«Нарізка» виборчих округів на Тернопільщині: сценарій влади чи оптимальний варіант?

04.05.2012, 13:00
186 Переглядів

28 квітня ЦВК прийняла постанову «Про утворення одномандатних виборчих округів на постійній основі у межах Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва та Севастополя». У порівнянні з минулими виборами до Верховної ради та виборами Президента межі  п`яти округів на Тернопільщині змінилися. Це питання на черговому засіданні Тернопільського пресс-клубу обговорили політики та експерти.Гостями журналістів були голова обласної ради Олексій Кайда, народний депутат України Ярослав Джоджик, член ради обласної організації політичної партії «Фронт Змін» Юрій Юрик, заступник голови виконкому   політичної партії «УДАР» Ігор Яворський, заступник голови обласної організації партії «Громадянська позиція» Іван Полевий, заступник голови обласної організації  ВО «Свобода» Михайло Головко та експерти в.о. голови ТОО Комітет Виборців України Павло Левків та координатор Тернопільської експертної групи Ярослав Чорнозуб. «Суть справи полягає не тому, які межі округів. Суть в тому, що центральна влада  буде робити все, щоб  провести до парламенту якомога більше своїх однодумців,  добре знаючи, що рейтинг діючого президента і діючої партії катастрофічно падає, навіть не дивлячись на так звані соціальні ініціативи. Сьогодні потрібно вести мову про те, як унеможливити фальсифікацію результатів виборів. Це по-перше. І по-друге, однозначно опозиційні сили повинні  визначити єдиного кандидата в депутати. І такого, який згодом не «затушкується» і не зрадить», – зазначив Олексій Кайда.

Ігор Яворський переконаний, що запропоновані ЦВК межі округів – це сценарій влади на користь провладних партій та мажоритарників. «Влада має всі важелі впливу – це і орган, який вносить пропозиції щодо меж виборчих округів, тобто ОДА. Це і орган, який затверджує пропозицію – ЦВК. Наша партія не робить з цієї ситуації жодної трагедії. Згідно з нашою виборчою стратегією, ми йдемо на вибори, висуватимемо потужних мажоритарних кандидатів на кожному окрузі. Партія УДАР, як і інші опозиційні партії, зустрінуть опір з боку правлячої партії, але ми віримо, що бій за Україну буде виграно», – сказав політик.

Михайло Головко переконаний, що «нарізка» округів засвідчила, що провладна партія є політичним банкрутом. «Партія регіонів відмовилася від ідеї формувати округи під своїх кандидатів, бо розуміє, що виграти вони не зможуть, – каже свободівець. – Межі округів сформовані під  самовисуванців, які будуть заздалегідь підготовленими «тушками». Це так звані господарники, які нібито є аполітичними, незалежними ні від кого і нібито служитимуть тільки інтересам громади. Власне під них нарізані округи і це черговим сценарієм влади. Опозиційні сили повинні це говорити виборцям. Тоді жодна «тушка» не пройде».

Іван Полевий вважає, що визначені межі округів не є найголовнішою проблемою. «Вибори – це демократичний шлях  приходу до влади. Переконаний, що виборці за гречку чи 150 гривень не поласяться, хіба чи аморальні особи. Треба думати над тим, як уникнути адміністративного тиску, переслідування кандидатів тощо. Опозиції варто виступити єдиним фронтом. Крім узгодження кандидатів на мажоритарних округах, треба думати над гідними кандидатами до виборчих комісій, спостерігачів, агітаторів, які б доносили правдиву інформацію до кожного виборця. Опозиція повинна перемогти, іншого шляху немає», – таку думку висловив представник «Громадянської позиції».

Ярослав Джоджик нагадав, що Тернопільщина завжди голосувала за демократичні сили. Він переконаний, що б не робила центральна влада, виборці області  не піддадуться на провокації. «Зараз важливим є питання про те, щоб не була змінена технологічна частина проведення виборів у Законі «Про вибори народних депутатів», оскільки статті закону мінімізують фальсифікації, – впевнений народний депутат. – Визначення меж округів – це один з етапів підготовки до виборів. Я особисто жодної проблеми у цьому питанні не бачу. Хоча переконаний, що нинішня влада «нарізала» округи під своїх кандидатів. Такої трансформації, як цього разу, ніколи не було на жодних виборах».

Першим етапом маніпуляцій назвав визначення меж округів в області Юрій Юрик. «Маніпуляції відбулися, бо традиційно патріотичні округи розбавили волинськими землями, назріли округи під так званих незалежних кандидатів – це уже усі бачать. Представники влади не мають ні рейтингу в нашій області. Те, що вони розповідають про свою структуру – це мережа для підкупу виборців. Для опозиції є два важливих напрямки роботи – узгодження кандидатів на мажоритарних округах, об»єднання зусиль по веденню агітації та пояснення людям того, що відбувається. Друге – жоден представник від ПР не має рейтингу, але нам потрібно об»єднати зусилля для захисту результатів виборів», – каже представник ФЗ.

Незалежний експерт Ярослав Чорнозуб зазначив, що ЦВК по суті жодним чином не порушила закон, визначаючи межі виборчих округів. «Питання в іншому, – каже експерт, – опозиції не варто було голосувати за запропонований закон «Про вибори народних депутатів», де багато технічних питань не враховані. Опозиція сама собі поставила капкан. По-друге, у запропонованій «нарізці» є і позитив. Місто Тернопіль, частина якого відійшла до Зборівського округу, матиме два народних депутати. І ще одне. Визначення меж округів не є принципово важливою. Важливіше в  політичному сенсі є те, чи буде консолідація опозиції і чи буде визначений єдиний кандидат. Поки що ще немає узгоджених кандидатів і це погано».

Павло Левків також  звернув увагу на те, що більша частина парламентської опозиції підтримала Закон про вибори народних депутатів і норму щодо правил нарізки округів. На його думку, міжнародна спільнота, громадські організації, експертне коло дасть швидше негативну оцінку визначення меж округів, хоча порушень закону немає. «Є певне порушення традиції і уявлення виборців кожного району, у яких межах і за кого вони голосують. Непорозуміння може виникати у виборців Тернополя. Мешканці  Дружби, Пронятина та Кутківців в усьому місті будуть бачити агітацію за кандидата, який балотуватиметься у місті, а голосувати їм доведеться за іншого, який йде по Зборівському округу. І це технологія, яка стосується і Кременецького району, розділеного навпіл», – зазначив представник КВУ. Він також висловив думку, що зміна у традиційних межах порушила плани деяких мажоритарників, які уже «працювали» на округах. «Політичне середовище не звернуло уваги на такий нюанс, як списки виборців. Вони були оприлюднені належним чином. Політики могли ознайомитися з ними. Адже саме за кількістю виборців і відбувалася «нарізка» округів», – додав Павло Левків.

04.05.2012, 01:00
186 Переглядів