Доля подарувала три з половиною кілограми золота Альоні Буслович


Генеральний директор ТОВ “Радіо ТОН” Альона Буслович сьогодні, 2 лютого, народила дівчинку. Тернопільський прес-клуб щиросердно вітає колегу із почесним званням – мамуся! Нехай Маргаритка – маленький ангелочок – дарує усій родині щастя та радість. Нехай зростає великою, здоровенькою та мудрою. Бажаємо міцного здоров’я та сили мамусі Альоні,  таткові Володимиру та донечці! Молодці! 
Семінар на тему "Безпека журналістів і самоорганізація журналістської діяльності"

Спротив влади роздержавленню газети підтримує президентська партія?


Ми вже інформували читачів про ситуацію, в якій опинилася газета «Каховська зоря» (Херсонська область). Коротко нагадаємо, що її колектив вже два роки не може роздержавити видання згідно з Законом України “Про реформування державних і комунальних друкованих засобів масової інформації” лише через те, що районна рада не приймає відповідного рішення. Окрім цього в редакції вирішили цинічно, з грубим порушенням Закону “Про реформування державних і комунальних друкованих засобів масової інформації”, забрати приміщення в центрі міста, яке вона займає вже 30 років, сумлінно виконуючи всі вимоги щодо оренди. Не зважаючи на вимогу того ж Закону (стаття 9, пункт 2), що приміщення державної або комунальної власності, в яких на час реформування розташовуються редакції, повинні бути передані їм в оренду строком не менше, ніж на 15 років.
6 листопада минулого року Господарський суд Херсонської області задовільнив позов Каховської районної ради до редакції щодо звільнення приміщення. А нещодавно, 25 січня вже цього року, відповідне рішення січня ухвалив Одеський апеляційний господарський суд. Суди обох інстанцій визнали припиненим спірний договір оренди у зв’язку з закінченням його строку. Керівництво райради результатом, зрозуміло, задоволене, і начебто планує «милостиво» надати редакції можливість орендувати удвічі меншу площу на другому поверсі цього ж приміщення. Однак у головного редактора «Каховської зорі» Жанни Кисельової зовсім інші настрої.
– Ми будемо продовжувати відстоювати свої права, – говорить вона, – звернемось і до Верховного суду! Попри те, що районна рада є балансоутримувачем цього приміщення, вона ні копійки не давала на його утримання – ми виключно за свій рахунок і ремонтували його, і сплачували за освітлення, опалення та всі інші комунальні послуги. Коли ж строк оренди мав закінчуватися, ми попередньо офіційно звернулися до райради щодо продовження договору, але жодного рішення сесії після цього прийнято не було. В попередньому ж договорі чорним по білому написано, що в такому випадку його дія продовжується автоматично.
Щодо їхнього наміру залишити нам другий поверх, то це на сьогодні лише порожні, нічим не підтверджені, слова. Насправді невідомо, що буде далі. Бо закони там ніхто не враховує і не виконує. Сьогодні ми ще працюємо на своїх місцях, де працювали багато років. Але коли пройде відведений законом строк після рішення Одеського суду, і будуть виконані відповідні процедури, то не виключаю, що до нас прийдуть з виконавчої служби і вимагатимуть залишити приміщення. Не здивуюсь, і якщо взамін влада запропонує нам лише одну кімнату, або «щось» за 10 кілометрів від міста, чи й взагалі виставлять на вулицю з порадою шукати собі щось за комерційними цінами оренди. Та що там говорити! Чого можна чекати від людей, які в грудні, наприклад, навмисне зареєстрували 9 газет з назвами, майже ідентичними чи дуже схожими з назвою «Каховська зоря». Що це, якщо не відверті, наперед продумані і сплановані дії по знищенню газети?!
Останні слова редактора «Каховської зорі» повністю підтверджує інформація, розміщена в Єдиному реєстрі друкованих засобів масової інформації. Півтора місяця тому головне територіальне управління юстиції в Херсонській області здійснило державну реєстрацію дев’яти (!) газет з назвами «Зоря Каховська», «Каховська Зоря Каховка», «Каховська Зоря онлайн», «Каховська Зоря Плюс», «Каховська Зоря Сіті» і такими іншими. Експерти Інституту масової інформації трактують подібні дії як технічний хід задля того, щоб максимально ускладнити життя оригінальному друкованому виданню. До речі, засновником усіх цих газетних клонів значиться одна і та ж приватна особа, а саме Назарова Оксана Валентинівна, яка на даний час є … головою Каховської районної організації партії «Блок Петра Порошенка «Солідарність». Дуже цікавий нюанс в контексті виконання Закону України “Про реформування державних і комунальних друкованих засобів масової інформації”, підписаного Президентом України, чи не так? І недарма в одному з недавніх номерів «Каховської зорі» її редакційний колектив звернувся до своїх читачів з наступними словами: «…Вже цілком очевидним став той факт, що за невиконанням «Закону про реформування ЗМІ» стоїть не лише голова райради Тетяна Тертична, а й уся команда місцевого БПП. Те, про що ми знали від самого початку протистояння, «вилізло» на поверхню. Намагання отримати «дивіденди» від газети, втягування в судові процеси, скарги від «незадоволених», спроби забрати приміщення, в якому газета знаходиться вже 30 років, все це проходить за активної участі районної влади та провладної партії, які бажають знищити газету. Шановні читачі! Звертаємось до вас з проханням, якщо до ваших рук потрапить хоча б одне з вищевказаних видань, надіслати його на адресу нашої редакції для детального аналізу новостворених «клонів», який буде проводити Держтелекомрадіо».
Як посадовці уникають розмов з журналістами і як цьому зарадити


