У «Є» вже є «Протиотрута»

25.02.2016, 09:30
187 Переглядів

У Тернопільській книгарні «Є» стартував новий літературний проект «Протиотрута», орієнтований на бесіди та дискусії з критиками у сфері української літератури. Відтепер зацікавлені тернополяни матимуть можливість глибше інтегруватися у світ літератури, а також віч-на-віч поспілкуватися з професіоналами у цій сфері. На дебютну зустріч було запрошено відому письменницю та літературного критика Тетяну Дігай, яка відповіла присутнім, зокрема, на такі запитання.

Чому в Україні й зокрема у Тернополі так мало літературних критиків? –  Насправді критиків у нашій країні вистачає, проте вони реалізовують себе ще й в інших сферах діяльності – це можуть бути, приміром, літератори чи викладачі. Проте для нас більш відомим є поняття літературознавства, що також оцінює й аналізує певний твір, проте з точки зору науки, і ось саме у цій галузі й працюють сучасні критики. Хоча погоджуся, що саме мистецької критики нам таки не вистачає.

Як загалом відбувається процес рецензування особисто у вас?

– Однозначно, що коли до моїх рук потрапляє книга, я повинна її прочитати. І ось під час цього процесу або книга зацікавлює, поглинає мене, і тоді я берусь за її рецензування, або ж просто відмовлюся від роботи над цим твором. Після того, як ти завершив процес читання, у твоїй голові повинен народитися образ усієї книги. І саме підготовчий період найважчий. Процес же написання рецензії простіший і коротший. А взагалі рецензування це як «хвороба». Щодня хочеться досліджувати новий твір.

А чи бувало так, що на одну книгу є кілька рецензій і думки стосовно неї розходяться? Можливо, виникали певні конфлікти?

– Конфліктів ще не було ніколи, а от рецензій на одну книгу може бути дуже багато. І так навіть ще цікавіше. Особисто мені навіть дуже цікаво почитати, що думають про певну книгу інші. Часто думки у критиків збігаються, і це вражає.

Якщо порівнювати феномени літератури різних міст, то що можна сказати про літературу Тернополя?

– Тернопільська література найбільше наближається до феномену, адже зараз час нового покоління – незалежного, освіченого, розкованого, для якого нема заборонених тем.

Чи потрібні, на вашу думку, літературні обєднання для молодих поетів нашого часу?

– Безперечно. І особливо для молодих. Адже це нове покоління потребує спілкування з такими ж закодованими літературою, як вони самі.

Записала Юлія Вигонська

На фото – Тетяна Дігай

Фото автора

25.02.2016, 09:30
187 Переглядів