Слідство вели разом з Олегом Хоменком

Базові знання з основ  розслідувальної журналістики слухачі «Школи сучасної журналістики» Тернопільського прес-клубу отримали від одного з найкращих в Україні фахівців цієї справи – члена ради директорів Глобальної мережі журналістів-розслідувачів  Global Investigative Journalism Network Олега Хоменка. Цей жанр сьогодні є чи не найважливішим для українського суспільства, для можливості та успішності кардинальних реформ, які в ньому проводяться. І недарма розслідувальну журналістику називають «вищим професійним пілотажем», а ще –  жанром публіцистичного детективу.  Як оволодіти ним з максимальною користю для справи і з найменшими ризиками для себе – цьому і навчалися впродовж двох днів під керівництвом Олега Хоменка журналісти-початківці. Втім, багато з того, про що говорив тренер, було б дуже корисним і для більшості досвідчених працівників ЗМІ.

   Перший день тренінгу був повністю присвячений алгоритму проведення журналістського розслідування, як то кажуть – від А до Я. Як сформулювати гіпотезу майбутнього розслідування, визначити запитання, на які шукатимемо відповідь, та офіційні і неофіційні джерела інформації; як зібрати досьє та провести генеральне інтерв’ю; як оцінити необхідні ресурси та правові й неправові ризики; як працювати з людьми та документами; як перевіряти достовірність фактів  – про все це йшлося під час навчання. А під час практичних вправ слухачі разом з тренером покроково розбирали, як правильно поводитися в тій чи іншій конкретній ситуації.

   Олег Хоменок поділився цінними практичними порадами, а також нагадав слухачам деякі прості, але важливі речі. Зокрема,наступні. «Ми не повинні ні в кого запитувати дозволу, можна нам записувати на диктофон або камеру, чи ні. Ми повинні лише представитись журналістами з відповідним підтвердженням, що вже автоматично означає, що таке право ми маємо». «У журналіста-розслідувача є 2 найбільші цінності. Перша – це його джерела, які треба дуже берегти ( не розкривати їх – це професійний стандарт, це правило). І друга – це зібрані архіви, які дають змогу захистити себе при судових позовах і такому іншому,  а також при потребі швидко повернутися до теми».«Журналіст повинен добре думати, що він робить, і зважувати всі ризики».

   Другий день тренінгу, який провів Олег Хоменок у Тернопільському прес-клубі, був повністю присвячений темі «Відкриті публічні дані в роботі журналістів». Слухачі дізналися про те, яку саме інформацію про людей, фірми та організації можна знайти в мережі Інтернет, і як правильно її шукати, про наявні офіційні джерела відкритих даних в Україні та світі. Після практичних вправ з пошуку такої інформації більшість з них були вражені, наскільки її багато, і якою корисною вона може бути в журналістській діяльності. В цілому ж про враження від тренінгу Олега Хоменка один з слухачів висловився так: « Тепер я зрозумів, що журналіст може бути водночас  і слідчим, і детективом, і розвідником! Це непросто, але це дуже круто!».

Захід проводився в рамках проекту «Регіональна школа сучасної журналістики», що його реалізує Тернопільський прес-клуб за підтримки Фонду розвитку ЗМІ Посольства США в Україні.

 

Loading...
Використання матеріалів, розміщених на сайті, дозволяється тільки за умови прямого, відкритого для пошукових систем гіперпосилання на www.pressclub.te.ua