Юридичні консультації з питань роздержавлення ЗМІ. Про формування статутного капіталу та розподіл часток майна

На запитання відповідає юрист проекту Тернопільського прес-клубу Ігор ФЕДОРЕНКО. «Прошу роз’яснити питання: що повинно слугувати статутним капіталом в процесі роздержавлення? Виникла конфліктна ситуація: колектив вважає, що в якості статутного капіталу має бути майно редакції з відповідною його грошовою оцінкою, керівництво ж редакції виводить майно за дужки і наполягає на тому, що статутний капітал мають складати внески членів трудового колективу з числа тих, які забажають стати засновниками.

Зрештою ті, хто не бажає входити до числа засновників майбутнього ЗМІ (а це люди передпенсійного і пенсійного віку) апріорі позбуваються й своєї частки майна. Ми вважаємо, що має бути проведена оцінка майна, визначена частка трудової участі кожного, і потім на підставі цього тим, хто не бажає входити до складу засновників, має бути виплачена відповідна компенсація. Ну, не може бути так, щоб люди, які пропрацювали в редакції по 10-20 років, не отримали нічого тільки на підставі того, що у них немає коштів для внесення до статутного капіталу!»

    Вирішувати, в якому розмірі та за рахунок чого буде сформовано статутний капітал, мають право виключно засновники підприємства на загальних зборах. Керівництво комунальної редакції до цього питання ніякого відношення не має. Відповідно до частини 2 статті 8 Закону України «Про реформування державних і комунальних друкованих засобів масової інформації»: «Розподіл часток майна між засновниками (співзасновниками) суб’єкта господарювання здійснюється за рішенням загальних зборів суб’єкта господарювання з урахуванням балансової вартості майна».

   Ті члени трудового колективу, які не бажають виступити засновниками, нічого не позбуваються – майно комунальної редакції є майном територіальної громади. Реформування редакції  – це не приватизація. Ні про яку виплату компенсації мови бути не може. Частина 3 статті 8 Закону України «Про реформування державних і комунальних друкованих засобів масової інформації» забороняє навіть виплату частки, отриманої при реформуванні, при виході зі складу засновників реформованої редакції: «У разі виходу із складу засновників (співзасновників) суб’єкта господарювання його частка майна, отримана ним під час реформування редакції, не підлягає поверненню зазначеному засновнику (співзасновнику), а розподіляється між іншими засновниками суб’єкта господарювання».

   Отже, якщо члени редакції передпенсійного і пенсійного віку мають бажання щось отримати, їм потрібно скористатися правом стати засновниками реформованої редакції. На зборах засновників трудовий колектив має право визначити розмір і порядок формування статутного капіталу, запропонувати свій варіант його поділу і проголосувати за нього. При заснуванні нового, реформованого підприємства, саме члени трудового колективу, вже в якості засновників, приймають рішення щодо обрання керівника (головного редактора). Закон містить заборону виплати частки, але не забороняє продати її іншій особі.  

   Консультації надаються в рамках виконання проекту Тернопільського прес-клубу «Комплексна підтримка друкованих ЗМІ різних регіонів України в процесі роздержавлення та налагодження їх самостійної діяльності» при підтримці “Українського медійного проекту” (У-Медіа), що реалізується Інтерньюз в Україні та фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID).

   Запитання можна попередньо надсилати на таку електронну адресу – akardynal@ukr.net

Loading...
Використання матеріалів, розміщених на сайті, дозволяється тільки за умови прямого, відкритого для пошукових систем гіперпосилання на www.pressclub.te.ua