Так, наприклад, на офіційному інтернет ресурсі Тернопільської обласної ради останнє розпорядження голови Тернопільської обласної ради № 207 датоване 10.09.2019 року. При цьому попереднє розпорядження № 206 на сторінці відсутнє. Статути територіальних громад відсутні на офіційних сайтах Бучацької, Збаразької, Монастириської, ІІІумської, Почаївської, Копичинецької, Гусятинської, Козівської, Підволочиської селищної рад. На сайтах Борщівської та Зборівської міських рад є інформація про громадське обговорення та підготовку Статутів відповідних громад, – розповіла доповідачка. –  Статут територіальної громади – це основний нормативно-правовий акт, який має вищу юридичну силу стосовно інших актів і посадових осіб органів місцевого самоврядування. Але незважаючи на це, деякі місцеві ради його не оприлюднюють. На офіційному сайті Гусятинської районної ради, Зборівської, Лановецької, Монастириської, Шумської, міських рад та Підволочиської селищної ради не опубліковано регламент відповідної ради».

Відповідно Закону України «Про доступ до публічної інформації» проекти рішень органу місцевого самоврядування оприлюднюються ними не пізніше як за 20 робочих днів до дати їх розгляду. Ця норма прописана у регламентах обласної, міських та районних рад Тернопільської області. Проте на практиці 20-денний термін оприлюднення проектів рішень практично в жодній раді не дотримується.

Моніторинг показав, що на офіційних сайтах Борщівської, Заліщицької, Збаразької, Монастириської, Тернопільської, Чортківської районних рад, Зборівської, Монастириської, Теребовлянської міських рад та Підволочиської селищної ради не оприлюднюються  проекти рішень. Водночас рішення, прийняті на сесіях районних та міських рад, оприлюднюється на офіційних сайтах усіх відповідних рад (за винятком Зборівської і Шумської районних рад і Копичинецької міської ради).

За результатами моніторингу, Тернопільська обласна рада дотримується принципів прозорості у своїй діяльності, хоча є і певні огріхи. «Приміром, на сайті оприлюднений регламент обласної ради, публікуються проекти рішень та рішення сесії обласної ради. Водночас проекти рішень обласної ради оприлюднюються не всі та не у встановлений регламентом 20-ти денний робочий термін до початку сесії. Рішення, прийняті на сесії обласної ради, оприлюднюються у невизначені терміни (конкретний термін не передбачений регламентом)», – додала Анна Войтович.

Проекти рішень виконавчих комітетів не оприлюднюються на офіційних інтернет ресурсах Борщівської, Бучацької, Заліщицької, Збаразької, Зборівської, Монастириської, Теребовлянської, Копичинецької міських рад та Підволочиської селищної ради. Немає рішень виконавчого комітету на офіційних сайтах Монастириської, Бучацької, Зборівської, Хоростківської та Копичинецької міських рад.

Загальні звіти використання бюджетних коштів місцевими радами оприлюднюється на сайтах Тернопільської обласної та міської рад, Бучацької, Заліщицької, Кременецької, Лановецької, Підволочиської, Тернопільської, Чортківської районних рад, Скалатської, Хоростківської, Бережанської, Борщівської, Заліщицької, Зборівської, Кременецької, Лановецької, Теребовлянської, Чортківської, Шумської міських рад та Гусятинської і Підволочиської селищних рад.

Інформація про перелік та використання комунального майна територіальних громад оприлюднюється на сайтах Тернопільської міської та обласної рад, Підгаєцької районної ради, Скалатської та Чортківської міських рад. На сайтах Збаразької, Козівської, Лановецької районних рад та Лановецької і Шумської міських рад є лише перелік об’єктів комунального майна. На інших офіційних сайтах місцевих рад інформація не оприлюднюється.

За словами юриста громадської організації «Центр громадського моніторингу та аналітики» Максима Макара, який проводив аналіз прозорості діяльності комунальних підприємств, великі комунальні підприємства діють відкрито, чого не скажеш про малі. «Рекомендуємо, щоб комунальні підприємства області використовували практику Вінницької та Івано-Франківської міських рад, комунальні підприємства яких працюють дуже прозоро та публічно», – наголосив він.

Щодо діяльності Тернопільської міської ради, то публічність діяльності її на високому рівні, хоча є і недоліки, стверджує юрист Костянтин Борщ. «На сайті є уся необхідна та публічна інформація, ведеться відео трансляція сесійних засідань, хоча не завжди якісно, – наголосив експерт. – На жаль, існує практика внесення питань на розгляд сесії просто під час пленарного засідання. Позитивом є те, що розроблене положення про місцеві ініціативи. Також розміщений на сайті і регламент діяльності ради. Хоча тут є одне спірне питання. Наприклад, у документі зазначено, що участь у сесії може взяти кожен громадянин за попереднім записом і при наявності вільного місця у залі. Власне останнє може бути формальним приводом для недопущення когось на сесійне засідання».

Загалом, як зазначила заступниця голови Політради Української Галицької партії Ірина Яремчук, «висвітлення діяльності органами місцевого самоврядування Тернопільської області відбувається ще недостатньо прозоро і з певними порушеннями чинного законодавства. Це може створювати підґрунтя для зловживань з боку посадових осіб органів місцевого самоврядування, а тому потребує реагування та контролю з боку громадськості».

 Про діяльність органів місцевого самоврядування щодо забезпечення прозорості та публічності розповіли  Віта Салко – координаторка центру громади у Підволочиському районі, заступниця голови районної партійної організації, Алла Квач – голова міста Заліщики,  Ольга Лівель – заступниця голови з гуманітарних питань Хоростківської міської ради,
Любомир Хруставка – депутатка Чортківської районної ради, голова Чортківського районного осередку Української Галицьких партії та Назар Зелінка – депутат Тернопільської міської ради («Самопоміч”).

Варто зазначити, що такі ж пресконференції “Контроль за владою: скільки це коштує українцям?” відбулися одночасно з Тернополем в Івано-Франківську та Львові, де також були представлені результати моніторингу діяльності органів місцевого самоврядування відповідних областей.

 

 

Loading...
Використання матеріалів, розміщених на сайті, дозволяється тільки за умови прямого, відкритого для пошукових систем гіперпосилання на www.pressclub.te.ua