Цифрова безпека для журналістів, активістів та  волонтерів


Академія цифрової безпеки та роботи з даними для громадянського суспільства – це комплексна  програма щодо забезпечення прозорості та безпеки в інформаційному просторі, формування навичок роботи з даними для 25 активістів/волонтерів/журналістів. Проект спрямований на зміцнення цифрових компетенцій українських громадських активістів і підвищення їх обізнаності в питаннях безпеки та прозорості в Інтернеті, ролі технологій в розвитку демократії та належного врядування.
Академія складається з 2 модулів та заключного форуму.

Модуль 1: “Прозорість та безпека в цифровому світі”, 25 учасників, 9-10 грудня 2017, м. Київ.

Модуль 2: “Цифрова демократія та соціальні медіа для розширення прав і можливостей громадянського суспільства. Робота з даними (аналіз, перевірка, візуалізація)”, 25 учасників, лютий 2018.

Форум «Технології та Демократія», 200 учасників, березень 2018.

Участь БЕЗКОШТОВНА за результатами відбору. Організатор – Інститут партнерства та сталого розвитку (Institute of Partnership and Sustainable Development) покриває витрати на проїзд, проживання, харчування учасників.

Digital Academy – міжсекторальний проект на перетині IT, медіа, неформальної освіти, належного врядування. До участі запрошуються активісти, волонтери, громадські діячі, журналісти, які працюють в напрямку розвитку демократії в Україні, в області захисту прав людини, безпеки, боротьби з корупцією, електронного та належного врядування, виборчого та процесу моніторингу реформ в Україні; які працюють з базами даних своїх громадських організацій (в т.ч. ОГС на які здійснюються кібератаки/які працюють в зоні АТО/зберігають великі масиви персональних даних активістів, волонтерів, журналістів) та мають потребу в підвищенні рівня обізнаності в сфері захисту персональних та даних організації, ефективної роботи з цифровими даними (аналізу, перевірки, візуалізації).

Модулі будуть проходити у виді дводенних тренінгів з кращими українськими та міжнародними експертами з цифрової безпеки та роботи з даними. Мова викладання: Українська, російська.
Заявки приймаються до 15 листопада 2017 року.
Оголошення результатів відбору відбудеться до 20 листопада 2017 року.
ЗАПОВНЮЙ ЗАЯВКУ на участь !

Проект здійснено за підтримки Фонду сприяння демократії Посольства США в Україні. Погляди учасників заходу не обов’язково збігаються з офіційною позицією уряду США.
Партнер в проведенні заходів Академії – iHUB.

Якщо виникли запитання, поради, пропозиції – надсилайте, будь ласка, Інституту партнерства та сталого розвитку Institute of Partnership andSustainable Development , на електронну скриньку ipsd.ukraine@gmail.com
Подія в мережі Facebook: https://www.facebook.com/events/321532224986919
Інститут партнерства та сталого розвитку в мережі Facebook: IPSD.Ukraine

Подавай заявку і не лише дізнаєшся як захистити свої персональні та дані організації, але й подискутуєш над роллю технологій та нових медіа в розвитку демократії та належного врядування, особливостей ведення гібридної війни в Україні та світі. Ти зміцниш свої цифрові компетенції, підвищиш професійний рівень, медіа грамотність,  обізнаність в питаннях безпеки та прозорості в Інтернеті. Ти навчишся ефективно використовувати нові засоби масової інформації, як потужний інструмент адвокаційних, правозахисних, інформаційних, антикорупційних кампаній, на практиці застосуєш нові інструменти та програми.
Ти підвищиш ефективність роботи своєї громадської організації через використання нових технологій, інновацій і креативного підходу.

 
Держкомтелерадіо та Укртелерадіопресінститут вчитимуть журналістів висвітлювати євроінтеграцію та партнерство з НАТО


Держкомтелерадіо та Укртелерадіопресінститут розпочинають серію навчальних семінарів для представників центральних, регіональних і місцевих ЗМІ щодо співробітництва України з НАТО та державної політики у сфері євроатлантичної інтеграції України.Держкомтелерадіо та Укртелерадіопресінститут вчитимуть журналістів висвітлювати євроінтеграцію та партнерство з НАТО.  Про це «Детектору медіа» повідомили в прес-службі Держкомтелерадіо.

