Про підстави для отримання редакцією приміщення в оренду не менше ніж на 15 років

На запитання відповідає юрист проекту Тернопільського прес-клубу  Ігор ФЕДОРЕНКО. «На момент прийняття рішення районною радою про припинення співзасновництва 1 березня 2018 року, редакція фактично не мала приміщення: старий договір оренди вже закінчився, а новий райрада змусила нас підписати 2 квітня 2018-го. Ми в стадії припинення, тобто процедура роздержавлення триває. Проте голова ради, проконсультувавшись з юристом, вирішили, що надавати нам в оренду приміщення на 15 років нема підстав. Голова райради посилається на статтю 9 пункту 2 Закону України «Про реформування державних і комунальних друкованих засобів масової інформації» – «Приміщення, що перебувають у державній або комунальній власності, у яких на час реформування розташовувалися редакції, передаються в оренду строком не менше ніж на 15 років з розміром орендної плати, установленим для бюджетних організацій». Тож аргументує, що якщо на момент прийняття радою рішення про вихід з числа співзасновників редакція фактично перебувала «ніде», то й на приміщення претендувати не може. Як нам захистити своє право, і чи можемо ми все-таки претендувати на приміщення?».  – Посилання на «момент прийняття радою рішення про вихід з числа співзасновників» редакції безпідставне. Реформування редакції  – це не тільки прийняття рішення радою (що навіть не є виходом зі складу співзасновників), а тривала процедура, яка починається з цього рішення і завершується створенням нового підприємства-правонаступника. Засновником редакції рада залишається до припинення комунального підприємства, а засновником друкованого ЗМІ – до передачі його новоствореному підприємству.  Закон України «Про реформування державних і комунальних друкованих засобів масової інформації» в частині 1 ст. 4 визначає, що прийняття рішення радою – це тільки початок реформування конкретної редакції: «Рішення про реформування друкованого засобу масової інформації та редакції приймається їх засновниками (співзасновниками) за участю трудового колективу». Те, що реформування є процесом перетворення підприємства, який завершується створенням підприємства-правонаступника, виходить з частини 2 ст. 5 Закону України «Про реформування державних і комунальних друкованих засобів масової інформації»: « Управління майном редакцій комунальних друкованих засобів масової інформації до завершення реформування здійснюється їх засновниками (співзасновниками)», а також з частини 1 ст. 8: «Перетворення редакції членами її трудового колективу у суб’єкт господарювання здійснюється відповідно до Цивільного і Господарського кодексів України».

   Таким чином реформування комунального друкованого засобу масової інформації – це тривалий процес, а не «момент прийняття радою рішення про вихід з числа співзасновників». Тож закінчення чергового договору оренди приміщення не має значення. На початок дії Закону України «Про реформування державних і комунальних друкованих засобів масової інформації» ви ці приміщення займали, і також орендуєте їх на завершенні процесу реформування, тому маєте всі права на отримання цих приміщень  в оренду на строк не менше ніж на 15 років. Далі. Частина 3 ст. 5 Закону України «Про реформування державних і комунальних друкованих засобів масової інформації» обмежує право засновників: «З дня набрання чинності цим Законом і до завершення процесу реформування відповідних друкованих засобів масової інформації органам державної влади, іншим державним органам та органам місцевого самоврядування, що є засновниками (співзасновниками) редакцій, забороняється проводити операції, наслідком яких може стати відчуження майна редакцій, зокрема його продаж, обмін та застава, встановлення іпотеки, безоплатна передача та реалізація для погашення заборгованості, передача в оренду, внесення його до статутних (складених) капіталів суб’єктів господарювання, передача в управління та проведення операцій з борговими вимогами і зобов’язаннями (факторинг)». Якщо рада буде ухилятися від укладення договору з новоствореним підприємством, ви можете звертатися до суду. Адже обов’язок ради надати вам ці приміщення, на певних умовах, прямо зазначений в Законі України «Про реформування державних і комунальних друкованих засобів масової інформації».

 Консультації надаються в рамках виконання проекту Тернопільського прес-клубу «Комплексна підтримка друкованих ЗМІ різних регіонів України в процесі роздержавлення та налагодження їх самостійної діяльності» при підтримці “Українського медійного проекту” (У-Медіа), що реалізується Інтерньюз в Україні та фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID).

   Запитання можна попередньо надсилати на таку електронну адресу – akardynal@ukr.net

Loading...
Використання матеріалів, розміщених на сайті, дозволяється тільки за умови прямого, відкритого для пошукових систем гіперпосилання на www.pressclub.te.ua