Сила журналіста – в знанні своїх прав і обов’язків

Тренінг на тему «Юридичні аспекти діяльності журналістів» провела у Тернопільському прес-клубі відома медіа-юристка, медіа-тренерка Інституту розвитку регіональної преси Людмила Панкратова. Насамперед пані Людмила наголосила на тому, що журналістика – це дуже відповідальна і дуже важлива для суспільства робота, адже журналіст досліджує теми, які хтось хоче замовчати, або до яких необхідно привернути загальну увагу. Україна ратифікувала “Європейську Конвенцію про захист прав людини і основоположних свобод” ще в 1997 році. Тож у нас є великий масив законодавства, який допомагає журналістам в їхній діяльності. Та передусім вони повинні дотримуватися професійних стандартів, а це означає, що журналіст не може зловживати своїми правами. Одним з регуляторів є Незалежна медійна рада – це експертний орган, в якому працюють кваліфіковані юристи та інші фахівці, які добре знаються на міжнародних стандартах. За висновками цієї ради Національна рада України з питань телебачення і радіомовлення може виносити теле- і радіо- каналам попередження та накладати штрафи, якщо вони допускають у своїй діяльності ті чи інші порушення.

    Розглядаючи різні неоднозначні моменти журналістської практики, Людмила Панкратова зазначила, зокрема, що право на свободу вираження може вступати в конфлікт з іншими правами. Наприклад, з правом на приватне життя публічних осіб. Хоча останні мають бути терпимими до того, що журналісти його висвітлюють. Акцентувала тренерка увагу і на тому факті, що чимало громадських організацій працюють як журналістські. Їх члени мають відповідні посвідчення, готують інформаційний матеріал, проводять журналістські розслідування, ведуть свої сайти тощо. Але і в таких організаціях має бути чітке дотримання журналістських стандартів, а от про це, на жаль, нерідко забувають. Особливо на час виборів, коли багатьом спостерігачам видають відповідні посвідчення, але що відбувається після виборів – мало кого хвилює. Тому, на думку Людмили Панкратової, потрібно вносити законодавчі зміни, аби внормувати такі ситуації.

   Під час тренінгу було розглянуто низку законодавчих актів про права та обов’язки журналістів, обговорено нюанси доступу до публічної інформації, а також правила проведення фото- і відео-зйомки та використання технічних засобів під час інтерв’ю.

    Захід відбувся в рамках проекту «Регіональна школа сучасної журналістики», що його реалізує Тернопільський прес-клуб за підтримки Фонду розвитку ЗМІ Посольства США в Україні.

Галина Жук, слухачка «Школи сучасної журналістики»

 

Loading...
Використання матеріалів, розміщених на сайті, дозволяється тільки за умови прямого, відкритого для пошукових систем гіперпосилання на www.pressclub.te.ua