Такою «машиною часу» може скористатися кожний

Зазирати в минуле не менш цікаво, ніж у майбутнє. І для цього кожний з нас може скористатися найдоступнішою «машиною часу» – підшивками старих періодичних видань. В Тернопільській обласній універсальній науковій бібліотеці я поцікавилася, яка найстаріша газета є в їхніх фондах. Виявилося, що це «Вільне життя» за 1945-й рік.  Взагалі ця газета  вперше вийшла у світ 3 жовтня 1939-го,однак попередні номери, на жаль, не збереглися. І ось я беру до рук підшивку з пожовклими, подекуди надірваними сторінками….

Газета зовсім не схожа на сьогоднішні випуски «Вільного життя+». Дуже мало ілюстрацій, найпростіше оформлення. Що ж до тематики, то відразу видно, що це газета воєнного періоду. В той час ще тривала Друга світова, тож в центрі полос – оперативні зведення з фронту. Однак ще більше уваги приділено так званим ідеологічним матеріалам та прославлянню керівних органів радянської влади.

«Могутня зброя перемоги», «Вище рівень більшовицької критики й самокритики», «Селяни вітають звернення радянського уряду», «Радянський патріот» – такі заголовки говорять самі за себе. Тексти теж суттєво відрізняються від тих, що ми звикли читати в газетах сьогодні. Чимало матеріалів з усіх кінців тодішнього Радянського Союзу. Про економіку – в основному маленькі звіти з тієї чи іншої галузі сільського господарства чи промисловості. А в одному з переглянутих номерів за січень того ж 1945-го увагу несподівано привернула …добірка для дітей. У ній автори розмістили три дитячих вірші та один невеличкий прозовий твір, і було навіть трохи дивно, що такому там знайшлося місце.

   В цілому ж після перегляду підшивки більш як 70-річної давності я справді неначе потрапила на короткий час у зовсім інше життя.

 Софія Борак, слухачка «Школи сучасної журналістики»

 На фото –перша сторінка тернопільської газети «Вільне життя» за 3 січня 1945 року

Фото автора

 

Loading...
Використання матеріалів, розміщених на сайті, дозволяється тільки за умови прямого, відкритого для пошукових систем гіперпосилання на www.pressclub.te.ua