Процес реформування українських ЗМІ відбувається надто повільно

Як відомо,з 1 січня 2016-го вступив в дію Закон «Про реформування державних і комунальних друкованих засобів масової інформації», чим було дано старт роздержавленню газет України. Наразі завершується вже другий з трьох відведених для цієї важливої реформи років. Які ж результати маємо на сьогодні в регіонах? Передусім пропонуємо короткий огляд ситуації в 11-ти областях, що охоплені діяльністю проекту «Комплексна підтримка друкованих ЗМІ різних регіонів України в процесі роздержавлення та налагодження їх самостійної діяльності», який здійснює Тернопільський прес-клуб при підтримці “Українського медійного проекту” (У-Медіа), що реалізується Інтерньюз в Україні та фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID). Огляд підготовано за інформацією, наданою представниками незалежної мережі прес-клубів України.

Волинь

 З  18-ти  газет області в першому етапі реформування  брали участь 9:  «Волинська газета», «Нове життя», «Волинь-нова», «Слово правди», «Наш край», «Полісся», «Вільним шляхом», «Наше життя», «Вісті Ковельщини». Три з них – «Нове життя», «Слово правди» та «Вісті Ковельщини» вже повністю завершили процес реформування. Редакція «Волинської газети» пройшла його майже до кінця. У вересні цього року редакція «Волинської газети» звернулася з позовом до Господарського суду міста Києва про спонукання Волинської обласної державної адміністрації щодо укладення договору, необхідного для завершення роздержавлення. Інші редакції планують проходити реформування у другому етапі.

Дніпропетровщина

У Дніпропетровській області підлягає реформуванню 43 газети. На сьогодні повністю завершили процес роздержавлення 5 з них – на сьогодні це вже ТОВ «Редакція газети «Покровський край», ТОВ «Вісті Придніпров′я», ТОВ «Синельниківські вісті», ПП «Редакція газети «Степова Зоря» та ПП «Редакція газети «Вести Терновки».На стадії отримання свідоцтва про перереєстрацію ще 2 газети – «Межівський меридіан» та «Вільногірськ». На стадії ліквідації комунального підприємства знаходиться редакція газети «Південна зоря».

Житомирщина

В Житомирській області 27 комунальних газет,17 з яких взяли участь у першому етапі реформування.Повністю завершили цей процес 4, решта 13 знаходяться зараз на різних стадіях реформування.До кінця року планують реформуватись ще 6. Не зрозуміла ситуація з газетою Житомирської міської ради «Місто» – наразі про реформування там взагалі не йдеться.

Закарпаття

Область залишається повним аутсайдером у реформуванні друкованих ЗМІ. З 15-ти газет на сьогодні повністю роздержавлена лише одна. Обласна комунальна газета «Новини Закарпаття», та районні й міські «Вісті Свалявщини», «Вісник Берегівщини», «Новини Виноградівщини», «Зоря Рахівщини», «Вісник Хустщини», «Верховина», «Голос Верховини», «Карпатська зірка», «Берегово» та  «Ужгород» реформуватимуться, згідно з рішеннями трудових колективів редакцій, у другому етапі.

Львівщина

З 30-ти газет області повністю реформовано лише 2 – «Воля народу» (Кам’янка-Бузька) та «Громада» (Миколаїв). У процесі роздержавлення «Миколаївські вісті», «Новий час» (Жидачів), «Голос  над Бугом» (Сокаль), «Новини Прибужжя» (Червоноград), «Галицька зоря» (Дрогобич), «Вісник Розділля» (Новий Розділ), «Ратуша».

Полтавщина

На Полтавщині  з 30-ти газет, які підлягають реформуванню, також завершили цей процес  лише дві ( Глобинська й Пирятинська),  15 ще взагалі його не починали, решта 13 перебувають на різних початкових стадіях ( від збору документів-  до консультацій з колегами).  «Пирятинський вісник» після роздержавлення опинився на межі закриття.

