З Новим роком, колеги!

Нехай у Новому році у кожному домі панує мир, злагода, взаємопорозуміння, достаток та щастя. Нехай множиться добро у ньому  та оминають його проблеми. Нехай працюється легко та із задоволенням, і за це буде гідна платня. Натхнення, радості, оптимізму, кохання, нових приємних зустрічей та знайомств, здійснення усіх планів та задумів. Бажаємо, аби ніхто із Вас не розчаровувався у друзях та колегах. Міцного здоров’я Вам та Вашим родинам, Господнього благословіння! І найголовніше – миру у нашій державі!

Щиро Ваш – Тернопільський прес-клуб

 
31 грудня вітаймо Соломію Кручову із днем народження

Тернопільський прес-клуб надсилає колезі щиросердні поздоровлення.  Бажаємо на щодень позитивного настрою, усмішок, гармонії в душі. Нехай здійснюється задумане, а Небеса обдаровують тебе  наснагою, невичерпним натхненням та щастям. Нових творчих звершень, задоволення від роботи, вірних друзів та надійних колег. Любові, кохання, завзяття, ентузіазму та міцного здоров’я. Божого тобі благословіння та доброї долі!
Як журналістська етика і стандарти регулюються законами України

Професійні стандарти журналістики є питанням етики, оскільки в законодавстві вони згадуються лише побіжно (п. «в» ст. 59, п. «б» ч. 1 ст. 60 ЗУ «Про телебачення і радіомовлення», п. 2 ч. 3 ст. 26 ЗУ про пресу). При цьому норми журналістської етики мають певну градацію.

Передусім – кодекс професійної етики. Об̕̕єднаний Кодекс етики українського журналіста було затверджено 2013 року (http://www.cje.org.ua/ua/code). Стиль викладу тексту в Кодексі не є цілком юридичним. При цьому Кодекс фокусується на вимогах до того, яким має бути продукт журналістської роботи, хоча питання збору журналістом інформації та взаємодії при цьому з ін. суб’єктами також охоплені окремими його нормами (п.п. 3, 5, 13 Кодексу).

Також на рівні кожної телерадіоорганізації має існувати редакційний статут (як визначено ст. 57 ЗУ «Про телебачення і радіомовлення»), але для інших видів ЗМІ законодавство не запровадило таких обов’язкових документів. Крім того, редакційні статути існують здебільшого номінально, оскільки згаданий Закон не дає змоги Національній раді з питань телерадіомовлення (регулятору) реагувати на профанацію ідеї таких статутів телерадіоорганізаціями. Контролювати виконання редакційних статутів мали б редакційні ради теле- і радіоканалів (ч. 5 ст. 57 Закону), але і вони здебільшого не функціонують: половина складу кожної такої ради призначається власником телерадіоорганізації (і вже це дає йому змогу заблокувати певне рішення ради або й її роботу загалом), а інша половина – творчим колективом (який теж почасти відчуває свою залежність від власника).

Доступ до професії журналіста в Україні є цілком вільним, не потрібно мати фахову освіту, бути членом професійного об’єднання та ін. З одного боку, це дуже ліберально, а з другого – не дає можливості професійній спільноті реагувати на порушників професійних стандартів шляхом позбавлення їх належності до своєї корпорації або в якихось м’якших формах. Національна рада лише в останні роки почала реагувати на порушення в контенті каналів.

Шляхами вирішення проблеми дотримання професійних стандартів журналістики вбачаються як посилення повноважень Нацради при реагуванні на порушення в контенті, так і зміни законодавчих норм щодо редакційних статутів і редакційних рад. Національній раді варто залучати експертні структури в сфері медіа, створювати органи співрегулювання для оцінки контенту на предмет порушень. У майбутньому повноваження Нацради, ймовірно, розширяться також на частину інтернет-ЗМІ. Редакційні ради варто формувати не на двосторонній, а на тристоронній основі: крім представників власника й творчого колективу, включати до них представників незалежних журналістських, експертних об’єднань. Ці зміни можуть бути запроваджені при прийнятті Закону України «Про телебачення і радіомовлення» в новій редакції (проект закону «Про аудіовізуальні медіа-послуги», зареєстрований у ВР 14 грудня ц.р.).

