Процес реформування українських ЗМІ відбувається надто повільно


Як відомо,з 1 січня 2016-го вступив в дію Закон «Про реформування державних і комунальних друкованих засобів масової інформації», чим було дано старт роздержавленню газет України. Наразі завершується вже другий з трьох відведених для цієї важливої реформи років. Які ж результати маємо на сьогодні в регіонах? Передусім пропонуємо короткий огляд ситуації в 11-ти областях, що охоплені діяльністю проекту «Комплексна підтримка друкованих ЗМІ різних регіонів України в процесі роздержавлення та налагодження їх самостійної діяльності», який здійснює Тернопільський прес-клуб при підтримці “Українського медійного проекту” (У-Медіа), що реалізується Інтерньюз в Україні та фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID). Огляд підготовано за інформацією, наданою представниками незалежної мережі прес-клубів України.

Волинь

 З  18-ти  газет області в першому етапі реформування  брали участь 9:  «Волинська газета», «Нове життя», «Волинь-нова», «Слово правди», «Наш край», «Полісся», «Вільним шляхом», «Наше життя», «Вісті Ковельщини». Три з них – «Нове життя», «Слово правди» та «Вісті Ковельщини» вже повністю завершили процес реформування. Редакція «Волинської газети» пройшла його майже до кінця. У вересні цього року редакція «Волинської газети» звернулася з позовом до Господарського суду міста Києва про спонукання Волинської обласної державної адміністрації щодо укладення договору, необхідного для завершення роздержавлення. Інші редакції планують проходити реформування у другому етапі.

Дніпропетровщина

У Дніпропетровській області підлягає реформуванню 43 газети. На сьогодні повністю завершили процес роздержавлення 5 з них – на сьогодні це вже ТОВ «Редакція газети «Покровський край», ТОВ «Вісті Придніпров′я», ТОВ «Синельниківські вісті», ПП «Редакція газети «Степова Зоря» та ПП «Редакція газети «Вести Терновки».На стадії отримання свідоцтва про перереєстрацію ще 2 газети – «Межівський меридіан» та «Вільногірськ». На стадії ліквідації комунального підприємства знаходиться редакція газети «Південна зоря».

Житомирщина

В Житомирській області 27 комунальних газет,17 з яких взяли участь у першому етапі реформування.Повністю завершили цей процес 4, решта 13 знаходяться зараз на різних стадіях реформування.До кінця року планують реформуватись ще 6. Не зрозуміла ситуація з газетою Житомирської міської ради «Місто» – наразі про реформування там взагалі не йдеться.

Закарпаття

Область залишається повним аутсайдером у реформуванні друкованих ЗМІ. З 15-ти газет на сьогодні повністю роздержавлена лише одна. Обласна комунальна газета «Новини Закарпаття», та районні й міські «Вісті Свалявщини», «Вісник Берегівщини», «Новини Виноградівщини», «Зоря Рахівщини», «Вісник Хустщини», «Верховина», «Голос Верховини», «Карпатська зірка», «Берегово» та  «Ужгород» реформуватимуться, згідно з рішеннями трудових колективів редакцій, у другому етапі.

Львівщина

З 30-ти газет області повністю реформовано лише 2 – «Воля народу» (Кам’янка-Бузька) та «Громада» (Миколаїв). У процесі роздержавлення «Миколаївські вісті», «Новий час» (Жидачів), «Голос  над Бугом» (Сокаль), «Новини Прибужжя» (Червоноград), «Галицька зоря» (Дрогобич), «Вісник Розділля» (Новий Розділ), «Ратуша».

Полтавщина

На Полтавщині  з 30-ти газет, які підлягають реформуванню, також завершили цей процес  лише дві ( Глобинська й Пирятинська),  15 ще взагалі його не починали, решта 13 перебувають на різних початкових стадіях ( від збору документів-  до консультацій з колегами).  «Пирятинський вісник» після роздержавлення опинився на межі закриття.