Перші семінари «Організація та методи інформування громадськості щодо євроатлантичної інтеграції» та «20 років особливого партнерства України і НАТО: актуальні питання висвітлення співпраці з Альянсом» відбудуться в Києві 24 листопада і 15 грудня відповідно. Крім того інститут спільно з Держкомтелерадіо  розробляє окремий навчальний план проведення виїзних семінарів з цієї тематики  у регіонах, передусім – прикордонних.

Головний наголос на семінарах робитиметься на практичних методах інформування, використанні  у публікаціях результатів соціологічних досліджень щодо співробітництва України з НАТО.

Серед спікерів, які вже дали згоду на участь у серії семінарів упродовж наступного року, народні депутати Борис Тарасюк та Іван Крулько, екс-президент України Леонід Кравчук, член Президії НАН України Володимир Горбулін, Надзвичайний і Повноважний Посол Франції в Україні Ізабель Дюмон, директор Фонду «Демократичні ініціативи» імені Ілька Кучерів Ірина Бекешкіна, доктор наук, медіа-експерт Лада Рослицька (США), доктор наук, медіа-експерт, професор Амреас Умланд (ФРН), експерт Центру інформації та документації НАТО Вікторія Сієсете (Литва), президент Ліги «Україна – НАТО» Сергій Джердж.
Модельні судові засідання з питань свободи слова в умовах конфлікту


Центр демократії та верховенства права у партнерстві з Лігою студентів Асоціації правників України запрошують студентів-правників та студентів-журналістів взяти участь у модельних судових засіданнях з питань свободи слова в умовах конфлікту. Модельні судові засідання – це змагання для студентів вищих навчальних закладів у формі імітації судового процесу, в яких учасникам необхідно представити позицію позивача або відповідача у справі перед суддями.

Змагання складаються з 4 регіональних раундів:
•Південноукраїнський (м. Одеса – для студентів вищих навчальних закладів з Одеської, Вінницької, Миколаївської та Херсонської областей)
•Центральноукраїнський (м. Дніпро – для студентів вищих навчальних закладів з Дніпропетровської, Київської, Черкаської, Запорізької та Кіровоградської областей, а також для вищих навчальних закладів АР Крим, які перемістились з окупованої території)

 • Західноукраїнський (м. Львів для студентів вищих навчальних закладів з Львівської, Закарпатської, Івано-Франківської, Чернівецької, Тернопільської, Хмельницької, Волинської, Рівненської та Житомирської областей) – 4 листопада 2017 року
  •Східноукраїнський (м. Харків – для студентів вищих навчальних закладів з Харківської, Чернігівської, Сумської, Полтавської, Донецької та Луганської областей)

До участі запрошуються команди у складі 3-6 осіб, що є студентами денної форми навчання та навчаються на юридичних спеціальностях, або за напрямом підготовки «журналістика».

З текстом справи можна ознайомитись за посиланням..
З регламентом змагань можна ознайомитись за посиланням.

Центр демократії та верховенства права відшкодовує частині команд витрати на проїзд та забезпечує проживанням учасників таких команд. Відбір команд, учасникам яким буде відшкодований проїзд та забезпечене проживання, здійснюється на конкурсних засадах на підставі мотиваційного листа, що є невід’ємною частиною аплікаційної форми. Про можливість відшкодування витрат на проїзд та забезпечення проживання учасникам буде повідомлено у листі підтвердження реєстрації.

Для реєстрації у Західноукраїнському раунді кожна команда має заповнити аплікаційну форму за посиланням: https://goo.gl/forms/UR0l7YefBQilSt8T2. Кінцевий строк реєстрації – до 30 жовтня включно.