Що стосується акредитації журналістів при Верховній Раді, то доцільно не змінювати законодавчі норми щодо акредитації в Законі України «Про інформацію», а додати окрему норму щодо акредитації в Законі України «Про Регламент Верховної Ради», яка буде спеціальною, допоможе вирішити проблему акредитації при Парламентові, але водночас це не ускладнить загального порядку акредитації ЗМІ при всіх ін. органах влади (адже й так далеко не всі з них є настільки ліберальними щодо ЗМІ, як Апарат ВРУ).

Роман Головенко, Інститут масової інформації

 

 
Олена Брода 29 грудня приймає вітання

Тернопільський прес-клуб щиро вітає колегу із народинами. Добра, щастя та кохання. Нехай здійснюються усі найзаповітніші мрії, у твоєму домі панує затишок, взаєморозуміння, спокій та любов. Успіхів у професійній діяльності, нових звершень та досягнень, невичерпного джерела натхнення, наснаги та сили. На сто років – міцного здоров’я, сонця на душі та Божого благословіння!
Книжку Дена Ґіллмора «Mediactive» перекладено українською

Німецька організація Академія Interlink з налагодження міжнародного діалогу й журналістики (The Interlink Academy for International Dialog and Journalism) підготувала переклад книжки відомого американського медіаексперта Дена Ґіллмора (Dan Gillmor) «Mediactive» українською мовоюКнижка знаходиться в вільному доступі в інтернеті, де з нею можуть ознайомитися всі охочі.

Книжку пана Ґіллмора присвячено медіаграмотності й водночас вона є підручником для громадянських журналістів. «Ми живемо в добу інформаційного надлишку і багато з тих новин, які ми дивимося, слухаємо й читаємо, є хибними, брехливими або навіть небезпечними.  Проте ви і я можемо підпорядкувати медіа і змусити їх служити нам –усім нам, якщо станемо активними медіаспоживачами й користувачами», – зазначається на обкладинці книжки.

У своїй передмові до українського видання Ден Ґіллмор пише, що дуже важливо боротися з дезінформацією й припинити приймати на віру все, що стверджується в ЗМІ, особливо що стосується екстрених новин.

«З того часу, як цю книгу було видано вперше, медіаграмотна громада домоглася значних успіхів та переконала батьків, педагогів й медіаорганізації, що нам необхідно допомогти людям навчитися орієнтуватися в потокові інформації, який з кожним днем лише зростає, – стверджує автор. – Прогрес є, але ми повинні бути активнішими. Громадянськість заснована на активності позиції, а достовірна інформація допомагає її сформувати. В епоху цифрових технологій бути медіаграмотним є не опцією, а завданням для кожного з нас».

Корі Доктороу, співредактор та співвласник сайту Boing Boing й автор книги «For the Win», називає цю книжку «майстер-класом з медіаграмотності для XXI-го століття, що стосується всіх рівнів: від найдрібніших деталей використання програмного забезпечення wiki аж до найпросунутіших та найрозумніших порад щодо реформування законодавства та політики, які дозволять зробити новини кращими й менш упередженими».

Перекладачем книжки стала Олеся Головко. Організація також висловила подяку Тетяні Роговій та Артему Бабаку за їхню допомогу.

Ден Ґіллмор – американський журналіст, засновник, інвестор та консультант у компаніях, що спеціалізується на інформаційних технологіях. Він очолює Найтівський центр цифрового медіапідприємництва в Школі журналістики і масових комунікацій імені Волтера Кронкайта при Університету штату Аризона. Автор книжки «Ми, медіа: журналістика від пересічних людей для пересічних людей».

The Interlink Academy for International Dialog and Journalism – неприбуткова організація, що базується в м.Гамбург, Німеччина. Заснована в 2014 році, вона розробляє та організовує міжнародні програми обміну та професійні тренінги для журналістів усіх напрямків у різних країнах. Організація ставить на меті підвищення професіоналізму журналістів та просування свободи преси в усьому світі.