Сумщина

   Згідно зведеного переліку об’єктів реформування державних і комунальних друкованих ЗМІ, розміщеного на сайті Держкомітету з телебачення та радіомовлення, станом на кінець вересня цього року на Сумщині нараховується 22 комунальні газети. Однак це помилка, яка свідчить про неувагу до процесу роздержавлення, оскільки формально таких газет у області 21, а реально – 20, оскільки одне видання вже припинило своє існування. Отже, на Сумщині є 20 видань, що взяли участь в процесі роздержавлення. Про бажання реформуватися у першому етапі заявили 13 видань, проте до переліку учасників першого етапу потрапили 10 з них. Повністю завершили процес  вже 9 газет. Чотири органи влади не прийняли рішення про вихід зі складу співзасновників. Це стосується обласної газети «Сумщина», газети «Конотопський край», газети «Новини Тростянеччини» та Глухівської газети «Народна трибуна» (три з названих хотіли реформуватися на першому етапі).

Тернопільщина

   Область входить в п’ятірку кращих за кількістю видань, які вже повністю реформовані.Роздержавлено вже 11 газет з 20-ти. Це районні газети в Бучачі, Підгайцях, Козові, Збаражі, Шумську,Кременці, Підволочиську, Чорткові (2 видання), Борщеві (стала самостійною задовго навіть до прийняття Закону«Про реформування державних і комунальних друкованих засобів масової інформації»), а також колишня газета Тернопільської міськради «Тернопіль вечірній». Решта реформуються в 2-му етапі.

Харківщина

Із 27 видань  дев’ять вже перетворилися з комунальних підприємств у господарські товариства. Першою реформувалася газета «Нове життя» з Близнюківського району. Завершили процес реформування «Вісті Красноградщини», газета «Краєвид» Шевченківського району, «Обрії Ізюмщини», часопис «Зоря» Золочівського району, «Знамя труда» – з Первомайського району, «Вісті Барвінківщини», Борівська «Трудова слава» та «Богодухівський маяк». Ще три газети  – у Валківському та Краснокутському районах та обласна «Слобідський край» перебувають в стадії перетворення.

Херсонщина

 З 21 газети, які беруть участь у реформуванні,на сьогодні завершили цей процес лише три. Двом газетам –  «Каховській зорі» та «Наддніпрянській правді» не дає змоги продовжувати процес те, що співзасновники затягують із прийняттям вдповідних рішень.

Чернігівщина

   З 26-ти комунальних газет Чернігівської області роздержавлення завершилося лише в таких – «Прилуччина у новинах, подіях, коментарях», «Трибуна хлібороба» , «Наш край», «Наше слово» і «Слово Варвинщини». Ще чотири газети зараз в процесі реєстрації ТОВ чи ПП, до кінця року до них може додатися ще кілька. Загалом на 1 етапі планувалося роздержавлення 13 газет, решта реформуватимуться на другому етапі.  В цілому по Україні, за інформацією прес-служби Держкомтелерадіо, в першому етапі реформувалося 93 видання, 79 – у процесі припинення, 39 очікують на реєстрацію, в 32 ще не готові документи. На другому етапі здійснили реформування 11 газет. Загалом на сьогодні реформовано 99 комунальних і 5 державних видань (нагадаємо, що в зведеному переліку таких налічується 690!). На думку експертів, найкраще процес роздержавлення проходить у Вінницькій, Запорізькій, Сумській, Тернопільській, Харківській та Хмельницькій областях. А найгірше – у Донецькій, Луганській, Київській та  Закарпатській.

   У наступній публікації ми зупинимось на проблемах, які гальмують процес реформування українських друкованих ЗМІ.