Джерело: Cedem.org.ua
ДВК Тернопільщини не забезпечені необхідною кількістю виборчих скриньок


На семи виборчих дільницях спостерігачі Громадянської мережі ОПОРА зафіксували недостатню кількість скриньок для голосування. У селі Калинівка Зборівського району на ДВК № 610470 (мала виборча дільниця) встановлено одну велику та одну малу виборчі скриньки. У селі Метенів Зборівського району ДВК №610441(мала виборча дільниця) має лише одну стаціонарну та одну переносну виборчі скриньки. У місті Хоростків на ДВК №610236 (середня дільниця) у приміщені для голосування наявні чотири станціонарні скриньки та одна переносна скринька для голосування виборців за місцем перебування.
У селі Хоростець Козівського району на ДВК №610502 (мала виборча дільниця) наявна одна стаціонарна та дві переносні виборчі скриньки. У місті Ланівці ДВК №610642 (середня виборча дільниця) має чотири стаціонарні виборчі скриньки та дві переносних, при цьому одна з переносних виборчих скриньок не була опломбована та фактично не використовується для голосування. У селі Погрібці Зборівського району на малій ДВК №610469 є лише одна стаціонарна та одна переносна виборча скринька.
У селі Юськівці Лановецького району на ДВК № 610662 (середня виборча дільниця) в наявності дві переносні і лише три стаціонарні виборчі скриньки.
Відповідно до частини 3 статті 76 Закону України «Про місцеві вибори» кожна виборча дільниця забезпечується необхідною кількістю виборчих скриньок – стаціонарних (великих) та переносних (малих). Для голосування використовуються виборчі скриньки, виготовлені з прозорого матеріалу за розмірами, встановленими Центральною виборчою комісією. Кожній виборчій скриньці присвоюється власний номер, який проставляється на цій скриньці. Мала виборча дільниця повинна мати не менше двох стаціонарних виборчих скриньок, середня – не менше чотирьох стаціонарних виборчих скриньок, велика – не менше шести стаціонарних виборчих скриньок. Кожна виборча дільниця повинна мати не менше двох переносних виборчих скриньок. Порядок виготовлення, обліку, використання та зберігання виборчих скриньок визначається Центральною виборчою комісією.
Відзначимо, що в Громадянській мережі ОПОРА працює «гаряча лінія», на яку можна звертатися в разі виникнення проблем чи потреби консультацій щодо виборів – (044) 591-44-44 (вартість дзвінків згідно з тарифами вашого оператора).
За коментарями звертайтеся:
Ольга Галушка,
координаторка громадського спостереження за виборами у Тернопільській області.
тел.: 093 238 08 12
Мешканцям нових об’єднаних громад Тернопільщини розповіли про розподіл повноважень між органами місцевої влади


Фахівці Комітету виборців України розповіли мешканцям Зборівської та Саранчуківської об’єднаних громад Тернопільщини про новий розподіл повноважень між органами місцевої влади. Навчальні семінари-тренінги відбулися в с.Саранчуки та с.Котіві Бережанського району, с.Велика Плавуча Козівського району та с.Вільшанка Зборівського району. У обласній  організації КВУ пояснили,  що мали на меті поглибити знання мешканців цих населених пунктів щодо перших місцевих виборів в об’єднаних громадах, які відбудуться 29 жовтня, та поінформувати про новий  розподіл повноважень між органами місцевої влади. 

«Це не вперше ми проводимо такі просвітницькі заходи, щоразу пересвідчуючись у їхній потребі, – розповідає юрист Тернопільського осередку Комітету виборців України Володимир Курило. – Людей цікавить як діятимуть органи місцевого самоврядування на рівні новостворених громад, яким буде механізм розподілу бюджетних коштів, як населені пункти та їх мешканці можуть відстоювати та лобіювати свої права й інтереси в рамках ОТГ, які повноваження матимуть старости».

Відповіли тренери КВУ й на актуальні і гострі питання, які турбують виборців: «Хто в селі буде допомагати у підготовці документів до органів місцевого самоврядування?», «Як і хто розпоряджається спільним майном громади?», екологічні питання та інші.

Володимир Курило переконаний, що такі освітньо-інформаційні заходи потрібно проводити й надалі, охоплюючи ними більше коло учасників та розширюючи їх географію.

Зазначимо, що тренінги було організовано ВГО «Комітет виборців України» та його Тернопільським обласним відділенням, а підтримки підтримки Фонду сприяння демократії Посольства США в Україні. Погляди учасників заходу не обов’язково збігаються з офіційною позицією уряду США.

Мета проекту: сприяння узгодженості та довіри до процесу перших місцевих виборів у об’єднаних територіальних громадах.

