Місцеві суди Тернопільщини підключать до модуля автоматизованого розподілу справ та інших підсистем автоматизованої системи документообігу

30.07.2018, 08:06
65 Переглядів

Про практичне застосування, вже запроваджених в рамках української судової реформи, елементів електронного судочинства йшлося під час прес-сніданку, організованого в Тернополі обласним осередком Комітету виборців України. Участь в його роботі взяли представники громадських організацій, правники та журналісти. Вони обмінялися думками щодо перспектив Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи, яка повинна забезпечитиме обмін документами в електронній формі між судовими інституціями, судом та учасниками процесу, між самими сторонами, а також для фіксування процесу і участі у засіданні в режимі відеоконференції.

На думку юриста, координатора правових проектів тернопільського осередку КВУ Володимира Курила, завдяки впровадженню електронного судочинства можна суттєво зекономити час того ж таки адвоката, який необхідну документації може надавати та отримувати в електронному варіанті, а не користуватися послугами пошти чи передавати папери в суд особисто.

Зрештою – суттєво пришвидшується процес доставки таких документів, економляться кошти, а головне –  розширюється доступ громадян до правосуддя, адже будь хто, зареєструвавшись у Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі, може надсилати чи ознайомлюватися із документами процесу, в якому бере участь.

Ще однією перевагою електронного судочинства присутні на прес-сніданку правники назвали можливість роботи із процесуальними документами на відстані.

Менш оптимістичними були ті, хто зауважував, що люди похилого віку або мешканці віддалених населених пунктів, для яких є утрудненим використання сучасних інформаційних технологій і пристроїв, не зможуть сповна скористатися перевагами електронного суду. Однак, в ході дискусії  учасники інформаційного заходу зійшлися на тому, що технології розвиваються, охоплення мережею Інтернет зростає, а заодно – зростає кількість тих, хто користується його послугами.

Також під час прес-сніданку йшлося про те, що восени 17 місцевих судів Тернопільщини підключать до модуля автоматизованого розподілу справ та інших підсистем автоматизованої системи документообігу суду.

Графік таких підключень уже затвердила Державна судова адміністрація України.

Модулі є частиною Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи, що повноцінно має запрацювати в 2019 році.

Якщо сьогодні конкретного суддю (колегію суддів), який  розглядатиме ту чи іншу справу, визначає комп’ютерна програма, що використовує локальну базу даних суду, то, після запровадження змін, автоматичний розподіл справ здійснюватиметься за допомогою програмного забезпечення, яке буде знаходитись в централізованому дата-центрі. На думку фахівців це виключить можливості маніпуляцій на місцях.

Під час практичної частини присутні на прес-сніданку представники громадських організацій, правники та журналісти спробували скористатися вже діючими сервісами, які є елементами електронного судочинства й доступні кожному –  це пошук за реквізитами у списку справ, призначених до розгляду судовою установою, обрахунок ставки судового збору, заповнення електронної форми звернення громадян до суду та форми для електронного інформаційного запиту на отримання публічної інформації, отримання інформації про стан розгляду судових справ та звітів про автоматизований розподіл.

«Наявність цих та інших сервісів, а також перспектива запровадження Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи, є актуальними та потрібними змінами, які належно оцінять громадяни та юридичні особи, задіяні у судовому процесі, або ж які звернулися до суду з того чи іншого питання», каже юрист, координатор правових проектів тернопільського осередку КВУ Володимир Курило.

Він також зазначив, що за результатами опитування, проведеного у червні 2018 року компанією GfK Ukraine спільно з соціологічною групою Q&Q Research, лише 19% українців вважають себе інформованими в судовій системі, тоді як 41% громадян – взагалі нічого не чули про реформу.

«Завданням нашої інформаційної кампанії є зробити свій внесок у виправлення такої ситуації й поширення серед громадян знань про судову реформу», – каже Володимир Курило.

 

Нагадаємо, що серія прес-сніданків з питань впровадження української судової реформи проводиться в рамках проекту «Підвищення обізнаності громадськості щодо стану та ходу судової реформи на місцевому та національному рівнях», що виконує ВГО «Комітет виборців України», в рамках Програми Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) «Нове правосуддя». Погляди авторів, викладені в прес-релізі, не обов’язково відображають погляди Агентства США з міжнародного розвитку або уряду Сполучених Штатів Америки.

30.07.2018, 08:06
65 Переглядів