Закупівлі систем контролю за навчанням учнів «Smarsy»: що виявили експерти

20.04.2015, 16:54
159 Переглядів

Протягом лютого-березня 2015 р. Творче молодіжне об’єднання  «Нівроку» та коаліція громадських організацій «Своє!» здійснили перший етап громадського моніторингу процесів здійснення Тернопільською міською радою закупівель, що пов’язані із впровадженням в загальноосвітніх школах систем контролю «Smarsy». На цьому етапі моніторингу відповідно до Закону України «Про доступ до публічної інформації» до Тернопільської міської ради та директорів загально-освітніх шкіл, в яких встановили систему «Smarsy»,  було надіслано запити щодо надання інформації про закупівлі, пов’язані з придбанням та встановленням цієї систем контролю за навчанням.

Як наголосили активісти, загалом було направлено 9 запитів до загальноосвітніх шкіл № 3, 4, 7, 9, 15, 18, 24, 28, а також у Галицький коледж та один  запит до Тернопільської міської ради.

Станом на сьогоднішній день жодна школа відповіді не надала, стверджують представники громадських організацій. Отримано відповідь лише від Галицького коледжу та Тернопільської міської ради.

«Відповідь Галицького коледжу містила лише посилання на рішення сесії Тернопільської міської ради №6/45/5 від 17 березня2014 року, згідно з яким із вільних залишків бюджетних коштів спеціального фонду міського бюджету коледжу виділено 40 тисяч гривень, – наголосив Володимир Ханас. –  З наданих документів не зрозуміло:  хто і з яких причин приймав рішення спрямувати ці кошти на встановлення системи «Smarsy» і чому власне обрано цю систему, а не іншу. Також Галицький коледж надав копії договору, видаткової накладної та акту, згідно з якими проводилась закупівля та встановлення системи. Ці документи містять лише загальні данні: «поставка програмно-апаратного комплексу контролю відвідування та обліку навчального та робочого часу» та загальну суму 40 тисяч, на яку закуплено обладнання та проведено роботи із його встановлення. В цих документах відсутній перелік встановленого обладнання, вартість комплектуючих, інша інформація, яка повинна була би бути».

Щодо змісту відповіді на запит, надісланий до Тернопільської міської ради, то вона містила посилання на те саме рішення сесії міської ради, загальну суму виділених коштів (320 тис. грн.), перелік навчальних закладів, в яких встановлено систему. «Із незрозумілих причин в переліку не вказали  ЗОШ №24 та Українську гімназію ім. І.Франка, в яких теж функціонує дана система, – зазначив Олександр Дрмбровський. –  Але найцікавішою з наданої міською радою інформації була копія документу, на виконання якого,  як стверджує міська рада, і  було встановлено системи ” Smarsy “. Це наказ Міністерства освіти і науки України від 6 січня 2015 року № 2 «Щодо заходів безпеки у навчальних закладах». Перше, що кидається у вічі, це те, що на момент видачі цього наказу системи  “Smarsy”  вже були встановлені в школах Тернополя ще півроку тому. У тексті самого наказу немає жодної згадки про встановлення у школах систем контролю відвідуваності та успішності учнів «Smarsy» та встановлення подібних систем взагалі. Крім того не зрозуміло, яким чином система «Smarsy» може убезпечити навчальний заклад від проникнення терористів чи інших небажаних осіб. Адже функціонально система контролює  лише прохід  учнів, що мають при собі магнітні карточки («паспорт учня»), на які реагує система. Ще одна цікава деталь. Як було з’ясовано експертами ТМО «Нівроку» під час виїзних досліджень у школи, особа, яка не має карточки, може потрапити у навчальний заклад без будь яких перепон. На цьому надана Тернопільською міською радою інформація вичерпується. У своєму листі міська рада переклала відповідальність за витрачання бюджетних коштів та прийняття рішень про встановлення систем «Smarsy» на загальноосвітні навчальні заклади, наголосивши, що вони є окремими юридичними особами, з правом укладання угод та підписом фінансових документів».

Висновки експертів ТМО Нівроку такий: конкретна запитувана  інформація про процеси здійснення закупівель, що пов’язані із впровадженням в загальноосвітніх школах систем контролю «Smarsy», директорами шкіл чомусь приховується. Також прослідковуються намагання Тернопільської міської ради перекласти із себе відповідальність та заплутати експертів шляхом надання зайвих та безкорисних документів.

20.04.2015, 04:54
159 Переглядів