Торф’яні котельні в Тернополі: чому громадськість проти

Вчора у Тернопільському прес-клубі було досить гаряче – обговорювали проблему, до якої вже майже рік прикута увага небайдужої громадськості. А саме – безпечність та економічну ефективність котелень на торфі. Спочатку всі їхні «плюси» представив присутнім менеджер фірми «Промгазтехнологія» ( адреса реєстрації – місто Фастів Київської області), яка інвестує й впроваджує проект обладнання таких котелень в Тернополі. Олександр Кушер розповів, зокрема, про те, що торф масово використовувався у нас для опалення ще за СРСР, що зараз на ньому працює до 20 відсотків енергетичних підприємств Європи і що на Тернопільщині його достатньо для того, аби це паливо було недорогим і економічно вигідним для тернополян. А також, що фірма розробила проект з урахуванням усіх найсучасніших технологій та вимог безпеки, до того ж такі котельні успішно ( давши можливість майже на третину зменшити використання газу) випробувані впродовж двох років в Фастові, де вимушені були зупинитися начебто лише через те, що переважна більшість тамтешніх користувачів від’єдналися від центрального опалення задля індивідуального. Одним словом – спіть спокійно, дорогі тернополяни.

   Сказав своє слово на захист торф’яних котелень і  директор КП “Тернопільміськтеплокомуненерго” Андрій Чумак. Він зазначив, що торф – це традиційне для українців паливо, регламентоване державою і екологічно навіть краще, ніж низькосортне вугілля, а виконавці проекту працюють в Тернополі  в межах екологічних норм, маючи всі необхідні сертифікати і документацію. Разом з тим він зазначив, що ситуація з опаленням міста складна, тож вишукуються будь-які можливості для її покращення. Взагалі ж очолюване ним підприємство не орієнтується виключно на якийсь один вид палива ( в даному випадку на торф),а лише прагне диверсифікувати його задля порятунку централізованої системи опалення. Також, мовляв, КП діє в даному питанні у відповідності до рішення, прийнятого минулого року на сесії Тернопільської міськради.

   Змальована попередніми виступаючими картина різко зіпсувалася після того, як слово надали начальнику Державної екологічної інспекції у Тернопільській області Едуарду Ференцу. Він повідомив, що обладнання торф’яних котелень в Тернополі було призупинено через суттєву загрозу навколишньому середовищу, а необхідну попередню екологічну експертизу проект не пройшов. “Дали їм припис не починати роботи, доки не буде позитивних висновків. На деякий час роботи справді зупинили, але незабаром ми отримали звернення від мешканців, що на вулиці Київській їх знову поновили. Ще раз  оштрафували їх, але і зараз цей об’єкт  працює із викидом шкідливих речовин без необхідних дозволів”, – розповів Єдуард Ференц. А наприкінці дискусії ще раз наголосив: «Якби екологічну експертизу було проведено і одержано позитивні висновки, що такі котельні в тих місцевостях ( йдеться про густонаселені мікрорайони, де буквально поряд житлові будинки, дитсадки і школи – ред.) можна запускати, то сьогоднішніх проблем не було б».

   Серйозні запитання щодо безпечності їхніх котелень для здоров’я тернополян були до представників «Промгазтехнології» і у присутніх на обговоренні науковців – кандидатів біологічних наук, доцентів тернопільського педагогічного університету Галини Гуменюк та Володимира Хоменчука, а також їх колеги з  технічного університету професора Ігора Стадника. Відповіді директора фірми Олега Воєводкіна, хоч він і говорив дуже впевнено, пересипаючи мову спеціальними термінами та демонструючи численну документацію, не заспокоїли опонентів. Не допомогла і пропозиція до громадських активістів надати їм для перевірок власний пиловимірювач, бо прилад цей, мовляв, дуже дорогий, тож його важко знайти деінде.

Справа в тому, що у мешканців нашого міста, які проживають неподалік котелень, чиї котли вже пробували завантажувати торфом, є великі претензії не лише щодо запиленості повітря, а й щодо вмісту в ньому шкідливих речовин, смороду та надмірного шуму. Про це розповіла громадська активістка Юлія Мамчак. “В мене є всі підтвердження спеціалістів, де чітко зазначено, що, наприклад, труба котельні на вулиці Київській розташована значно нижче висоти довколишніх будинків, а це означає, що усі шкідливі речовини потрапляють в квартири” – сказала вона, а на підтвердження своїх слів зачитала офіційний висновок незалежного експерта.

   Ще одну причину того, чому проблема переобладнання міських котелень на використання торфу перейшла в площину конфлікту між активною громадськістю та представниками влади, озвучив під час круглого столу представник відомої у Тернополі громадської організації «Автомайдан» Ігор Василів, який також проживає неподалік сумнозвісної котельні на вулиці Київській. «Громадськість проти, бо зіткнулася з маніпуляцією цифрами і якоюсь напівбрехнею, – емоційно висловився він. – Бо коли кажуть, що призупинено, а там монтують далі, і коли люди чекають пана Чумака, а він не приходить, то не дивно, що починається збурення. Громадськість не розуміє, що відбувається, і ніхто не хоче толком пояснити, тож ми починаєм думати, що нас дурять».

   Дискусія залишила чимало відкритих запитань. Тож, підсумовуючи її, керівник тернопільського осередку Всеукраїнської громадської організації “Зелений тризуб” ( саме вона була організатором заходу) Юрій Моргун зазначив, що це аж ніяк не остання зустріч представників різних сторін задля того, щоб розставити всі крапки над «і» в даній ситуації та знайти оптимальне для громади міста вирішення.

 

 

image_print
Loading...
Використання матеріалів, розміщених на сайті, дозволяється тільки за умови прямого, відкритого для пошукових систем гіперпосилання на www.pressclub.te.ua