Юридичні консультації з роздержавлення ЗМІ. Про угоди з владою та другий етап реформування

25.06.2016, 12:10
54 Переглядів

Роз’яснення та відповіді на запитання дає юрист, член Національної спілки журналістів України Роман Руснак. Які угоди потрібно укласти газеті з районною владою щодо висвітлення їхньої діяльності після роздержавлення?
Передусім зазначу, що не потрібно чекати завершення реформування, щоб укладати такі угоди. І немає різниці, реформуєтесь ви на першому чи на другому етапі. Необхідно укласти угоду з районною адміністрацією, радою «Про висвітлення діяльності районної адміністрації, ради». Угода ця, по суті, є договором про надання послуг і регулюється Цивільним кодексом України (глава 63, статті 901-907).
Предметом такої угоди є висвітлення діяльності органів державної влади та органів місцевого самоврядування в Україні. За законом – це одержання, збирання, створення, поширення, використання і зберігання інформації про діяльність органів державної влади та органів місцевого самоврядування, задоволення інформаційних потреб громадян, юридичних осіб щодо роботи цих органів.
Висвітлення діяльності місцевих органів державної влади та органів місцевого самоврядування у регіональній та місцевій пресі здійснюється на умовах, визначених угодою між цими органами та редакціями відповідних ЗМІ (ст. 21 Закону України «Про порядок висвітлення діяльності органів державної влади та органів місцевого самоврядування в Україні засобами масової інформації»). Рекомендую під час укладання угоди чітко обумовити всі права та обов’язки, фінансування та санкції. В цьому Ви можете спиратися на статті 2, 3, 5, 22 вищевказаного закону.
Далі. По-перше, Ви маєте чітко визначитися з тим, що Ви висвітлюватимете. Виходячи з суті предмету договору, можна окреслити обсяг інформації. По-друге, варто вказувати порядок отримання такої інформації (зокрема, порядок інформування журналістів про заплановані заходи, плани, строки). Закон зобов’язує органи державної влади та органи місцевого самоврядування надавати засобам масової інформації повну інформацію про свою діяльність через відповідні інформаційні служби органів державної влади та органів місцевого самоврядування, забезпечувати журналістам вільний доступ до неї, крім випадків, передбачених Законом України «Про державну таємницю».
Також варто чітко визначити відповідальність сторін. І насамкінець хочу нагадати, що, відповідно до п. 3. Ч.2 ст. 12 ст. Закону України «Про реформування державних і комунальних друкованих засобів масової інформації», редакціям надається пріоритетне право на укладання угод про висвітлення діяльності місцевих органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування.

Наш колектив вирішив реформуватися на другому етапі, тобто з 1 січня 2017 року . А районна рада (співзасновник) буде розглядати питання про вихід з співзасновників в липні місяці цього року . Чи не створить це проблем під час реорганізації?
Ні, не створить. Головне щоб в рішенні районної ради був присутній такий текст: «Головному редактору редакції після включення редакції до переліку друкованих засобів масової інформації та редакцій, що підлягають реформуванню з 1 січня 2017 року, провести процедуру реорганізації шляхом перетворення редакції з дотриманням вимог законодавства України».

Проект «Реформа роздержавлення комунальних друкованих ЗМІ у Тернопільській області» реалізовується Тернопільським прес-клубом у партнерстві з Тернопільською обласною державною адміністрацією та обласною радою за підтримки програми «Український Медійний Проект (У-Медіа).

25.06.2016, 12:10
54 Переглядів