Media Sapiens
Держкомтелерадіо закликає державні і комунальні ЗМІ невідкладно почати роздержавлення

Державний комітет телебачення і радіомовлення повідомляє, що на сьогодні реформовано лише близько 132 державних і комунальних друкованих ЗМІ зі 700-та, і рекомендує редакціям спільно із співзасновниками невідкладно розпочати реформування. Про це повідомляється на сайті ДержкомтелерадіоУ комітеті нагадують, що завершується другий рік процесу реформування з трьох, визначених Законом України “Про реформування державних і комунальних друкованих засобів масової інформації”. Процес реформування фінішує 1 січня 2019 року.

Відповідно до вимог статті 11 закону про реформування, неподання засновником (співзасновниками) друкованого засобу масової інформації центральному органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державної реєстрації друкованих засобів масової інформації (Міністерству юстиції України), у строк, встановлений частиною першою статті 2 цього Закону, заяви про перереєстрацію відповідного друкованого засобу масової інформації є підставою для визнання свідоцтва про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації недійсним.

Держкомтелерадіо зазначає, що різні обставини призвели до того, що половина учасників  першого етапу не завершили перетворення у 2016 році, а продовжили процес реформування й у 2017 році. Водночас, починаючи з 2017 року, розпочали процес реформування й учасники другого етапу.

Крім того, зазначають в комітеті, законом про реформування не визначено необхідності затвердження переліку учасників другого етапу.

“Враховуючи зазначене, радимо трудовим колективам редакцій спільно із співзасновниками невідкладно розпочати реформування із розумінням того, що процедура перетворення державного або комунального підприємства в інший суб’єкт господарювання та процедура перереєстрації друкованого ЗМІ можуть тривати в окремих випадках більше ніж півроку”, – йдеться в повідомленні.

У комітеті нагадали про інформаційну та правову підтримку учасників реформування: на офіційному веб-сайті Держкомтелерадіо під рубрикою “Реформування друкованих ЗМІ” оприлюднено онлайн-версію посібника “Юридичні аспекти реформування державних і комунальних ЗМІ”, підготовленого партнерами-медіаюристами в рамках проекту “Свобода медіа в Україні” за сприяння Ради Європи та Європейського Союзу. А на сайті Prometheus діє курс для учасників процесу реформування – “Від комунальних до незалежних медіа: покрокова інструкція для редакторів”, де можна зареєструватись для прослуховування курсу.

 
IFES оголошує конкурс на участь у тренінгу з рівноправного партнерства чоловіків та жінок

Тренінг для представників громадських організацій, медіа, політичних партій, виборчих комісій та органів державного реєстру виборців відбудеться 1-2 лютого 2018 року в Києві в рамках ініціативи MALE (Альянс рівноправного партнерства чоловіків та жінок). Дедлайн – 12 січня 2018 року. 

MALE – це перший у своєму роді навчальний модуль, який зосереджує увагу на залученні чоловіків-партнерів задля утвердження рівноправного партнерства чоловіків та жінок вдома, в громадах та на інституційному рівні. З метою забезпечення гендерної рівності та розширення прав і можливостей жінок у виборчому процесі для участі у тренінгу запрошуються представники громадських організацій, медіа, політичних партій, виборчих комісій та органів державного реєстру виборців.

Дводенний тренінговий модуль буде складатися, але не обмежуватися такими питаннями як: огляд гендерної рівності, гендерні стереотипи, участь жінок у політиці, гендерні квоти, комунікація та переговори, побудова партнерських відносин.

Тренінги будуть проводитися в інтерактивному режимі, і основна увага буде приділена практичним заняттям, роботі в «малих групах» та аналізу проблемних питань та бар’єрів рівноправного партнерства чоловіків та жінок. За результатами проходження школи учасниці/ки, які успішно складуть фінальний тест, отримають сертифікати про проходження курсу.

