На роздержавлення газет залишилось 3 місяці: Тернопільська область на 3-му місці

До завершення реформування державних та комунальних друкованих ЗМІ залишилось 3 місяці. Усього за попередні майже 3 роки з 752-х видань, що підлягають роздержавленню, реформувалось 260, серед яких 37% комунальних ЗМІ і 21% – державних. Тернопільська область посідає третє місце у рейтингу темпів роздержавлення в Україні, визначеному Центром демократії та верховенства права. На сьогодні в нашій області реформувалось 12 із 21-го видання, решта залишаються нероздержавленими. Серед нереформованих комунальних видань області – газети “Бережанське віче” (Бережани), “Вісті Придністров’я” (Монастириськ), “Воля” (Теребовля), “Галицький вісник” (Борщів), “Зборівська дзвіниця” (Зборів), “Подільське слово” (Тернопіль), “Рада” (Тернопіль), “Свобода” (Тернопіль), “Чортківський вісник” (Чортків).

Очолюють рейтинг за темпами роздержавлення Миколаївська та Рівненська області, де реформувалось вже 62% газет, за ними ідуть Чернігівська (58%), Вінницька, Тернопільська та Чернівецька області (по 57%). Натомість у Закарпатській області та місті Києві за майже 3 роки не реформувалось жодне комунальне видання, а у Львівській області роздержавлено лише 8% друкованих ЗМІ.

Нагадаємо, завдяки реформуванню преси місцеві газети здобудуть незалежність від органів влади. Адже наразі місцеві медіа фінансово і змістовнопідконтрольні місцевій та центральній владі. Реформа ж преси полягає у виведенні державних і комунальних органів з числа засновників друкованих видань. Це припинить вплив чиновників на редакційну політику, адже газети аж ніяк не повинні бути адмінресурсом для пропаганди та піару.

Ті видання, які не завершать передбачені законом процедури до 31 грудня 2018 року, втратять свої свідоцтва про державну реєстрацію. Фактично це означатиме позбавлення права надалі видавати газети.

Варто підкреслити, що відповідальними за перереєстрацію видань є саме органи державної влади та органи місцевого самоврядування. Їхня бездіяльність та небажання позбуватись власних інформаційних майданчиків значно гальмують хід реформи. Зокрема, вирішити цю проблему мав би законопроект 8441, розроблений громадськими організаціями спільно із Комітетом Верховної Ради з питань свободи слова та інформаційної політики. Законопроект мав дозволити редакціям, у випадку бездіяльності органу-засновника, зберегти певні майнові права та назву видання; заборонити без згоди трудових колективів звільняти редакторів під час реформування; дати другий шанс трудовим колективам висловити свої пропозиції, яким способом вони хочуть реформувати медіа, та дозволити виділення редакцій зі складу державних органів та підприємств. Втім, 2 жовтня Верховна Рада провалила законопроект, не назбиравши необхідну кількість голосів. Водночас депутати зберегли власне та кабмінівське видання, ухваливши закон, яким “Голос України” та “Урядовий кур’єр” були виведені з-під реформи роздержавлення.

Центр демократії та верховенства права у партнерстві з Музеєм-архівом преси створили “Залу комунальної преси” – інтерактивний онлайн-ресурс, на якому зібрані дані про всі комунальні друковані ЗМІ, що підлягають роздержавленню в Україні. У Залі комунальної преси можна погортати відсканований примірник газети та ознайомитись зі станом реформування кожного комунального видання.

Loading...
Використання матеріалів, розміщених на сайті, дозволяється тільки за умови прямого, відкритого для пошукових систем гіперпосилання на www.pressclub.te.ua