Михайло Ткач, журналіст програми «Схеми: корупція в деталях» («Радіо Свобода»), поділився улюбленими прийомами ухилянь від гострих питань, які використовують чиновники у розмові з журналістами та про способи протидії таким хитрощам. Отже, співрозмовники журналістів-розслідувачів полюбляють:

  • Перевести розмову на іншу тему («я дуже люблю Україну, роблю все для її процвітання» і т.д.);
  • аргументувати відмову говорити тим, що це приватна інформація;
  • перевести тему на жарт;
  • «заговорити зуби» приязними багатослівними вітаннями («дуже радий вас бачити, пане журналіст»);
  • контратакувати. Наприклад, коли журналіст питає: “За які кошти була придбана ваша квартира”, посадовець відповідає: “А ваша? Ви де живете, скільки заробляєте?”.
  • відповідати поширеною фразою «не шукайте сенсацію, її тут немає» (як прем’єр-міністр Володимир Гройсман) або «не шукайте чорну кішку» (як президент Петро Порошенко).
  • задіювати охоронців для стримування і відволікання, тим часом швидко втікати;
  • відкладати розмову (через підлеглих) – найпоширеніша пастка для розвідувача. Як правило звучить так: «Він поспілкується з вами пізніше, ні, не ховається від вас, просто не має часу»

Як з цим усім боротися?

Михайло радить бути наполегливими, гнути свою лінію. У відповідь на фразу «тут не можна знімати»  показати своє посвідчення і нагадати про право знімати держслужбовців та політиків у громадських місцях.

Не підтримувати жартівливий тон.

Уникати тривалого обміну люб’язностями, одразу починати з головних питань.

Нагадувати, що інформація, яка вас цікавить, є суспільно важливою і ви маєте право її отримати.

Ігнорувати провокативні питання (ви маєте на це право) або односкладно відповідати, щоб позбавити можливості згаяти час на маніпуляції.

https://irrp.org.ua/myhajlo-tkach-yak-posadovtsi-unykayut-rozmov-z-zhurnalistamy-i-yak-tsomu-zaradyty/

 
Справа Олексія Станька: викрадення чи затримання?


