Завершився перший етап реформування ЗМІ

04.04.2016, 10:02
222 Переглядів

31-го березня закінчився перший етап реалізації Закону України «Про реформування державних і комунальних друкованих засобів масової інформації». Протягом трьох останніх місяців колективи районних і міських газет, у співзасновниках яких були ( чи наразі ще залишаються) райдержадміністрації і районні ради, могли прийняти рішення про роздержавлення своїх видань. Зважилися на це тільки чотири редакції. 4 березня відповідне рішення прийняли збори трудового колективу бучацької газети «Нова доба», 9 березня – козівської районки «Вільне слово» , 15 березня – підволочиської газети «Гомін волі» та чортківського «Голосу народу».
Услід за цим вийшли зі складу співзасновників своїх газет Бучацька, Підволочиська і Чортківська районні ради. У Козові сесія райради ще не відбулася. Якщо там депутати не приймуть відповідне рішення до 9 квітня , то їх бездіяльність можна буде кваліфікувати як порушення Закону. Не обійшлося і без конфліктів. Як нам стало відомо, у Чорткові районне керівництво має намір вилучити з користування редакції газети «Голос народу» частину приміщення, що також буде порушенням того ж Закону.
Відтепер впродовж кількох місяців триватиме сама процедура роздержавлення – перереєстрація установчих документів газет і редакцій, передача їм в оренду або користування майна і приміщень, які є комунальною власністю. Закон забороняє протягом цього періоду співзасновництво газет іншими приватними особами, підприємствами, партіями і організаціями окрім, власне, колективів редакцій. Якщо ж таке станеться, редакції будуть позбавлені майна і приміщень. Таким чином місцева преса буде убезпечена від того, що потрапить до рук грошовладців і політиків.
Усі інші газети, що не визначилися протягом першого етапу дії Закону, з 31 березня втратили можливість впливати на процес. Їх майбутнє тепер вирішуватимуть виключно співзасновники – районні органи влади і органи державного самоврядування.
3-го березня було організовано семінар для редакторів районних газет і представників органів влади, на якому учасників ознайомлено з «дорожньою картою» реалізації Закону, надано взірці оформлення відповідних рішень. Постійно працює телефон «гарячої лінії» ( 050-528-03-15). Координатор і юрист програми виїжджають на місця для надання практичної допомоги. Готується до друку видання, в якому буде узагальнено досвід роботи з реформи комунальних ЗМІ у Тернопільській області.
До сьогодні на Тернопільщині було 20 комунальних газет: 17 районних, 2 міських (у Тернополі та Чорткові) та 1 обласна (газета «Свобода»). Абсолютна більшість газет в останні роки мають фінансові труднощі, наявне значне скорочення накладів, у більшості періодично виникають конфліктні ситуації з співзасновниками з приводу контенту. З іншого боку, кошти, що виділяються з місцевих бюджетів, використовуються більшістю таких ЗМІ включно на оплату друкарських послуг, що знижує мотивацію керівників ЗМІ працювати відповідно вимог сучасного медіа-маркетингу.

Проект «Реформа роздержавлення комунальних друкованих ЗМІ у Тернопільській області»  реалізовується Тернопільським прес-клубом у партнерстві з Тернопільською обласною державною адміністрацією та обласною радою за підтримки програми «Український Медійний Проект (У-Медіа)».

04.04.2016, 10:02
222 Переглядів