Юридичні консультації з питань роздержавлення ЗМІ. Про оренду та суборенду приміщення редакції

25.09.2018, 09:26
83 Переглядів

На запитання відповідає юрист проекту Тернопільського прес-клубу  Ігор ФЕДОРЕНКО. «Редакція з 1940-х років розміщується у будівлі, яка наразі  є на балансі редакції і знаходиться у співвласності територіальних громад. Як у процесі реформування складається договір оренди? Засновник (районна рада) передає в оренду всю будівлю на 15 років за одну гривню на рік? І чи має право  засновник пропонувати нам орендувати лише кілька кімнат, які ми зараз займаємо? Чи все ж таки орендується вся будівля, а вже потім ми зможемо здійснювати суборенду, і орендувачі компенсуватимуть нам витрати за “комуналку”?».

– Згідно з п. 2 ст. 9 Закону України “Про реформування державних і комунальних друкованих засобів масової інформації”, приміщення, що перебувають у державній або комунальній власності, у яких на час реформування розташовувалися редакції, передаються в оренду строком не менше ніж на 15 років з розміром орендної плати, установленим для бюджетних організацій. Договір оренди укладається між редакцією та Фондом державного майна України (його регіональним відділенням) або відповідним органом місцевого самоврядування.

Якщо до реформування приміщення займає суборендар, відповідно редакція в цих приміщеннях не розташовується, а відтак і не отримує їх в подальшу оренду на умовах, передбачених  п. 2 ст. 9 Закону України “Про реформування державних і комунальних друкованих засобів масової інформації”. Передача ж в суборенду приміщень, отриманих після реформування відповідно до цієї статті Закону, прямо заборонена.

Договір оренди укладається між редакцією та Фондом державного майна України (його регіональним відділенням) або відповідним органом місцевого самоврядування. Таким чином, правонаступник (тобто підприємство, яке було створене в процесі реформування шляхом перетворення) для укладання договору оренди повинен відповідати наступним умовам: – на момент реформування бути розташованим в цих приміщеннях;
– бути редакцією, яка забезпечить функціонування реформованого друкованого засобу масової інформації, зі збереження його назви, цільового призначення, мови видання і тематичної спрямованості;

– бути друкованим засобом масової інформації, на який поширюються норми державної підтримки засобів масової інформації відповідно до статті 2 Закону України “Про державну підтримку засобів масової інформації та соціальний захист журналістів”.
Остання умова означає, що державна підтримка не застосовується до засобів масової інформації:
– рекламного характеру;
– еротичного характеру;
– заснованих за участю юридичних або фізичних осіб, до сфери діяльності яких входять виробництво та постачання паперу, поліграфічного обладнання, технічних засобів мовлення;
– заснованих в Україні міжнародними організаціями або за участю юридичних чи фізичних осіб інших держав, осіб без громадянства;
– у яких понад 50 відсотків загального обсягу випуску становлять матеріали зарубіжних засобів масової інформації.

   Можна взяти проект типового договору оренди, який затверджений рішенням ради, і ввести зміни у відповідності до Закону України “Про реформування державних і комунальних друкованих засобів масової інформації” :
– строк оренди не менше ніж на 15 років;
– розмір орендної плати повинен бути таким же, який установлений для бюджетних організацій;
– передача в суборенду приміщень  забороняється.

   Далі. Ви передаєте будівлю з свого балансу на баланс установи ОМС, яка утримує комунальне майно територіальної громади, бо комунальне підприємство припиняється. Після реєстрації підприємства-правонаступника укладаєте договір оренди на ті приміщення, які фактично займає редакція на момент реформування – за 1 грн. на рік і на строк не менш 15 років.  Ті приміщення в будівлі, які ви зараз здаєте в суборенду, під дію цієї статті Закону не підпадають. Отримані Вами в оренду за 1 грн. приміщення не можуть бути передані в суборенду.

Консультації надаються в рамках виконання проекту Тернопільського прес-клубу «Комплексна підтримка друкованих ЗМІ різних регіонів України в процесі роздержавлення та налагодження їх самостійної діяльності» при підтримці “Українського медійного проекту” (У-Медіа), що реалізується Інтерньюз в Україні та фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID).

   Запитання можна попередньо надсилати на таку електронну адресу – akardynal@ukr.net

25.09.2018, 09:26
83 Переглядів