Юридичні консультації з питань роздержавлення ЗМІ. Якщо редакція є колективним підприємством

На запитання відповідає юрист проекту Тернопільського прес-клубу Ігор ФЕДОРЕНКО. «Нас цікавлять наступні запитання:
1. Чи можна газеті продовжувати діяльність, не змінюючи організаційно-правову форму (колективне підприємство засноване на власності трудового колективу), а лише внести зміни в реєстрі щодо засновників юридичної особи та до свідоцтва про держреєстрацію ЗМІ?
2. Якщо так, то якою має бути послідовність дій?
3. Згідно ст. 7 ЗУ вихід органів із складу засновників у разі відсутності комунального майна оформляється договором, що укладається між органами державної влади, іншими державними органами, органами місцевого самоврядування, що є засновниками (співзасновниками), та правонаступниками (у тому числі трудовим колективом редакції). І тут виникають наступні запитання
– договір про вихід із складу засновників і договір про передачу прав на заснування друкованого ЗМІ – це один і той же договір, чи різні?
– якщо серед засновників є ще й інші юридичні особи, які також вийшли – вони також є стороною договору, чи лише органи місцевого самоврядування?
– чи обов’язкового це повинен бути багатосторонній договір, чи можливо укласти договори з кожним засновником окремо?
– якщо серед засновників залишається лише трудовий колектив, то саме він буде правонаступником в договорі?».

– Вважаю, що можна залишити колективне підприємство. Закон України “Про реформування державних і комунальних друкованих засобів масової інформації” не містить вказівок, в яку саме організаційно-правову форму реформується редакція. Колективних підприємств діючим законодавством не передбачено, але вже існуючому внести зміни до складу засновників і викласти статут в новій редакції ніхто не забороняє.

Послідовність така. Спочатку всі юридичні особи, які бажають вийти зі складу засновників вашого підприємства, приймають відповідні рішення. Потім скликаються загальні збори засновників (ваш вищій керівний орган, як зазначено в Єдиному державному реєстрі) і розглядають питання виходу зі складу засновників підприємства. Збори приймають рішення, яким погоджується вихід, відтак затверджується нова редакція статуту, в якій засновником залишається тільки трудовий колектив. Далі процедура проходить відповідно до Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань».

Так, це договір про вихід зі складу засновників ЗМІ всіх, хто зазначений в свідоцтві, крім трудового колективу редакції. За цим договором передаються права засновників друкованого ЗМІ трудовому колективу редакції газети.
Багатосторонній договір чи кілька двосторонніх ? Формально я не бачу різниці, але краще поцікавитися в теруправлінні юстиції щодо їхньої думки.                                                Запитання можна попередньо надсилати на таку електронну адресу – akardynal@ukr.net

Loading...
Використання матеріалів, розміщених на сайті, дозволяється тільки за умови прямого, відкритого для пошукових систем гіперпосилання на www.pressclub.te.ua