 
Юридичні консультації з питань роздержавлення ЗМІ. Про передачу засновницьких прав та зміну назви


На запитання відповідає юрист мережі Інституту розвитку регіональної преси Ігор ФЕДОРЕНКО. «Хочу з Вами проконсультуватися з приводу Угоди про передачу засновницьких прав від РДА і районної ради.Чи можемо ми підписати цю угоду зараз, коли ще перебуваємо в стані припинення в результаті реорганізації? Плануємо у листопаді ц. р. нести держреєстратору документи для реєстрації ТОВ. Наскільки я розумію, такий договір потрібно було б укладати після реформування юридичної особи і реєстрації ТОВ, але в такому випадку ми повинні при реєстрації нової юридичної особи принести держреєстратору передавальний акт, затверджений співзасновниками (розпорядження голови РДА і сесія РР). Справа в тому, що у нас виникли складні взаємовідносини з РДА та РР – і ми, і вони хотіли б якомога швидше “розлучитися”. Затвердження ж документів (передавального акту) на сесії затягне і ускладнить процес роздержавлення. Чи можемо ми до реєстрації нової юридичної особи, маючи на руках рішення обох засновників про вихід зі складу засновників, підписати тристоронню угоду? Чи не виникне при цьому проблем при перереєстрації друкованого засобу масової інформації в управлінні юстиції (який тоді порядок: чи після підписання угоди ми повинні перереєстровувати ЗМІ на трудовий колектив редакції, а потім після реєстрації ТОВ у держреєстратора – знову, вже вдруге, перереєстровувати ЗМІ вже на ТОВ?)
І ще одне питання. Поки ми чекали прийняття Переліку ЗМІ, які реформуються, і почали процес реформування, наші співзасновники змінили назву, оскільки змінилася назва району. Чи потрібно в такому випадку додавати до Угоди про передачу засновницьких прав якісь документи, які підтвердять, що нинішні РДА і РР – правонаступники засновників нашої районної газети?»
– Держреєстратору і для припинення комунального підприємства, і для реєстрації нової юридичної особи, потрібно надати по примірнику передавального акту (або його нотаріальні копії), підписані комісією з перетворення (реорганізації) і затвердженого співзасновниками. Це вимога ст. 17 Закону України Про державнуреєстраціююридичнихосіб, фізичнихосіб – підприємців та громадськихформувань. Якщо документи будуть подані не в повному обсязі, передбаченому цим законом, Ви отримаєте відмову в реєстрації.
Згідно статті 8Закону України «Про друковані засоби масової інформації (пресу) в Україні, право на заснування друкованого засобу масової інформації належить:
– громадянам України, громадянам інших держав та особам без громадянства, не обмеженим у цивільній правоздатності та цивільній дієздатності;
-юридичним особам України та інших держав;
– трудовим колективам підприємств, установ і організацій на підставі відповідного рішення загальних зборів (конференції).
Таким чином, трудовий колектив Вашого підприємства може виступити стороною в угоді і прийняти права засновника друкованого ЗМІ від Районної ради та РДА до завершення процесу реформування. Але звертаю Вашу увагу на те, що це буде трудовий колектив діючого комунального підприємства, а не трудовий колектив підприємства (юридичної особи), які будуть створені в результаті реформування.
Щодо зміни назв співзасновників, то так, потрібно надати копії належним чином завірених документів про те, що така-то РДА і така-то райрада є правонаступниками таких-то районних держадміністрації та ради. Також такі документи будуть потрібні і для подання державному реєстратору, якщо до Статуту комунального підприємства не внесені зміни, пов’язані з перейменуванням засновників.

