Кого і як обиратимуть тернополяни

24.09.2012, 16:06
142 Переглядів

У Тернопільському прес-клубі відбулося чергове засідання на тему «Електоральні настрої мешканців Тернополя». На ньому керівник відомої  соціологічної групи «Рейтинг» Олексій Антипович представив журналістам результати спеціального дослідження щодо наступних показників : рейтинги партій, довіра до національних політиків, рейтинги кандидатів-мажоритарників , очікування від виборів, оцінки діяльності місцевої влади. Отже, результати опитування, проведеного соціологічною групою «Рейтинг», показали, що з початку року виборчі симпатії на виборчому окрузі №163 (місто Тернопіль) розподілилися між трьома політичними силами. Рейтинг з результатом 27,6% очолює ВО Батьківщина. Практично стільки ж прихильників серед тих, хто має намір взяти участь у виборах (таких по округу 87%), має ВО Свобода – 26,0%. За УДАР готові проголосувати 20,1% опитаних. Рейтинг інших партій менше 3%, у т.ч. «Україна – Вперед!» – 2,7%, Партія регіонів – 2,6%, Наша Україна та КПУ – майже по 2%. Тих, хто ще не визначився – 14,9%.

Незважаючи на те, що Батьківщина посідає перше місце рейтингу, динаміка росту кількості її симпатиків з початку року є негативною. Так, прихильників партій, які сьогодні складають це об’єднання, в кінці 2011 року було  близько 50% опитаних (Батьківщина – 26%, Фронт змін – 16%). Натомість рейтинг сьогоднішнього об’єднання по-суті залишився на рівні, який мала рік тому одна Батьківщина. Водночас значно зріс рейтинг партії УДАР (з 5 д 20%), та ВО Свобода (з 19 до 26%).

Наймолодший електорат в УДАРу – більше третини тих, кому до 30 років. У структурі прихильників Батьківщини та Свободи більше третини виборців віком від 50 років і старше. Дещо більше симпатиків з вищою освітою в електорату УДАРУ. Водночас з середньою – у Свободи. Працюючих більше серед симпатиків партії В.Кличка. Також серед них помітно більше тих, у кого досить високі доходи. Серед прихильників Свободи та УДАРу спостерігається гендерний паритет. Водночас у структурі симпатиків Батьківщини переважають жінки.

Лідерами рейтингу довіри серед опитаних є В.Кличко (довіряють 62%, не довіряють – 31%), А.Яценюк (довіряють – 58%, не довіряють 36%) та О.Тягнибок (довіряють – 57%, не довіряють 38%).

О.Тягнибок та В.Кличко лідери абсолютної довіри – їм цілком довіряє кожен п’ятий. Ю.Тимошенко довіряють 45%, не довіряють – стільки ж.

Лідерами недовіри є П.Симоненко, В.Янукович, М.Азаров та В.Литвин, яким не довіряють близько 90% опитаних.

Н.Королевській довіряють 11%, не довіряють – майже 80%.

 РЕЙТИНГИ МІСЦЕВИХ ПОЛІТИКІВ

Лідером електоральних симпатій серед кандидатів по мажоритарному округу є О.Кайда. За нього готові віддати свої голоси 45,0% опитаних, котрі мають намір взяти участь у виборах. Рейтинг його найближчого конкурента В.Максимова удвічі менший – 21,2%. За М.Ратушняка готові проголосувати 6,5% опитаних, Т.Пастуха – 4,2%, Ю.Олійника – 3,5%. Рейтинг інших кандидатів менше 3%. Тих, хто не визначився з симпатіями – 10,8%.

О.Кайда мобілізує на свою підтримку 91% симпатиків ВО Свобода та половину тих, хто підтримує ВО Батьківщина. В.Максимова підтримують 2/3 прихильників УДАРу та третина тих, хто не визначився з вибором партій.

Наймолодший електорат в Т.Пастуха (майже половина віком до 30 років) та В.Максимова. Серед прихильників М.Ратушняка та О.Кайди більше старших. 2/3 прихильників кандидата від УДАРу – працюючі. Серед прихильників О.Кайди та М.Ратушняка – рівна кількість представників обох статей. Натомість Т.Пастуху більше симпатизують жінки.

 ОЧІКУВАННЯ ВІД МАЙБУТНЬОЇ ВЕРХОВНОЇ РАДИ

96% опитаних вважають, що вибори до Верховної Ради повинні змінювати ситуацію в країні на краще. Водночас вірять, що так станеться після виборів в жовтні лише половина.

Найбільше тих, хто зневірений, – серед «невизначених» (52%) та прихильників Т.Пастуха, найменше – серед симпатиків ВО Свобода та О.Кайди.

92% вважають, що потрібно оновити склад українського парламенту. Водночас вірять, що так станеться – трохи  більше половини опитаних.

У зміни складу Верховної Ради вірять найбільше прихильники ВО Свобода та ВО Батьківщина (2/3 прихильників), а також О.Кайди. Найменше таких серед тих, хто не визначився з вибором.

Ідеологічні питання хвилюють респондентів не менше економічних, чи соціальних.  Так, половина опитаних найбільше очікують від майбутньої Верховної Ради захисту української мови і культури. 42-44% – забезпечення економічного зростання та підвищення зарплат і пенсій.  

Третина очікують створення нових робочих місць та подолання корупції у владі. Кожен п’ятий очікує на висловлення імпічменту Президенту В.Януковичу, звільнення Ю.Тимошенко та Ю.Луценка, покращення якості медичного обслуговування, зменшення податків, забезпечення свободи слова, покращення відносин з ЄС. 15% чекають на підтримку малого та середнього бізнесу, 12% – підвищення якості освіти. На збільшення повноважень для місцевого самоврядування, об’єднання Сходу та Заходу країни чи підтримку спорту чекає лише кожен десятий. На покращення відносин з Росією сподіваються лише 2%. 10% взагалі нічого не очікують від нової Верховної Ради.

52% опитаних вважають, що кандидат-мажоритарник  від їхнього округу повинен займатися в рівній мірі як справами округу, так і загальнодержавними. 36% переконані, що кандидат має перейматися виключно місцевими проблемами, лише 6% – за те, щоб депутат був «державником».

 ПРОБЛЕМИ ОКРУГУ

2/3 опитаних хвилюють поганий стан доріг та проблеми з працевлаштуванням. Це ключові проблеми міста очима виборців.

Половина опитаних занепокоєна високими тарифами на комунальні послуги, 42% – неякісним медичним забезпеченням. Третина вважають проблемами неякісну питну воду, погану роботу ЖЕКів, санітарний стан міста. Кожен п’ятий хвилюється через бездомних тварин, хаотичну забудову міста, наркоманію та алкоголізм. 15% занепокоєні відсутністю умов ведення бізнесу, 11-12% – нестачею шкіл та дитсадків, нестачею дитячих майданчиків, поганим станом екології. Лише 5-6% переймаються малою кількістю громадського транспорту, відсутністю можливостей для занять спортом, стихійною торгівлею, недостатньою кількістю парковок, високим рівнем злочинності. Низьким рівнем озеленення міста занепокоєні лише 3% опитаних.

 ОЦІНКИ ДІЯЛЬНОСТІ МІСЦЕВОЇ ВЛАДИ

2/3 опитаних задоволені діяльністю міського голови С.Надала та голови облради О.Кайди, незадоволених – чверть. Натомість діяльністю голови ОДА В.Хоптяна незадоволені 67% опитаних, задоволених – 18%.

24.09.2012, 04:06
142 Переглядів