Юридичні консультації з питань роздержавлення ЗМІ. Про звільнення в.о. головного редактора

На запитання відповідає юрист мережі Інституту розвитку регіональної преси Ігор ФЕДОРЕНКО.«В комунальному підприємстві є в.о. головного редактора, при реформуванні буде створено товариство з обмеженою відповідальністю, керівником якого може бути призначена інша особа. Як, відповідно до чинного законодавства, звільнити виконувача обов’язків керівника?»

– Правового регулювання виконувача обов’язків на посаді в законодавстві України немає. Поняття заміщення застосовується тільки до виконання обов’язків керівників. Працівник може бути призначений «тимчасово виконуючим обов’язки» для заміни відсутнього працівника у порядку тимчасового переведення на іншу роботу за погодженням між сторонами трудового договору. В Україні діє роз’яснення ще Державного комітету Ради Міністрів СРСР з питань праці і заробітної плати та Секретаріату ВЦРПС «Про порядок оплати тимчасового замісництва» від 29 грудня 1965 року № 30/39. У цьому роз’ясненні зазначається, що тимчасовим заміщенням вважається виконання службових обов’язків за посадою тимчасово відсутнього працівника, коли це викликано виробничою необхідністю і пов’язане з розпорядчими функціями. Разом з тим в абзаці першому пункту 2 Роз’яснення йдеться про те, що призначення працівника виконувачем обов’язків за вакантною посадою не допускається. Таке можливе лише за посадою, призначення на яку здійснюється вищим органом управління. Таким чином призначення в.о. головного редактора районною радою відповідає чинному законодавству.
У разі не затвердження виконувача обов’язків на посаді головного редактора йому повинна бути запропонована інша посада. При відмові від пропозиції ця особа звільняється з роботи за підставами, передбаченими законодавством. Враховуючи процес припинення комунального підприємства шляхом перетворення, найбільш придатним обґрунтуванням звільнення при цьому є п.1 ст.40 – зміни в організації виробництва і праці, в тому числі ліквідації, реорганізації, банкрутства або перепрофілювання підприємства, установи, організації, скорочення чисельності або штату працівників. Якщо працівник приймався на роботу тимчасово виконувачем обов’язків за відповідною посадою до вирішення питання про призначення на посаду, то можливе звільнення за п. 2 ст. 36 КЗпП України.
Консультації надаються в рамках виконання проекту Тернопільського прес-клубу «Комплексна підтримка друкованих ЗМІ різних регіонів України в процесі роздержавлення та налагодження їх самостійної діяльності» при підтримці “Українського медійного проекту” (У-Медіа), що реалізується Інтерньюз в Україні та фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID).
Запитання можна попередньо надсилати на таку електронну адресу – akardynal@ukr.net
Дайджест роздержавлення ЗМІ. Грудень

Створено “Залу комунальної преси”. Центр демократії та верховенства права у партнерстві з Музеєм-архівом преси презентували “Залу комунальної преси” – інтерактивний онлайн-ресурс, на якому зібрані дані про усі комунальні друковані ЗМІ, що підлягають роздержавленню в Україні. “Зала комунальної преси”  – це електронна база 638 газет, що мають бути реформовані вже до кінця 2018 року. Станом на кінець другого з трьох років реформи вже роздержавилися 18 відсотків комунальних видань, тож останній рік буде найбільш напруженим, протягом якого решта газет повинні вивести із числа засновників муніципальні органи. Поки цей процес триває, кожен в режимі онлайн може ознайомитися із індивідуальною карткою видання на сайті, дізнатися про його засновників, сферу розповсюдження, стан реформування, та навіть погортати і завантажити відсканований примірник тієї чи іншої газети. Інтерактивна карта преси була створена Центром демократії та верховенства права у партнерстві з Музеєм-архівом преси та за підтримки Уряду Швеції.

http://cedem.org.ua/news/do-richnytsi-reformy-rozderzhavlennya-zapushheno-zalu-komunalnoyi-presy/

Держкомтелерадіо радить невідкладно розпочати реформування

  20 грудня прес-служба Держкомтелерадіо оприлюднила його чергове звернення до трудових колективів та співзасновників державних і комунальних друкованих ЗМІ. Там, зокрема, повідомляється, що завершується другий рік процесу реформування з трьох, визначених Законом України «Про реформування державних і комунальних друкованих засобів масової інформації». Процес реформування фінішує 1 січня 2019 року. На жаль, на сьогодні реформовано лише  близько 132 друкованих ЗМІ та редакцій з 700-та.