Детальну інформацію щодо інформації про перші вибори в громадах і нові повноваження на сторінці ВГО «Комітет виборців України» http://www.cvu.org.ua

Нагадаємо, 29 жовтня відбудуться вибори у чотирьох громадах Тернопільщини – Зборівській, Лановецькій, Хоростківській міських об’єднаних територіальних громадах та Саранчуківській сільській об’єднаній територіальній громаді. Обиратимуть голів та депутатів громад.

 

 
Юридичні консультації з питань роздержавлення ЗМІ. Про висвітлення у роздержавлених ЗМІ діяльності народних депутатів


На запитання відповідає юрист мережі Інституту розвитку регіональної преси  Ігор ФЕДОРЕНКО. «Підкажіть, будь-ласка, які нормативи регулюють висвітлення діяльності народних депутатів у роздержавлених друкованих засобах масової інформації. Чи є перелік видів виступів, які розміщуються безоплатно? Чи редакція одноосібно встановлює, за що, і в якому розмірі брати оплату за висвітлення діяльності народних депутатів?»

Якщо мова йде про видання, яке завершило процедуру роздержавлення, то, згідно зі статтею 23  Закону України „Про порядок висвітлення діяльності органів державної влади та органів місцевого самоврядування ”, «для висвітлення діяльності органів державної влади та органів місцевого  самоврядування,  виступів  народних  депутатів України, депутатів сільських,  селищних, районних, міських і обласних рад у державних  друкованих засобах масової інформації,  що фінансуються відповідно  за   рахунок   державного   або   місцевих   бюджетів, відводиться  не більше 20 відсотків газетної площі кожного номера.  У недержавних друкованих засобах масової інформації відомості  про діяльність   органів   державної   влади   та   органів  місцевого самоврядування,   виступи депутатів усіх рівнів можуть друкуватися на договірних засадах відповідно до законодавства України. Стаття 5 цього Закону зазначає, що «недержавні засоби масової інформації  висвітлюють  діяльність органів  державної  влади  та  органів місцевого самоврядування на умовах,  передбачених в укладеній між цими органами  і  редакціями засобів масової інформації угоді.  Якщо така угода не укладена, то редакція  недержавного  засобу  масової   інформації   має   право самостійно,  відповідно  до  законодавства  України,  висвітлювати діяльність  органів   державної   влади   та   органів   місцевого самоврядування,  визначаючи  у своєму статуті джерела фінансування витрат на це висвітлення».

Народний депутат може мати право на публікацію матеріалів один раз на місяць обсягом до 1/16 загальної газетної площі (відповідно до п. 4 статті 18 Закону України „Про статус народного депутата ” ) тільки при наявності передбачених діючим законодавством обов’язкових умов:

– сфера розповсюдження ЗМІ має бути в одномандатному виборчому окрузі народного депутата або закріплена депутатською фракцією (групою) за народним депутатом України, який звертається із вимогою до видання;
– засіб масової інформації має фінансуватися з державного або місцевого бюджетів;

– засновником (співзасновником) видання є орган державної влади, організація або установа, що фінансуються повністю або частково за рахунок коштів державного бюджету.

Відсутність хоча б однієї з викладених умо, звільняє друкований ЗМІ від обов’язку публікувати надані народним депутатом України матеріали. Таким чином, якщо на Вас ці умови не поширюються, Ви публікуєте матеріали або висвітлюєте діяльність народних депутатів на підставі договору на платній основі. Також маєте  право  висвітлювати всі аспекти діяльності народних депутатів, проводити  власне  дослідження  і аналіз їх діяльності, давати їй оцінку, коментувати самостійно.

Консультації надаються в рамках проекту ГО Тернопільський прес-клуб «Комплексна підтримка друкованих ЗМІ різних регіонів України в процесі роздержавлення та налагодження їх самостійної діяльності» при підтримці “Українського медійного проекту” (У-Медіа), що реалізується Інтерньюз в Україні та фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID).

