Виборчий процес очима експертів

11.09.2012, 12:45
195 Переглядів

Екватору досягли виборчі перегони-2012. Як вони відбуваються, які тенденції переважають, чи як ведеться виборча кампанія – про це та інше йшла мова на черговому засіданні Тернопільського прес-клубу.
Погляд на виборчий процес з точки зору психолога  подала журналістам  кандидат психологічних наук Тернопільського національного технічного університету Наталія Гаєвська. «Кандидати в депутати знаходять певні проблеми та стимули, на основі яких здобуваються голоси виборців. Це психологія кандидатів. Щодо українського виборця, то переважає думка, що хтось повинен з`явитися та вирішити певні проблеми. Тобто, виборець очікує на месію.  На жаль, це тенденція нашого суспільства, яка простежується від виборів до виборів», – зазначила Наталка Гаєвська.
Особливістю українського суспільства, каже психолог, є віра у вибори, віра у кардинальні зміни ситуації в країні. «Це неправда, бо не може людина, яка прийшла до влади це зробити одразу. Бо, окрім психологічних особливостей електорату, кандидатів, є ще психологічні особливості системи, у якій ми знаходимося. А змінити систему є надзвичайно складно», – вважає Наталія Гаєвська. На її думку, виборчий процес – це своєрідний зріз, який показує яким насправді є наше суспільство. Кожен виборець має усвідомити, що за нього ніхто нічого не зробить, що він сам повинен докладатися до змін, робити продуманий та виважений вибір, за який буде нести відповідальність, – лише після усвідомлення цього можуть розпочатися реальні зміни, стверджує психолог. «І такі процеси в Україні вже почалися. Роблю такі висновки з того, що у нашій державі побільшало громадських рухів, протестних зібрань.  Це власне той перший показник того, що в країні можливі зміни найперше у свідомості самих людей. Разом з тим особливістю нашого світосприйняття, на жаль,  є і складність в об`єднавчих процесах», – впевнена Наталка Гаєвська.
Очільник  Тернопільського представництва Інституту української політики Віктор Уніят переконаний, що в області зростатиме протистояння між кандидатами-мажоритарниками. Він також висловив припущення, що  виборчий процес продовжиться багатьма судовими  справами щодо результатів виборів.
Віктор Уніят звернув увагу на ще одну  особливість цих виборів – багато кандидатів заручаються підтримкою релігійних діячів у  своїй передвиборній агітації.
«Тернопільщина унікальна й тим, що у нас зареєстровано надто багато опозиційних кандидатів – і від Об`єднаної опозиції, і від КОДу, і від народної опозиції Ющенка, і від опозиції УДАРу. Виборцю складно буде зорієнтуватися. Відтак – голоси розпорошуються», – сказав експерт.
Цікавим фактом є й те, що в області прагне стати депутати кревні родичі по 164 виборчому окрузі, кандидатами стали три представники телерадіокомпанії «Тернопіль», а від компанії «Опілля» у депутати йдуть чотири представника, розповів Віктор Уніят.
Експерт дотримується думки, що брудні технології були і будуть застосовуватися. Однак, за оцінками експертів, вони можуть забрати від кандидата від 1 до 2 відсотків голосів і особливо на результати голосування не впливають.

11.09.2012, 12:45
195 Переглядів