Дружина затриманого керівника Тернопільського осередку ГО «Ідея нації» Олексія Станька – Наталя та голова Проводу ГО «Ідея Нації» Остап Стахів під час прес-конференції у Тернопільському прес-клубі зазначили, що це було незаконне затримання, яке нагадувало викрадення.

«Було порушено ряд процесуальних норм у затриманні Олексія Станька, – сказав Остап Стахів. – Упродовж 24 годин  правоохоронці мали надати підозру.  Проте, вони одразу інкримінували правопорушення за 208 статтею Кримінального кодексу України без ухвали суду. Станом на 17.00 1 лютого, а затримання було о 14.00 31 січня, підозри не надано. Адвоката до Олексія не допустили. Його колеги та родина не знають де він і що з ним».

Наталя Станько розповіла, що її чоловіка незаконно викрали працівники прокуратури,  інкримінуючи вимагання хабара від місцевого підприємця. «Це відбувалося у кафе «Піцца паб», де Олексій перебував із знайомою журналісткою. Туди вони прийшли після засідання комісії, стрім з якої Олексій виклав у   Facebook, – стверджує Наталя. – До речі, у соціальній мережі  були оприлюднені зовсім інші «фото» зі затримання, на яких не видно обличчя. Та й і в цілому фото зроблені в іншому приміщенні, на них немає мого чоловіка».

Жінка також наголосила на тому, що обшук у їхній квартирі проводився проводився неправомірно –  без ухвали суду.

Прес-конференція відбулася і в обласній прокуратурі щодо цих подій. Прокурори продемонстрували відео, на якому підозрювані вимагали кілька тисяч доларів від приватного підприємця, який хотів торгувати на ринку “Оріон”.  В офіційному повідомленні прокуратури йдеться: «Прокурор області В’ячеслав Перч повідомив адвокату-колишньому правоохоронцю про підозру у скоєнні злочину за ч.2 ст.189 КК України (вимагання із погрозою насильства над потерпілим чи його близькими родичами, пошкодження чи знищення майна потерпілого, або майна, що перебуває у його віданні чи під охороною, вчиненому за попередньою змовою групою осіб).

Розслідуванням встановлено, що адвокат Тернопільської обласної колегії адвокатів, переслідуючи корисливий мотив, діючи умисно та за попередньою змовою із 2 громадськими активістами, вимагав від підприємця кошти, погрожуючи йому знищенням майна. 31 січня 2018 року підозрюваний отримав від потерпілого 71 000 гривень за можливість безперешкодного будівництва кіоску у м. Тернополі. Того ж дня його разом із спільниками затримали правоохоронці».
2-го лютого о 14:00 у прес-клубі семінар на тему: «Безпека журналістів і самоорганізація журналістської діяльності»


Запрошуємо представників ЗМІ до участі у семінарі на тему: «Безпека журналістів і самоорганізація журналістської діяльності». Захід  відбудеться 2 лютого (п’ятниця) у приміщенні Тернопільського прес-клубу (вул. Качали, 3). Тренер: Віталій Голубєв, секретар Національної спілки журналістів України, викладач Національного університету “Острозька академія”, керівник Школи універсального журналіста, головний редактор Видавничого дому “ОГО”. 

Програма заходу

14:00 – 14:05 – знайомство, з’ясування очікувань і окреслення питань до розгляду

14:05 – 14:50 — Правовий самозахист журналіста у конфліктній ситуації: покрокова інструкція

14:50 – 15:50 — Публічність як інструмент самозахисту журналіста: інформаційні кампанії, використання соцмереж

15:50 – 16:00 — Підбиття підсумків
Захід проводиться в рамках проекту «Регіональна школа сучасної журналістики», що його реалізує Тернопільський прес-клуб за підтримки Фонду розвитку ЗМІ Посольства США в Україні.