Консультації надаються в рамках виконання проекту Тернопільського прес-клубу «Комплексна підтримка друкованих ЗМІ різних регіонів України в процесі роздержавлення та налагодження їх самостійної діяльності» при підтримці “Українського медійного проекту” (У-Медіа), що реалізується Інтерньюз в Україні та фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID).
Запитання можна попередньо надсилати за такою електронною адресою – akardynal@ukr.net
9 листопада – Всеукраїнський радіодиктант


XVII Всеукраїнський радіодиктант Національної єдності, який відбудеться у День української писемності та мови 9 листопада, цьогоріч проходитиме у форматі міжнародного флешмобу.  Про це на прес-конференції заявила координатор акції, ведуча спецпроекту “XVII Радіодиктант національної єдності” Аліна Акуленко, повідомляє кореспондент Укрінформу. “Радіодиктант упродовж 17 років дуже суттєво змінювався, і від статусу перевірити, чи грамотно я пишу, ми на сьогодні дійшли до статусу величезного масового міжнародного флешмобу”, – сказала Акуленко.

Вона розповіла, що Українське радіо запрошує усіх охочих не лише долучитися до написання, а й створити власний осередок диктанту – зібратися родиною, колективом чи з групою друзів, адже мета акції – не перевірка грамотності, а єднання. “Ми повинні зрозуміти, що радіодиктант – це акція,  яку проводить кожен з нас”, – наголосила ведуча спецпроекту.

Акуленко поінформувала, що після першого радіодиктанту у 2000 році організатори отримали близько тисячі робіт, а торік їх надійшло уже понад 21 тис. Географія учасників також вийшла за межі України – торік організатори отримали радіодиктанти від учасників з Фінляндії, Італії, Великої Британії, Єгипту, Туреччини, Білорусі, Швецї, Португалії, Франції.

Радіодиктант звучатиме на Першому каналі Українського радіо о 12 год., він традиційно складатиметься з близько 150 слів, а  читатиме його доцент Київського унівесритету ім. Б.Грінченка мовознавець Олександр Авраменко. Диктант треба надіслати на адресу Українського радіо: Київ-1, Хрещатик, 26. Перевірятимуться лише роботи, надіслані 9 і 10 листопада, а ті, хто напише диктант без помилок, будуть відзначені символічними призами.

Акуленко також поінформувала, що у Червоному корпусі Київського університету ім. Т.Шевченка радіодиктант писатимуть митці, культурні діячі, студенти та учні київських шкіл. Ще однією локацією цьогорічного радіодиктанту стане місто Сєверодонецьк Луганської області. Там акцію з популяризації української мови координуватиме волонтерка і співачка радник міністра культури Анжеліка Рудницька.

 

 
Триває прийом робіт на Міжнародний конкурс документального оповідання


Міжнародний конкурс документального оповідання «Бути людиною» ініційований Німецьким фондом «Пам’ять, відповідальність і майбутнє» (EVZ) спільно з його партнером ВБО «Турбота про літніх в Україні» в рамках програми «Місце зустрічі: діалог». Дедлайн – 31 січня 2018 р. Трагічна історія Другої світової сповнена злочинів проти людяності. Втім, вона знала і чимало прикладів величі духу. Адже в найбезнадійнішій ситуації є місце гідному вчинкові. Конкурс документального оповідання дасть змогу з реальних історій зібрати портрет Людини і символічно сказати їй “дякую”. 

Мета конкурсу: розповісти громадськості і ЗМІ про приклади гуманізму в епоху націонал-соціалізму.

На конкурс приймаються прозові твори у двох номінаціях:

  • «Документалістика» – для професійних письменників, журналістів, членів творчих спілок. Текст обсягом до 10 000 знаків з пробілами. Тексти, що не були опубліковані, приймаються в жанрах літературного нарису, есе, оповідання, новели, статті.
  • «Історія людини» – для непрофесійних учасників, усіх охочих. Текст обсягом до 5 000 знаків з пробілами.

У кожній номінації експертне міжнародне журі, що складається з професійних письменників і журналістів, обере трьох переможців. Загальний призовий фонд складає 10 000 євро. Твори приймаються на Конкурс до 31 січня 2018 року.

Умови Конкурсу

Форма заявки

Інформація про конкурс на сайті програми http://mestovstrechi.info/

Контакти – treffpunktdialog@gmail.com