Нацменшинам потрібна домівка

17.10.2012, 05:32
109 Переглядів

Євреям у Тернополі ніде зібратися на шабат, поляки ризикують втратити багатющу бібліотеку польською, бо не мають умов для її зберігання, а болгарам довелося передати зібрані в краї національні костюми музеєві, щоб люди могли їх побачити… Про це розповіли голови відповідних організацій під час круглого столу на засіданні «Національно-культурні товариства Тернопільщини: минуле і сьогодення» в Тернопільському представництві Фонду «Українська політика».
Представники національних меншин не скаржились на утиски чи обмеження, пов’язані з національністю. Натомість проблеми з приміщеннями, де вони могли б збиратись, зберігати майно товариств у належних умовах, приймати іноземні делегації з етнічних батьківщин — давня і спільна для об’єднань національних меншин проблема.
Уже не раз, до прикладу, у попередні роки отримувало повідомлення про виселення Польське культурно-освітнє товариство в Тернопільській області, якому і так катастрофічно бракує місця для належного функціонування. «Зараз маємо понад 300 заяв від охочих вивчати польську мову, — каже його голова Петро Фріз. — Маємо добрих викладачів. Але як розмістити таку величезну кількість людей, якщо навіть на організаційні збори доводиться заходити почергово, — не уявляю».
Понад 10 років просить приміщення у владних структур і «Єврейська община». «Є близько сорока приміщень у Тернополі, що колись належали єврейській громаді, — каже голова обласної організації «Єврейська община» Ігор Банзерук (Кацнер). — Ми готові вкласти кошти у реставрацію, відновлення чи відбудову одного з них, аби лиш нам дозволили ним користуватися. Не думайте, що це якісь унікальні будівлі, хоч є й такі. Ми готові переобладнати під центр єврейської культури навіть колишню стару синагогу, у якій тепер знаходиться котельня». Тепер «Єврейська община» «квартирує» у приміщенні колишнього болгарського ресторану, оренду щороку потрібно оновлювати. Є іще одна велика незручність для шанувальників Тори: шабат починається о 21-й годині у п’ятницю, а приміщення зачиняється о 18-й.
Та найприкріше представникам національних меншин, коли до них приїжджають іноземні делегації. Як можна популяризувати Тернопільщину (а вони щиро прагнуть цього), якщо поважним гостям ніде влаштувати належний прийом?..
Присутні на засіданні круглого столу представники міської ради та облдержадміністрації пообіцяли віднайти можливість вирішити цю проблему. Одним із варіантів може бути надання приміщення, де змогли б на пропорційній основі розміститися усі товариства національних меншин. Наразі офіційно зареєстрованих таких є п’ять: уже згадувані Польське культурно-освітнє товариство та «Єврейська община», благодійний культурно-просвітницький клуб «Трендaфіл» (Болгарське товариство), обласні представництва міжнародної громадської організації «Товариство німців «Відергебурт» та «Конгресу азербайджанців України».

17.10.2012, 05:32
109 Переглядів