Що показали перші два місяці передвиборчої кампанії на Тернопільщині

Тенденції та порушення перших двох місяців кампанії з виборів Президента України в Тернопільській області підсумували вчора на прес-конференції у Тернопільському прес-клубі. Першим перед журналістами виступив регіональний координатор Громадянської мережі ОПОРА Іван Маруняк, який повідомив, що з 1 січня цього року, відколи офіційно стартувала передвиборча кампанія, представники мережі ( це понад 200 чоловік по всій країні) комплексно спостерігають за її перебігом. Нагадаємо читачам, що спостереження ОПОРИ спрямоване на незаангажовану оцінку процесу підготовки і проведення виборів та попередження порушень. А під час самих виборів її представники також здійснюватимуть паралельний підрахунок голосів (PVT – parallel vote tabulation) з метою отримання результатів виборів, набагато швидших за офіційні та точніших за екзит-поли. Крім того вони моніторять використання бюджетних ресурсів у цілях непрямої агітації, проводять навчання із співробітниками правоохоронних органів щодо особливостей виборчого процесу, організували мережу громадських омбудсменів для захисту виборчих прав громадян та займаються просвітою виборців. Відповідаючи згодом на запитання журналістів, Іван Маруняк також поінформував, що спостерігачі ОПОРИ проводять і моніторинг засобів масової інформації щодо наявності там немаркованої політичної реклами. Він нагадав, що вся вона повинна маркуватися й відділятися від решти інформації, а під час передвиборчої кампанії ще й оплачуватися тільки з виборчих фондів кандидатів. В іншому випадку це вже порушення виборчого законодавства, за яке ЗМІ повинно нести відповідальність.

   Детальніше на виявлених за 2 останні місяці порушеннях зупинилася координаторка спостереження Громадянської мережі ОПОРА за виборами у Тернопільській області Ольга Галушка. Вона відзначила, що найпоширенішою була поява передвиборчої агітації кандидатів на носіях зовнішньої реклами ( зокрема, білбордах) без вихідних даних – з цього приводу опорівці написали аж 15 заяв у поліцію. Такі матеріали мали ознаки агітації за вісьмох кандидатів – Андрія Садового, Анатолія Гриценка, Ольги Богомолець, Олександра Шевченка, Олега Ляшка, Юлії Тимошенко, Руслана Кошулинського та Петра Порошенка. Також були випадки розміщення агітаційних матеріалів кандидатів у приміщеннях органів державної влади та місцевого самоврядування, що забороняється законом. Ольга Глушка підкреслила, що про будь-яке виявлене порушення спостерігачі громадської мережі обов’язково повідомляють у поліцію. І взагалі ОПОРА тісно співпрацює з правоохоронцями по всіх напрямках, які стосуються передвиборчої кампанії.

   Таку співпрацю та її ефективність підтвердив начальник Головного управління Національної поліції у Тернопільській області Олександр Богомол. Зокрема, в діяльності створеної при ГУНП в Тернопільській області робочої групи, до якої входять як правоохоронці, так і як представники громадських організацій. Він розповів журналістам  про діяльність поліції по дотриманню законності ходу передвиборчої кампанії та результати перевірки звернень громадян щодо можливих порушень. «Станом на 26 лютого на території області зареєстровано 60 заяв, пов’язаних із порушеннями у виборчій кампанії, – повідомив Олександр Богомол. – За результатами перевірок поліцейські склали 20 адміністративних протоколів та відкрили одне кримінальне провадження. Більша частина повідомлень стосуються порушень щодо розміщення виборчої агітації, а саме – неналежного зазначення вихідних даних та реквізитів на білбордах. По деяким з цих випадків суд вже виніс рішення та притягнув винних осіб до відповідальності. Надходили також анонімні повідомлення про неналежне розташування агітаційних наметів та про можливий підкуп виборців ( невідома особа начебто телефонувала до людей і пропонувала грошову винагороду за голос). Остання інформація в ході перевірки не підтвердилася. Встановивши номер мобільного, з якого телефонували, поліцейські виявили, що за порівняно короткий проміжок часу з нього було здійснено тисячі подібних телефонних дзвінків по всій Україні. Тож, схоже, що це була організована провокація задля дискримінації одного з кандидатів у Президенти, втім, розслідування ще триває». Олександр Богомол нагадав про кримінальну відповідальність за низку порушень в ході виборів та закликав громадян дотримуватися вимог чинного законодавства, не вестися на різні сумнівні пропозиції, а про будь-які факти підкупу відразу повідомляти на лінію “102″.

   Громадська омбудсменка із захисту виборчих прав Громадянської мережі ОПОРА у Тернопільській області Ольга Мазаєва коротко розповіла на прес-конференції про те, чим саме займаються в ході передвиборчої кампанії громадські омбудсмени, які тільки нещодавно з’явилися в Україні.  А також акцентувала на одному з поширених порушень. « Аналіз практики минулих років показує, що більше половини всіх серйозних порушень на виборах стосуються діяльності членів виборчих комісій, – сказала вона. – Тому звертаюся до всіх них із застереженням, що це дуже серйозні злочини, які тягнуть за собою кримінальну відповідальність. А спокуса велика, бо багато потенційних виборців перебувають за кордоном…».

Loading...
Використання матеріалів, розміщених на сайті, дозволяється тільки за умови прямого, відкритого для пошукових систем гіперпосилання на www.pressclub.te.ua