Запитання можна попередньо надсилати за такою електронною адресою – akardynal@ukr.net

 
Ефективний юридичний захист свободи слова в Україні


ГО “Платформа прав людини” реалізує проект спрямований на захист прав журналістів і ЗМІ в судах за підтримки “MediaLegalDefenceInitiative”. Громадська організація “Платформа прав людини” (ППЛ) реалізує проект «Ефективний юридичний захист свободи слова в Україні» за підтримки “MediaLegalDefenceInitiative” (MLDI), спрямований на підтримку незалежності журналістів і ЗМІ шляхом надання високоякісної правової допомоги. У рамках проекту ППЛ пропонується юридичний супровід інтересів ЗМІ й журналістів у цивільних, адміністративних та кримінальних судових справах:

* Представництво інтересів в судах, включаючи Європейський Суд з прав людини;

* Підготовка юридичних документів (заперечення, позов, заява тощо).

Для отримання безплатної юридичної допомоги необхідно:

 1. Натиснути на віджет “Отримати юридичну допомогу” на сайті ППЛ.
 2. Заповнити всі необхідні поля.
 3. Коротко описати суть справи.
 4. Прикріпити всі необхідні документи по справі.
 5. Натиснути “Відправити”.

Усі запити розглядають члени Правозахисної ради на предмет дотримання ЗМІ професійних стандартів у конкретній ситуації, наявності суспільного інтересу в поширеній інформації або предметі запиту, важливості для забезпечення стандартів свободи вираження і поширення інформації відповідної справи тощо.

Важливо зазначити! Платформа прав людини співпрацює з найбільшою мережею медіа-юристів, яка охоплює майже всю територію країни. Тому заявку щодо отримання юридичної допомоги може подати ЗМІ або журналіст з будь-якого регіону, міста, селища України.

 
10 практичних порад для журналістів щодо поведінки на акціях протесту


Інститут масової інформації радить журналістам, як поводитися на масових акціях протесту, аби мінімізувати ризики. У зв’язку із різким збільшенням фізичної агресії щодо журналістів на масових акціях експерти з безпеки ІМІ підготували практичні поради для журналістів щодо поведінки на акціях протесту. 

 1. Плануйте заздалегідь. Домовтесь іти на подію разом з групою інших журналістів. Краще прийти на місце події раніше, визначити місця, звідки знімати або куди можна буде сховатись у випадку масових заворушень. Як варіант, можна подивитись розташування на карті перед виходом на завдання.
 2. Завжди повідомляйте свою редакцію та колег, куди ви йдете. Якщо ви прибули на подію самі, зверніть увагу, де знаходяться інші журналісти, і намагайтеся триматися біля них. Переконайтеся, що редактор знає, як зв’язатися з вашою сім’єю у випадку, якщо вас заарештовано чи поранено.
 3. Переконайтеся, що вас легко ідентифікувати як журналіста, а також, що ви взяли своє журналістське посвідчення або профспілкову карту. На акціях протесту краще мати додаткову ідентифікацію: жилети з надписом PRESS, TV, відповідні наліпки, пов’язки на руку, бейдж тощо.
 4. Одягніть комфортний одяг, у якому легко пересуватись і можна швидко бігати. Особливо важливо мати комфортне взуття, джинси завжди краще, ніж синтетичний одяг. Вдягайте одяг, що може захистити вас від ударів кийками чи гумових куль, наприклад куртка для катання на мотоциклі.
 5. Для захисту від сльозогінного газу візьміть із собою окуляри для плавання та пляшку мінералки без газу. Мінералкою можна промити очі, а окуляри, які щільно прилягають до шкіри, захистять очі від подразнення. Якщо є ймовірність застосування газу, краще замінити лінзи на окуляри.
 6. Обов’язково намагайтеся триматися з краю і не бути стиснутими між міліцією та учасниками акції протесту.
 7. Завжди майте при собі мінімальну аптечку. Це: джгут-турнікет, перев’язочний пакет та рукавички.
 8. Завжди будьте ввічливі й уникайте протистояння. Не панікуйте і будьте впевнені в собі.
 9. Не позначайте себе символікою протесту, символікою політичних сил тощо. У жодному разі не можна позначати себе будь-чим, що може свідчити про вашу підтримку чи належність до тієї чи іншої сторони протесту.
 10. Спостерігайте за поліцією та спецпризначенцями. Якщо вони одягнули шоломи, то значить саме час і вам вдягнути своє захисне обладнання.

