Юридичні консультації з питань роздержавлення ЗМІ. Про порядок підписання установчих документів та використання землі під редакцією

На запитання відповідає медіа-юрист Інституту розвитку регіональної преси Людмила Панкратова. 

  1. «Були у держреєстратора, маємо намір реформуватися в ТОВ. Він сказав, що зараз обов’язково треба вказувати порядок підписання установчих документів у статуті. Будемо дуже вдячні, якщо допоможете з цим питанням – як це правильно оформити в статуті?»

   – Дійсно, в листопаді 2016 року набув чинності Закон України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення державної реєстрації прав на нерухоме майно та захисту прав власності”, яким, зокрема, внесено зміни до Закону України “Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань”. Згідно внесених зміни  установчий документ (в нашому випадку статут)  викладається у письмовій формі, прошивається, пронумеровується та підписується засновниками (учасниками), уповноваженими ними особами або головою та секретарем загальних зборів (у разі прийняття такого рішення загальними зборами). При створенні нового підприємства в результаті перетворення справжність підписів на установчому документі нотаріально засвідчується.

   Також до ст. 4 Закону України «Про господарські товариства» в перелік відомостей, що повинні містити установчі  документи, було доповнено словами «порядок  підписання  установчих  документів». За відсутності такої інформації в статуті ТОВ  державний реєстратор відмовить у реєстрації такого статуту, бо він не буде відповідати вимогам Законам України “Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань” та «Про господарські товариства».

    Частина 5 статті 57 Господарського кодексу України зазначає, що ” Статут (положення) затверджується власником майна (засновником) суб’єкта господарювання чи його представниками, органами або іншими суб’єктами відповідно до закону”. Відповідно в статуті цей пункт можна викласти в наступному вигляді: «Статут Товариства підписується засновниками (учасниками), уповноваженими ними особами або головою та секретарем загальних зборів (у разі прийняття такого рішення загальними зборами».

2.“Що буде із землею, яка належить редакції? Редакція має державний акт на землю під приміщенням і щороку сплачує за це 11 тисяч гривень. Це 10 соток у центрі району. Може, взагалі відмовитися від тієї землі, оскільки приміщення буде в оренді на 49 років, а земля, як і редакція, є комунальною власністю? Чи варто працівникам редакції платити за комунальну землю? Чи можна її приватизувати?»

   – Акт на землю має юридична особа, яка припиняється (до речі, із запитання незрозуміло – це акт на землю на праві власності чи акт на постійне користування, бо  раніше такі були). Частина 1 статті 9 Закону України “Про реформування державних і комунальних друкованих засобів масової інформації”  визначає, що  майно, яке на момент набрання чинності цим Законом перебувало на балансі редакції (майно, надане редакції засновниками (співзасновниками) друкованого засобу масової інформації та редакції у користування, та майно, придбане трудовим колективом редакції), у процесі реформування передається у власність новоствореному суб’єкту господарювання безоплатно. Але з переліку майна виключено  приміщення і земельні ділянки. Таким чином земельна ділянка не може бути передана правонаступнику у власність.

   Відповідно до статті 269 Податкового кодексу України платниками земельного податку є власники земельних ділянок, земельних часток (паїв) та землекористувачі. Землекористування згідно з вимогами Земельного кодексу може бути постійним та на умовах оренди. Право постійного користування земельною ділянкою – це право володіння і користування земельною ділянкою, яка перебуває у державній або комунальній власності, без встановлення строку. Статтею 270 Податкового кодексу визначено, що об’єктами оподаткування є земельні ділянки, які перебувають у власності або користуванні, та земельні частки (паї), які перебувають у власності. Якщо редакція буде орендувати всю будівлю, розташовану на земельній діляці (на яку зараз є акт, а відповідно і землевідвід, і рішення органу місцевого самоврядування про закріплення за будинком цієї прибудинкової земельної ділянки), новостворене підприємство зобов’язане буде укласти договір оренди (а це не приміщення, де діє пільговий тариф). Тож платити прийдеться у будь-якому випадку.

Консультації надаються в рамках співпраці між Інститутом розвитку регіональної преси та ГО Тернопільський прес-клуб як частина виконання проекту «Комплексна підтримка друкованих ЗМІ різних регіонів України в процесі роздержавлення та налагодження їх самостійної діяльності» при підтримці “Українського медійного проекту” (У-Медіа), що реалізується Інтерньюз в Україні та фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID).

Запитання можна попередньо надсилати за такою електронною адресою – akardynal@ukr.net

image_print
Loading...
Використання матеріалів, розміщених на сайті, дозволяється тільки за умови прямого, відкритого для пошукових систем гіперпосилання на www.pressclub.te.ua