Участь у тренінгу безкоштовна. Організатори забезпечують харчування учасників тренінгу, роздаткові матеріали та компенсацію витрат на проїзд.

Для участі в конкурсі необхідно заповнити аплікаційну форму до 12 січня, 2018 року за посиланнямhttp://bit.ly/2Cc3ZlZ

Про результати конкурсного відбору переможиць/ців буде повідомлено до 17 січня 2017 року. З питань участі у Тренінгу звертайтеся до асистента з досліджень IFES в Україні Діани Дзюби, ddzyuba@ifesukraine.org

Будь ласка, зверніть увагу, що ми будемо контактувати лише з відібраними кандидатами.

 
Зоряна Биндас – серед переможців всеукраїнського конкурсу

Її робота «Громада. Культурний переворот», що вийшла в ефір на УХ-радіо, отримала диплом «Спеціальна відзнака» на другому Всеукраїнському конкурсі журналістських робіт з тематики «Реформування місцевого самоврядування та територіальної організації влади». Конкурс започаткований Міністерством регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України та Програмою Ради Європи «Децентралізація і територіальна консолідація в Україні». Більше двохсот робіт з усіх куточків України змагалися за перемогу у чотирьох номінаціях – «Онлайн-публікація», «Стаття», «Радіоматеріал» та «Відеоматеріал». Цьогорічна боротьба за перемогу була запеклою, адже з 229 робіт лише 13 дійшли до фіналу. Тернопільський прес-клуб вітає Зоряну і бажає подальшого професійного зростання, натхнення та нових чергових перемог!

 

 
Представництво ЄС оголошує набір на EU Study Days (Єврошколу) у 2018 році 

Представництво Європейського Союзу в Україні у співпраці з Українським освітнім центром реформ оголошують набір учасників на сесії EUStudy Days in Ukraine, які відбудуться у 2018 році:

23 сесія відбудеться – 15-18 лютого 2018р. в Ужгороді

24 сесія відбудеться – 19-22 квітня 2018р. у Чернігові

25 сесія відбудеться – 21-24 червня 2018р. у Херсоні

26 сесія відбудеться – 19-22 липня 2018р. в Маріуполі / Сєвєродонецьку (про точне місто буде повідомлено додатково)

До участі у сесіях Єврошколи запрошуються учасники з усіх регіонів України. Взяти участь можна лише в одній сесії на вибір.Увага! Дати та міста можуть змінитися, про що організатори повідомлять додатково.

Єврошкола – це унікальна можливість для українських студентів та випускників ВНЗ:

  • здобути нові знання від найкращих експертів з Європейського Союзу та України;
  • вивчити ключові моменти у відносинах між Україною та Європейським Союзом у сферах політики, економіки, енергетики, безвізового режиму, освіти та прав людини;
  • поспілкуватися з представниками інституцій Євросоюзу та науковцями;
  • долучитися до мережі активної молоді, для обміну досвідом та впровадження спільних ініціатив у майбутньому.

Хто може взяти участь?

Участь можуть взяти студенти (останні курси) та випускники українських ВНЗ (які закінчили університет не більше, ніж три роки тому) з усіх регіонів України.

Пріоритет буде надаватися студентам та випускникам, що здобули (або здобувають) освіту за спеціальностями: міжнародні відносини, європейські студії, право, політологія, економіка, фінанси, бізнес, соціологія, журналістика, історія, культурологія, філософія та філологія.

Як взяти участь?

Для подання заявки на участь в EU Study Days потрібно вибрати сесію, у якій би хотіли взяти участь та заповнити відповідну анкету:

На 23 сесію: http://bit.ly/EUSD_23sessionUzhhorod (дедлайн – 30 січня, 2018 о 23:00)

На 24 сесію: http://bit.ly/EUSD_24sessionChernihiv (дедлайн – 2 квітня, 2018 о 23:00)

На 25 сесію: http://bit.ly/EUSD_25sessionCherson (дедлайн – 4 червня, 2018 о 23:00)

На 26 сесію: http://bit.ly/EUSD_26sessionShid (дедлайн – 2 липня, 2018 о 23:00)

Для участі у кожній сесії буде відібрано 40 людей з різних регіонів України. Відбір учасників відбуватиметься на основі поданої заявки та за такими критеріями: а) освітній рівень студента чи випускника, б) представлення максимально можливої кількості регіонів, в) володіння англійською мовою.