Ніколи! не носіть із собою ніякої зброї або чогось протизаконного!

Додатково:

Одяг має прилягати до тіла, будь-які шнурки чи волани — привід дати зловмисникам зайву можливість затримати чи травмувати вас.

Небезпечно перебувати між представниками міліції та натовпом протестувальників. У цій ситуації можна зазнати нападу з обох сторін — журналіста можуть атакувати дубинками представники міліції або затоптати під час масованого наступу. Найкраще положення — верхня точка.

Якщо фотограф опинився в епіцентрі натовпу, найкращий варіант — негайно вибратися в безпечніше місце. При цьому потрібно підняти руки догори і «плисти» по натовпу.

З точки зору об’єктивності та всебічного висвітлення новин, журналістам не обов’язково великою компанією «атакувати» представників поліції, приставляючи об’єктиви камер мало не до їхніх облич. При цьому, завдяки «колективному інстинкту», неосвітленими лишаються інші події на території мітингу.

Детально щодо роботи журналістів на масових акціях читайте в  посібнику “Журналіст і (НЕ) безпека”.
Як журналісту поводитися у соціальних мережах? Рекомендації “Нью-Йорк Таймс”


“Нью-Йорк Таймс” опублікувала  рекомендації щодо поведінки журналістів відділу новин у соціальних мережах та запросила читачів до обговорення. У документі підкреслюється, що відділ новин цінує соціальні мережі за важливу роль, яку вони відіграють у журналістиці, але журналістів закликають бути дуже уважними та уникати демонстрації своїх політичних поглядів або тенденційного подання матеріалу стосовно подій, які висвітлює “The New York Times”. Публікуємо рекомендації та звернення редактора в українському перекладі (з незначними скороченнями).

Звернення до відділу новин

“The New York Times” протягом багатьох років був широко представлений у соціальних мережах. Наші сторінки новин мають десятки мільйонів фоловерів. Багато наших журналістів є лідерами думок у Twitter, Facebook, Instagram та на інших платформах. Відгуки наших читачів, слухачів та глядачів доповнюють та покращують наші публікації.

Ми віримо, що маємо бути активно присутніми в соціальних мережах, щоб залишитись найкращим новинним виданням  у світі.

Але ми також маємо бути впевненими, що відповідально працюємо в соціальних мережах, відповідно до цінностей нашого відділу новин.

Тому ми випускаємо оновлений та розширений список рекомендацій щодо поведінки в соцмережах.

Рекомендації були розроблені Кліффом Леві, Філом Корбеттом та Синтією Коллінз, враховуючи досвід наших журналістів.

Будь ласка, уважно прочитайте та поставтеся до них серйозно.

Дін Баке, виконавчий редактор

Редакційна позиція щодо соцмереж

Соціальні мережі відіграють важливу роль у журналістиці. На соціальних платформах наші журналісти та редактори можуть просувати свої публікації, надавати оновлену інформацію в режимі реального часу, збирати та опрацьовувати інформацію, працювати з джерелами, спілкуватися з читачами та експериментувати з новими формами висвітлення подій та висловлення думок.

Ми можемо практично підняти завісу та запросити читачів стати свідками та сприяти нашій роботі. Також ми можемо охопити нову аудиторію.

Але соціальні мережі становлять потенційну загрозу для “The NYT”. Якщо наших журналістів сприймають як упереджених або якщо вони висловлюють тенденційні погляди в соціальних мережах, це може підірвати довіру до редакції новин загалом.

Ми завжди підкреслювали, що працівники відділу новин повинні уникати публікації будь-якого матеріалу в соціальних мережах, який може зашкодити нашій репутації як нейтрального та об’єктивного видання. У цій статті  – детальніші рекомендації.

Керівники відділів відповідальні за дотримання працівниками цих рекомендацій. Порушення будуть фіксуватися у звітах.

Ми проаналізували відгуки журналістів відділу новин, щоб створити спільні рекомендації, які спираються на досвід наших журналістів. Кілька репортерів, які відомі в соціальних мережах, переглянули рекомендації, схвалили їх та внесли важливі зауваження.