Сумщина

   Згідно зведеного переліку об’єктів реформування державних і комунальних друкованих ЗМІ, розміщеного на сайті Держкомітету з телебачення та радіомовлення, станом на кінець вересня цього року на Сумщині нараховується 22 комунальні газети. Однак це помилка, яка свідчить про неувагу до процесу роздержавлення, оскільки формально таких газет у області 21, а реально – 20, оскільки одне видання вже припинило своє існування. Отже, на Сумщині є 20 видань, що взяли участь в процесі роздержавлення. Про бажання реформуватися у першому етапі заявили 13 видань, проте до переліку учасників першого етапу потрапили 10 з них. Повністю завершили процес  вже 9 газет. Чотири органи влади не прийняли рішення про вихід зі складу співзасновників. Це стосується обласної газети «Сумщина», газети «Конотопський край», газети «Новини Тростянеччини» та Глухівської газети «Народна трибуна» (три з названих хотіли реформуватися на першому етапі).

Тернопільщина

   Область входить в п’ятірку кращих за кількістю видань, які вже повністю реформовані.Роздержавлено вже 11 газет з 20-ти. Це районні газети в Бучачі, Підгайцях, Козові, Збаражі, Шумську,Кременці, Підволочиську, Чорткові (2 видання), Борщеві (стала самостійною задовго навіть до прийняття Закону«Про реформування державних і комунальних друкованих засобів масової інформації»), а також колишня газета Тернопільської міськради «Тернопіль вечірній». Решта реформуються в 2-му етапі.

Харківщина

Із 27 видань  дев’ять вже перетворилися з комунальних підприємств у господарські товариства. Першою реформувалася газета «Нове життя» з Близнюківського району. Завершили процес реформування «Вісті Красноградщини», газета «Краєвид» Шевченківського району, «Обрії Ізюмщини», часопис «Зоря» Золочівського району, «Знамя труда» – з Первомайського району, «Вісті Барвінківщини», Борівська «Трудова слава» та «Богодухівський маяк». Ще три газети  – у Валківському та Краснокутському районах та обласна «Слобідський край» перебувають в стадії перетворення.

Херсонщина

 З 21 газети, які беруть участь у реформуванні,на сьогодні завершили цей процес лише три. Двом газетам –  «Каховській зорі» та «Наддніпрянській правді» не дає змоги продовжувати процес те, що співзасновники затягують із прийняттям вдповідних рішень.

Чернігівщина

   З 26-ти комунальних газет Чернігівської області роздержавлення завершилося лише в таких – «Прилуччина у новинах, подіях, коментарях», «Трибуна хлібороба» , «Наш край», «Наше слово» і «Слово Варвинщини». Ще чотири газети зараз в процесі реєстрації ТОВ чи ПП, до кінця року до них може додатися ще кілька. Загалом на 1 етапі планувалося роздержавлення 13 газет, решта реформуватимуться на другому етапі.  В цілому по Україні, за інформацією прес-служби Держкомтелерадіо, в першому етапі реформувалося 93 видання, 79 – у процесі припинення, 39 очікують на реєстрацію, в 32 ще не готові документи. На другому етапі здійснили реформування 11 газет. Загалом на сьогодні реформовано 99 комунальних і 5 державних видань (нагадаємо, що в зведеному переліку таких налічується 690!). На думку експертів, найкраще процес роздержавлення проходить у Вінницькій, Запорізькій, Сумській, Тернопільській, Харківській та Хмельницькій областях. А найгірше – у Донецькій, Луганській, Київській та  Закарпатській.

   У наступній публікації ми зупинимось на проблемах, які гальмують процес реформування українських друкованих ЗМІ.

 

Loading...
Використання матеріалів, розміщених на сайті, дозволяється тільки за умови прямого, відкритого для пошукових систем гіперпосилання на www.pressclub.te.ua