Про проект EU Study Days

EU Study Days є проектом Представництва Європейського Союзу в Україні, що дає можливість українським студентам та випускникам ВНЗ дізнатися більше про Європейський Союз та стосунки між ЄС та Україною від ключових експертів у цій сфері. Крім того, проект має на меті створити мережу української молоді, яка спілкуватиметься й надалі для обміну досвідом та впровадження разом спільних ініціатив.

Участь у Єврошколі є безкоштовною для відібраних студентів. Організатори оплачують проїзд, проживання та харчування учасників з інших міст.

Робочі мови Єврошколи – українська та англійська. Знання англійської мови (вміння говорити та читати англійською, а також розуміти усне мовлення) є обов’язковим для участі.

Більше інформації про EU Study Days (точні дати, методи відбору кандидатів, місця проведення) доступні на сторінці проекту у Facebook www.facebook.com/EUStudyDays

Контактні особи: Ірина Мовчан, Директор Українського освітнього центру реформ, imovchan@cure.org.ua

Координаційна група проекту: email: eustudydays@gmail.com, тел.: 097 321 47 30

Проект здійснюється в рамках інформаційної програми Представництва Європейського Союзу в Україні

 
П’ятиденний тренінг: “Нові розслідувачі: школа для регіональних журналістів”

ГО “Інститут розвитку регіональної преси – ІРРП” запрошує молодих журналістів, які хочуть зробити або роблять перші кроки в жанрі журналістських розслідувань, на п’ятиденний тренінг: “Нові розслідувачі: школа для регіональних журналістів” (у рамках компоненту з розвитку журналістських розслідувань проекту “Антикорупціна ініціатива ЄС”).

До участі запрошуються журналісти, які ще не відвідували тренінгів з розслідувальної журналістики. Дата проведення: 27-31 січня 2018 року.

Що ми пропонуємо?

Безкоштовне активне навчання з відомими тренерами, які працюють у жанрі журналістських розслідувань (тренерський склад буде оголошено згодом).

За результатами навчання учасники:

  • дізнаються про особливості проведення журналістських розслідувань;
  • навчаться шукати теми та інформацію для матеріалів;
  • опанують методи та інструменти, необхідні для проведення та написання журналістських розслідувань;
  • отримають базові навички роботи з відкритими даними та доступу до публічної інформації.

10 з 16 учасників тренінгу після успішного завершення 5-денної тренінгової програми отримають можливість пройти оплачуване стажування у найкращих столичних виданнях, які займаються журналістськими розслідуваннями.

Тренери школи відберуть майбутніх стажерів серед учасників – за результатами індивідуальної активності під час навчання.

За кожним стажером буде закріплений ментор (журналіст або редактор), який допоможе зробити перше журналістське розслідування.

За результатами стажування матеріали на заявлені теми мають бути опубліковані (можливе співавторство). Термін стажування – два тижні.

При виборі редакції будуть враховані побажання учасників та менторів.

Як стати учасником школи?

Заповніть анкету за посиланням.

Рекомендуємо продумати та детально описати тему розслідування, над яким ви збираєтеся працювати протягом Школи (сформулюйте гіпотезу свого розслідування, вкажіть орієнтовні джерела отримання інформації).

Група формується на конкурсній основі.

Прийом анкет закінчується 14 січня 2018 року о 23:59  (відправлені пізніше анкети не будуть розглядатися).

Проект реалізовується в рамках Антикорупційної ініціативи ЄС в Україні  (  EU Anti-Corruption Initiative )  – найбільшої програми підтримки з боку ЄС в сфері боротьби з корупцією. Її імплементацією займається Данська агенція з міжнародного розвитку (DANIDA).

Контакти:  Дарина Шевченко,  +380 (93) 058 28 58