Основні положення

 • У своїх дописах у соцмережах наші журналісти не повинні висловлювати тенденційні погляди, просувати політичні ідеї, підтримувати кандидатів, писати образливі коментарі або робити щось інше, що шкодить репутації “The NYT”.
 • Наші журналісти повинні пам’ятати про те, що не можна ставати на чийсь бік щодо подій, які “The NYT” прагне висвітлювати об’єктивно.
 • Ці рекомендації стосуються всіх співробітників відділу новин, у тому числі тих, хто не задіяний у висвітленні урядових подій та політики.
 • Ми очікуємо, що вся активність наших журналістів у соціальних мережах відповідатиме цій стратегії. Хоча ви можете вважати, що ваша сторінка в Facebook, Twitter, Instagram, Snapchat або інші аккаунти в соцмережах є приватними, відокремленими від вашої роботи в “The NYT”, однак усе, що ми публікуємо чи де ми ставимо значок”like” в Інтернеті, тією чи іншою мірою є публічним. І вся публічна діяльність асоціюється з “The New York Times”.
 • Також ми настійно не рекомендуємо нашим журналістам звертатися зі скаргами в служби обслуговування клієнтів у соціальних мережах. Хоча вам може здаватися, що ваша скарга правомірна, однак вам, імовірно, приділять особливу увагу саме завдяки вашому статусу репортера чи редактора “The NYT”.
 • Не вступайте в “секретні” групи на Facebook та на інших платформах, які можуть просувати тенденційні політичні погляди. Ви також повинні утримуватися від реєстрації в соціальних мережах на події для прихильників певних поглядів. Якщо ви приєднуєтесь до цих груп для підготовки матеріалу, будь ласка, уважно слідкуйте за тим, що публікуєте.
 • Завжди ставтеся з повагою до інших користувачів соціальних мереж. Якщо читач ставить під сумнів чи критикує вашу публікацію чи допис у соціальній мережі, а ви хочете відповісти, будьте обережними. Не звинувачуйте читачів, що вони неуважно прочитали вашу публікацію.
 • Якщо критика особливо агресивна або безпідставна, можливо, краще утриматися від відповіді. Ми також підтримуємо право наших журналістів блокувати у соцмережах людей, які погрожують або ображають. (Але, будь ласка, не блокуйте просто за критику ваших публікацій чи критику на вашу адресу.)
 • Якщо ви відчуваєте загрозу від когось у соціальних мережах, будь ласка, негайно повідомте про це свого керівника. “The New York Times” має стратегію, спрямовану на захист наших журналістів.
 • Ми віримо, що соцмережі важливо використовувати для проведення прямої трансляції та для надання оновленої інформації. Але бувають ситуації, коли нашим журналістам краще спрямувати свої зусилля передусім на роботу на наших онлайн-платформах.
 • Загалом ми хочемо спочатку друкувати ексклюзивні матеріали на наших власних платформах, а не в соцмережах, однак можуть бути випадки, коли спочатку краще розмістити публікації в соцмережах. Зверніться до своїх керівників за роз’ясненням.
 • Будьте відвертими. Якщо ви розмістили в Твіттері допис із помилкою або з чимось неприйнятним і хочете видалити твіт, обов’язково напишіть у наступному твіті про видалення допису. Будь ласка, ознайомтеся з нашою політикою щодо виправлення в соціальних мережах.
 • Якщо ви розміщуєте посилаєтеся на інші джерела, робіть це для того, щоб показати різноманітні точки зору. Зазвичай доцільно ділитися різними новинами, думками або іронічними дописами інших людей. Але постійне посилання на одну сторону дискусії може залишити враження, що ви теж зайняли чиюсь сторону.
 • Будьте обережні, коли ділитеся сенсаціями чи провокаційними матеріалами з інших джерел, які “The NYT” ще не підтвердив. Були випадки, коли ретвіт журналістом “The NYT” новини, про яку написало інше видання, сприймалося як підтвердження цієї інформації редакцією газети “The NYT”, хоча насправді підтвердження не було.
 • Ми хочемо, щоб наші журналісти відчували, що вони можуть використовувати соцмережі для експериментів зі своєю манерою виражати думки, оформленням та стилем висвітлення подій – особливо, якщо такі експерименти спрямовані на розвиток уміння писати репортажі для “The NYT”.
 • Звісно, варто ще раз підкреслити, що хоча наші журналісти можуть пробувати все нове в соцмережах, проте це не означає, що вони мають офіційний дозвіл нав’язувати тенденційні точки зору.