   Держкомтелерадіо нагадує, що відповідно до вимог статті 11 Закону про реформування неподання засновником (співзасновниками) друкованого засобу масової інформації центральному органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державної реєстрації друкованих засобів масової інформації (Міністерству юстиції України), у строк, встановлений частиною першою статті 2 цього Закону, заяви про перереєстрацію відповідного друкованого засобу масової інформації є підставою для визнання свідоцтва про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації недійсним.

   Також у зверненні зазначено, що різні обставини призвели до того, що половина учасників  першого етапу не звершили перетворення у 2016 році, а продовжили процес реформування й у 2017 році. Водночас, починаючи з 2017 року, розпочали процес реформування й учасники другого етапу. Законом про реформування не визначено необхідності затвердження  переліку учасників другого етапу. Враховуючи це, радимо трудовим колективам редакцій спільно із співзасновниками невідкладно розпочати реформування із розумінням того, що процедура перетворення державного або комунального підприємства в інший суб’єкт господарювання та процедура перереєстрації друкованого ЗМІ можуть тривати  в окремих випадках більше ніж півроку.

http://comin.kmu.gov.ua/control/uk/publish/article?art_id=139873&cat_id=79823

 Зареєстровано законопроект із змінами до Закону про роздержавлення друкованих ЗМІ

   Народна депутатка, голова Комітету Верховної Ради з питань свободи слова та інформаційної політики Вікторія Сюмар зареєструвала законопроект про зміни щодо порядку висвітлення діяльності органів влади. Законопроект № 7395 має назву «Про внесення змін до деяких законів України щодо порядку інформування діяльності суб’єктів владних повноважень». Потреба у змінах до законодавства зумовлена реформою державних і комунальних ЗМІ – роздержавленням преси, і створенням суспільного мовлення – Національної суспільної телерадіокомпанії України (НСТУ).

   Авторка законопроекту пропонує низку змін до законів «Про порядок висвітлення діяльності органів державної влади та органів місцевого самоврядування в Україні засобами масової інформації», «Про друковані засоби масової інформації (пресу) в Україні», «Про місцеве самоврядування в Україні» та «Про реформування державних і комунальних друкованих засобів масової інформації». Зокрема, із законодавства вилучаються згадки про ЗМІ органів державної влади та органів місцевого самоврядування. Натомість додається термін «офіційні друковані видання (бюлетені, збірники)» центральних органів державної влади та органів місцевого самоврядування. У них публікуватимуться нормативно-правові акти, рішення органів влади та інша обов’язкова для опублікування інформація, а під час їх підготовки не буде використовуватися творча праця журналістів. В офіційних друкованих виданнях буде заборонено розміщувати рекламу. Архівні випуски офіційних видань мають розміщуватися на веб-сайтах таких видань у відкритому безоплатному доступі.

    Офіційні друковані видання не підлягатимуть державній реєстрації. Органи державної влади та місцевого самоврядування зможуть висвітлювати свою діяльність у недержавних ЗМІ винятково на підставі угод між органом влади та ЗМІ. Поширювана відповідно до цих угод інформація повинна містити маркування про використання коштів платників податків відповідного органу державної влади чи органу місцевого самоврядування та має бути чіткою і зрозумілою для сприйняття. В угодах має бути обумовлено періодичність і обсяг розміщеної інформації та відомості про обсяги оплати.

http://detector.media/infospace/article/132930/2017-12-15-syumar-zaproponuvala-zmini-do-zakonodavstva-pro-poryadok-visvitlennya-diyalnosti-organiv-vladi/
Увага! Працює телефонна лінія консультацій з роздержавлення ЗМІ

Щотижня, кожного четверга, з 9.00 до 13.00 на ваші запитання телефоном відповідатиме юрист Інституту розвитку регіональної преси Ігор Федоренко. Консультації надаватимуться безкоштовно. Робота лінії – це частина проекту «Комплексна підтримка друкованих ЗМІ різних регіонів України в процесі роздержавлення та налагодження їх самостійної діяльності», який здійснюється за підтримки  “Українського медійного проекту” (У-Медіа), що реалізується Інтерньюз в Україні та фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID).  Консультації можна отримати за телефоном 099-986-69-66