Як зробити Тернопіль проєвропейським у ставленні до безпритульних тварин

Відповідь на це запитання шукали вчора на засіданні Тернопільського прес-клубу громадські активісти, журналісти та представники правоохоронних органів. Йшлося про безпритульних тварин, зокрема, собак, ситуація з якими дуже далека від тієї, що мала б бути у проєвропейському місті. Бо якщо насправді  прагнути жити за гуманними законами цивілізованого суспільства, то їх не можна  знищувати, чи вивозити подалі від очей, прирікаючи на мученицьку голодну смерть, так само як неприйнятним є те, що голодні і часом агресивні тварини блукають вулицями, лякаючи людей. Європейські країни вирішують проблему через стерилізацію тварин, створення для них притулків з подальшою соціалізацією та прилаштуванням, а також через підвищення відповідальності власників.  Про стан справ з безпритульними собаками, що є наразі в нашому місті, розповіла журналістам Алла Ляпандра – засновниця організації  “Благодійний фонд “Вірні Друзі”.

    – Наша організація займається допомогою безпритульним тваринам, – повідомила, зокрема, вона. – Це передусім порятунок хворих і травмованих, яких ми  лікуємо, доводимо до «презентабельного» стану, а потім намагаємось шукати для них домівки. Працюємо на волонтерських засадах, бракує коштів і сил, тож проблему вдається вирішити лише частково. Тим часом у Тернополі вона залишається гострою, а останнім часом загострилася ще більше. Тому збираємо кошти на створення притулку для тварин європейського рівня, де можна б було їх  утримувати з дотриманням і санітарних, і гуманних норм. Для спорудження такого потрібно близько мільйона гривень, тож з огляду на те, що жертвує лише невелика кількість небайдужих людей, кошти накопичуються дуже повільно. Два роки поспіль подавали свій проект на громадський бюджет, але не виграли. А на всі наші звернення до представників влади ми завжди чули у відповідь, що проблеми безпритульних собак у місті нема, бо її, мовляв, вирішує стерилізаційний центр  у Дичкові. Насправді ж він не справляється з цим, для справжнього вирішення потрібно об’єднати зусилля і зоозахисників, і громадськості, і влади, і правоохоронних органів.

   Окремо зоозахисники порушили питання жорстокого поводження з тваринами, покарання за яке в переважній більшості випадків ніхто не несе. Про один з таких кричущих фактів – недавній розстріл двох собак на масиві Сонячний – нагадала їхня колишня опікунка Людмила Чеховська, розповівши, зокрема, і про деякі незрозумілі моменти щодо фіксації скоєння злочину. «Про цей випадок знають всі тому, що ми прагнули максимального розголосу, – зазначила вона. – Навіть  міжнародні зоозахисні організації просять нас тримати їх у курсі розслідування. І я дуже сподіваюсь, що цю справу не закриють за браком доказів або з якихось інших причин». «Заяв, які ми раніше писали щодо жорстокого поводження з тваринами, вже є цілі стоси, – додала Алла Ляпандра.  – Нажаль, їх не вносять до Єдиного реєстру досудових розслідувань, а повертають, посилаючись на нестачу доказів, відсутність складу злочину і тому подібне. Чомусь такі випадки ігнорують і вважають їх малозначущими, але так не повинно бути! До речі,  у Тернополі і зараз є багато випадків отруєння собак, причому це свідомі масові отруєння».

   Хід розслідування розстрілу собак на Сонячному прокоментувала присутня на засіданні прес-секретар прокурора Тернопільської області Леся Гурецька. «Щодо випадку, який сколихнув громадськість у лютому, розпочато кримінальне провадження міської поліції за частиною першою статті 299 Кримінального кодексу України ( жорстоке поводження з тваринами), – сказала вона. – На даний час розслідування триває. І слідчі вважають, що за результатами балістичної експертизи можна буде встановити власника зброї, з якої стріляли у тварин, і він понесе відповідальність». У свою чергу начальник відділу адміністративної практики Управління патрульної поліції в області Руслан Хом’як повідомив, що якоїсь статистики щодо випадків жорстокого поводження  з тваринами наразі немає, хоча подібні звернення від громадян були. Він нагадав, що покарання за такі дії ( в залежності від жорстокості вчиненого і  наслідків для тварини) накладається в межах від 3400 гривень штрафу і аж до позбавлення волі на кілька років згідно з статтею 299 Кримінального кодексу України. Разом з тим зазначив, що проблема не є виключною компетенцією патрульної служби. До того ж в нинішньому законодавстві не прописано, які саме дії патрульні можуть чи повинні вчиняти щодо безпритульних тварин,  про яких надходять повідомлення, як у випадках жорстокого поводження з ними, так і якщо вони виявляють агресію щодо людей.

Loading...
Використання матеріалів, розміщених на сайті, дозволяється тільки за умови прямого, відкритого для пошукових систем гіперпосилання на www.pressclub.te.ua