 Якщо ви все ще не впевнені в тому, що можна постити

 • Якщо ви не знаєте, чи відповідає публікація в соціальних мережах стандартам “The New York Times”, запитайте себе:
 1. Чи висловили б ви подібні погляди в статті на платформах “The NYT”?
 2. Чи мав би підставу хтось, хто прочитав ваш допис, вважати, що у вас упереджене ставлення до певної проблематики?
 3. Якщо читачі бачать вашу публікацію та помічають, що ви – журналіст “The NYT”, чи сприймається вона як об’єктивне та неупереджене висвітлення новини нашим медіа?
 4. Чи може ваш допис заважати вашим колегам ефективно виконувати свою роботу?
 5. Якщо хтось бачить всі ваші сторінки в соцмережах, включаючи посилання та ретвіти, чи виникають у них сумніви щодо вашої здатності висвітлювати події об’єктивно та неупереджено?

Окрім цих рекомендацій щодо поведінки в соцмережах, співробітники повинні ознайомитись з  Рекомендаціями Етичної Журналістики , які тут також використовувалися, та дотримуватися їх.

 

Переклад Наталії Жачек, спеціально для ІРРП

https://irrp.org.ua/vymogy-do-povedinky-v-sotsmerezhah-zhurnalista-viddilu-novyn-nyu-jork-tajms/
Розпочато реєстрацію на IX Всеукраїнську конференцію журналістів-розслідувачів України


У Києві 8-9 грудня відбудеться IX Всеукраїнська конференція журналістів-розслідувачів України, яку ось уже дев`ятий рік проводить Інститут розвитку регіональної преси (ІРРП) –  за підтримки донорів. Тема головного заходу для українських журналістів-розслідувачів у 2017 році: «Розслідувальна журналістика в епоху відкритих даних та інформаційних війн: можливості та виклики». У конференції візьмуть участь українські та іноземні фахівці: журналісти-розслідувачі, редактори, викладачі та автори книг про журналістські розслідування, представники донорських організацій та державних антикорупційних органів.

Ключові теми для обговорення: етичні та професійні стандарти розслідувачів, робота з відкритими даними та навички програмування для журналістів-розслідувачів, досвід використання дронів, цифрова та фізична безпека. (програма Конференції буде опублікована незабаром).

Серед іноземних спікерів на цьогорічній конференції:

Bruce Shapiro (США) – американський журналіст, виконавчий директор The Dart Center of Journlism and Trauma при Колумбійському університеті, що займається дослідженнями в галузі інновацій та етичних аспектів висвітлення журналістами тем насильства, конфліктів і трагедій. Викладає етику у Школі журналістики Колумбійського університету та журналістські розслідування у Єльському університеті. Редактор у тижневику The Nation, автор книг з журналістських розслідувань, член Ради директорів Глобальної мережі журналістів-розслідувачів (GIJN).

Rana Sabbagh (Йорданія) – виконавчий директор мережі Arab Reporters for Investigative Journalism (ARIJ), що підтримує журналістські розслідування у дев’яти арабських країнах Член журі міжнародної медіа-премії від ЮНЕСКО, . Працювала редакторкою журналу Jordan Times, кореспонденткою Reuters у Йорданії та ОАЕ, започаткувала незалежну газету в Йорданії Al Ghad.

Pavla Holcova (Чехія) – чеська журналістка, засновниця Чеського центру журналістських розслідувань. Співпрацює з OCCRP – Тhe Organized Crime and Corruption Reporting Project. Розслідувала справи про організовану злочинність у Чехії, діяльність тайванських спецслужб у Празі, відмивання грошей і офшорні компанії.

Skirmantas Malinauskas (Литва) – радник Прем’єр-міністра Литви Саулюса Скверняліса з питань боротьби з корупцією, зв’язків із парламентом і стратегічною комунікацією. Викладає у Європейському гуманітарному університеті.

Дізнатися про умови участі у конференції можна тут.