Знайомтеся: Херсонщина, від скіфів – до наших днів

12.11.2014, 13:54
1233 Переглядів

Край вільнолюбства і нескореності
Легенди донесли до наших днів славне минуле Херсонського краю. Безкраї степи колись заселяли і сармати, і скіфи. Досі туристів, що їдуть до Чорного моря, обабіч траси зустрічають скіфські кургани. В часи, коли Катерина ІІ зруйнувала Запорізьку Січ і покріпачила Україну, козаки заснували спочатку Олешківську, а пізніше Кам’янську Січ – останній форпост козацької слави. Сюди ж, у безводний, випалений сонцем степ, тікали кріпаки, що не могли змиритися із гіркою долею безправних рабів. Козаки захищали український народ від татаро-турецьких набігів, впроваджували нову форму господарювання з гарантіями вільної праці і приватної власності. У козацьких січах завжди діяв кодекс прав і вольностей. Ось чому Херсонщина – уособлення вільнолюбства і нескореності.
Херсон – місто козацьке
Херсон запозичив свою назву в давньогрецького міста Херсонеса Таврійського (грецьке Χερσόνησος означає півострів). З Херсоном були тісно пов’язано долі багатьох історичних осіб України, Польщі, Італії та Росії 18 століття. Саме тут колишню запорізьку славу примножували козаки та їхні отамани: Сидір Білий, Захарій Чепіга, Антон Головатий, зусиллями яких було створене Чорноморське козацьке військо. Одним із засновників міста став князь Григорій Потьомкін-Таврійський.
Херсонську область в сучасних межах створено 1944 року. За неофіційною інформацією, Сталін, перераховуючи, які області звільнено від німецьких окупантів, помилково назвав і Херсонську, хоча на той час Херсон входив до Миколаївської. Щоб не оконфузити тирана, терміново створили Херсонську область, до складу якої увійшло 18 районів.
Чудеса природи і легенди давньогрецьких богів
Асканія Нова. Меценат, король вівчарства і таврійських степів Фрідріх Фальц-Фейн, 1898 року в своєму родовому маєтку створив заповідник. Попри час, революції, війни і перебудови, біосферний заповідник Асканія Нова існує дотепер. Це незайманий степ, якого ніколи не торкався плуг. Такий собі музей під відкритим небом. З оглядового майданчика можна побачити у бінокль, як в степу пасуться зебри, скуштувати молока антилопи, підібрати перо жар-птиці , що вільно прогулюється парком, нітрохи не зважаючи на людей. Спокій парку досі стережуть скіфські баби.
Єдина в Європі пустеля, що називається Олешківські піски, теж знаходится на Херсонщині. Її площа – понад 2 тис. кв. км. Щороку тут проходять авторалі, присвячені Дню незалежності України. Влітку пісок нагрівається до +75 С, тож екстрим гарантований.
«Кінбурнська коса», або Рай на землі. Бо з чим ще можна порівняти місце, в якому лебеді, журавлі і зайці без страху йдуть до вас у руки, чапля зарозуміло досліджує вміст ваших сумок, а дикі звірі поблажливо спостерігають, як їхні діти з цікавістю підходять до людей знайомитись. Саме в цій місцевості, кажуть, мешкали колись непереможні і прекрасні амазонки. Залишки скіфських курганів, турецьких укріплень і козацької культури, і – єдина в Європі долина диких орхідей. Це священне місце так збереглося, бо має надійний природний захист – нескінченні піски і відсутність доріг (дістатися сюди можна тільки на катері або позашляховику).
Дніпровські плавні. Тільки в Херсонській області можна побачити, як могутня річка Дніпро, що протікає по всій території країни, ділиться на безліч рукавів і маленьких річок, утворюючи численні озера із зеленими островами.
Острів Джарилгач. Найбільший безлюдний острів Центральної Європі, оповитий легендами Давньої Греції. Саме тут ганяв табун коней Геракл, відпочиваючи від своїх героїчних подвигів. Саме до цього острова, після загибелі Трої, причалили кораблі легендарного Одіссея. А тонка коса з мушель, що відокремлює лагуну від моря, названа Ахіллів Біг, бо, за легендами, виникла, коли Артеміда сипала пісок перед ногами діви, що тікала від Ахілла.
Довідка
Територія Херсонщини займає площу 28 461 км² (4,71 % від усієї території України), і є сьомою в державі за величиною. Це єдина область України, що омивається двома морями – Чорним і Азовським, рукотворним Каховським і солоним озером Сиваш. В області 19 великих і малих річок та найбільш розгалужена зрошувальна система в Європі площею понад 400 га.
Херсонщина має близько 2 млн. га сільськогосподарських угідь і найбільшу кількість орних земель в Україні. Вона займає 1 місце по вирощуванню овочів в Україні. Тут збирається більше 13% всіх овочів і баштанних культур. У 2011 році був зібраний рекордний урожай зернових – 2,5 млн. тонн. На Херсонщині збирається також рекордний урожай помідорів – 110 тонн з одного гектара (це в 6 разів перевищує врожайність томатів по Україні і в 1,5 раза – врожайність томатів в американській Каліфорнії, кліматичні умови якої вважаються ідеальними для їх вирощування).
Територією регіону проходить державний кордон протяжністю 458 км (350 км Чорним і 108 км Азовським морями). На кордоні розташовано 4 пункти пропуску: авіа, річковий порт, морські порти Херсона і Скадовська.
В регіоні з населенням понад 1,1 млн. осіб проживають представники понад 115 національностей і народностей, різних віросповідань і культур. Однак, згідно із переписом населення 2001 року, майже 76 відсотків складають українці.

12.11.2014, 01:54
1233 Переглядів