Тернопільські військові надаватимуь допомогу мобілізованим та пораненим бійцям за принципом «рівний-рівному»

10.07.2015, 14:04
12 Переглядів

Ця методика себе виправдала у Данії. Розробила її Дітте Марчер, директор Bodynamic International, громадський діяч, правозахисник, тілесно-орієнтований психотерапевт із багаторічним стажем, співавтор методики для роботи з шоковою травмою, рекомендованої ООН для застосування у гарячих точках. Впродовж 20 років співпрацювала як психолог та спеціаліст із розв’язання конфліктів з миротворчими силами ООН, організацією «Лікарі без кордонів» на Близькому Сході, у країнах колишньої Югославії та Африки. Наразі заснувала у Данії реабілітаційну програму для військових, що потерпають від наслідків психологічних травм, отриманих під час бойових дій у гарячих точках планети. Суть методики у тому, що допомогу учасникам бойових дій надають їхні ж побратими, які пройшли і війну, і поранення, і зуміли адаптуватися до мирного життя, тобто такі ж обпалені війною люди, які знають, як побороти усі пережиті страхіття. А тому можуть спілкуватися із військовослужбовцями як рівний із рівним. Адже багато учасників бойових дій не хочуть говорити із кабінетними психологами – їм легше та комфортніше спілкуватися із тими, хто пережив такі ж відчуття, як і вони.  Хоча професійно допомога психологів за даним проектом не виключається – вона є наступним, уже усвідомленим, кроком.

20 учасників пройшли тренінг “Побратими» в рамках проекту Wounded Warrior Ukraine,  унікальність якого полягає у тому, що учасниками є не психологи чи психотерапевти, а безпосередньо самі бійці — люди, що пережили тортури на війні, зазнали фізичних чи психологічних травм, проте є достатньо ресурсними, мотивованими до навчання та подальшої допомоги своїм бойовим товаришам. В основі навчального проекту лежать концепції Бодинаміки (датська школа тілесно-орієнтованої психотерапії) стосовно психологічного стану, в якому перебувають учасники екстремальних подій, тілесні копінг-стратегії опанування стресу, навички невідкладної допомоги для емоційної стабілізації та розуміння впливу психотравми на життєву історію, здатність переплавляти душевний біль у силу творення нової особистості та кращого суспільства.

«Самі бійці є  є найкращими фахівцями в тому, як  вийти із складного поствоєного психологічного синдрому та дати ефективні інструменти адаптуватися до мирного життя, – каже  психіатр, психотерапевт, асистент розробника методики Дітте Марчер у проекті  Wounded Warrior Ukraine Олег Гуковський.

Тренінг тривав півроку. На чотирьох семінарах подавалася  вкрай необхідна інформація – як функціонує психіка, як можуть розвиватися  посттравматичні стресові розлади, йшлося про  необхідні навики переорієнтації після повернення з війни тоді, коли психіка все ще залишається в умовах гарячого бою.

 «Я для себе зрозумів, що таке посттравматичний синдром, що таке шок і, як з цим в подальшому можна справлятися, як бути активним для соціуму, для таких людей, як і я, – каже голова Тернопільського осередку громадської організації адвокатів, які надають безоплатну правову допомогу, офіцер, учасник АТО Володимир Малишевський. — На собі переконався – потрібне спілкування, і тепер знаю, як допомогти побратимам, щоб вони через декілька років не мали проблем у спільноті»

Учасником проекту є і військовий капелан, отець Микола Квич, який перебував у зоні АТО.  Він стверджує, що перебування там не пройшло безслідно і для нього, а тому пройшов курс «Побратими». «Це і для себе, і для тих, хто уже повернувся у мирне життя», – каже отець. Він також наголосив, що намагався здобуте передавати й тим хлопцям, які ще перебувають у зоні АТО.

Учасники розповіли, що допомогу бійцям за принципом «рівний – рівному» надаватимуть постійно.

10.07.2015, 02:04
12 Переглядів