Юридичні консультації з питань роздержавлення ЗМІ. Якщо голова райдержадміністрації відмовляється підписувати договір

На запитання відповідає юрист проекту Тернопільського прес-клубу  Ігор ФЕДОРЕНКО. «Просимо поради. На сьогодні ми   майже завершили процес роздержавлення, створили приватне підприємство. Залишилося укласти договір «Про передачу прав на заснування друкованого засобу масової інформації, як того вимагає Закон України «Про реформування державних і комунальних друкованих засобів масової інформації». Голова районної ради договір  підписав ще 10 жовтня.  А голова райдержадміністрації не підписує, і на словах нам неофіційно передали, що не збирається цього робити. Ми зверталися до голови облдержадміністрації, але теж безрезультатно. Гроші на утримання газети РДА і районна рада не виділяють, та ми і не просимо. Схоже, що мета у голови райдержадміністрації одна – закрити газету. Колектив звертався вже і  до Президента України, і до голови НСЖУ –  стіна.  Може  Ви щось порадите?  Що нам робити – зареєструвати свою газету чи оголосити голодування?  В суд ми можемо звернутися,   але розгляд справи буде тягнутися роками. А 1 січня уже скоро …».

   – Частина 1 статті 11 Закону України «Про реформування державних і комунальних друкованих засобів масової інформації» передбачає припинення випуску друкованого засобу масової інформації та діяльності редакції у випадку:

1) трудовий колектив редакції не повідомив про свою участь у реформуванні протягом строку, визначеного частиною другою статті 4 цього Закону;

2) приватизація майна редакції в установленому цим Законом порядку не відбулася.

В обох цих випадках рішення про припинення випуску друкованого засобу масової інформації та діяльності редакції приймається засновником. Якщо засновником друкованого ЗМІ такого рішення прийнято не буде, свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації може бути визнане недійсним. І тільки після цього газета припинить своє існування.

            У Вашому випадку перетворення редакції членами її трудового колективу (комунального підприємства) відбулося, тому формально підстав припиняти видання газети або визнання свідоцтва немає. Але, враховуючи недосконалість цього Закону, саме наявність в засновниках друкованого ЗМІ органів  державної  влади та місцевого   самоврядування повинна привести до визнання свідоцтва недійсним. Бо,відповідно до ст. 8 Закону України «Про друковані засоби масової інформації (пресу) в Україні», вони не можуть виступати засновниками (співзасновниками)  друкованих  засобів  масової  інформації, крім випадків, передбачених законом.Згідно відомостей державного реєстру друкованих засобів масової інформації засновниками вашої газети є районна рада,  районна державна адміністрація та трудовий колектив. В держреєстрі вказано «трудовий колектив районної газети, в той час як існував трудовий колектив комунального підприємства, яким була редакція. Можливо, це помилка при внесенні відомостей до реєстру. Але вказане підприємство, трудовий колектив якого виступив співзасновником, вже припинено, а права засновника не передані. Правонаступником комунального підприємства  (як юридичної особи) є новостворене приватне підприємство, а от правонаступника трудового колективу комунального підприємства немає і не може бути, бо, відповідно до чинного законодавства,трудовий колектив не має статусу ні юридичної, ні фізичної особи. Правосуб’єктність трудового колективу пов’язана з підприємством, з яким члени трудового колективу уклали трудові договори.

Ви зазначили, що договір про передачу засновницьких прав райрадою підписаний, то почніть з переоформлення засновницьких прав райради  на новостворене підприємство. Маючи розпорядження голови райдержадміністрації про вихід із засновників газети, законодавчу заборону державним органам бути засновником друкованого ЗМІ, не вважаємо, що судовий процес затягнеться. Є сенс повторно звернутися до Президента України та голови облдержадміністрації, але не від юридичної особи, а від членів трудового колективу редакції. Таке звернення буде розглядатися відповідно до Закону України «Про звернення громадян». Акцентувати увагу потрібно саме на протиправності (а, можливо, і на ознаках корупційності) дій голови районної державної адміністрації.

     Щодо реєстрації нового видання, то вона можлива, але ваша газета, згідно з наявними даними, вже має дві дійсні реєстрації – 2001 та 2012 року. Спосіб реформування друкованих засобів масової інформації та редакцій, яким скористалося Ваше підприємство, передбачений п. 2 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про реформування державних і комунальних друкованих засобів масової інформації» : «вихід органів державної влади, інших державних органів та органів місцевого самоврядування із складу засновників (співзасновників) друкованого засобу масової інформації та редакції з перетворенням редакції членами її трудового колективу у суб’єкт господарювання із збереженням назви, цільового призначення, мови видання і тематичної спрямованості друкованого засобу масової інформації;». Отже, зареєструвати ще одну районну газету з такою ж назвою навряд чи вдасться до скасування двох попередніх реєстрацій.

   Запитання можна попередньо надсилати на таку електронну адресу – akardynal@ukr.net

Loading...
Використання матеріалів, розміщених на сайті, дозволяється тільки за умови прямого, відкритого для пошукових систем гіперпосилання на www.pressclub.te.ua