Чи справді новий голова Тернопільської ОДА був членом “Партії регіонів”? (фактчекінг)

12.11.2019, 11:28
482 Переглядів

   1 листопада Тернопільщина нарешті отримала нового голову облдержадміністрації. Ним став Ігор Сопель, який  балотувався в парламент від партії “Слуга народу” по округу №166 Тернопільської області, але програв самовисуванцю Миколі Люшняку. Представляв нового очільника “білого дому” у Тернополі Президент Володимир Зеленський. Ще до офіційного представлення місцевий сайт опублікував інформацію, у якій йдеться про те, що майбутній керівник ОДА був членом “Партії регіонів”. Натомість у коментарі іншому виданню Ігор Сопель заявив, що дана публікація є вигадкою. То хто ж каже правду, з’ясовували наші фактчекери.

ЗАЯВА 1: Претендент на посаду голови Тернопільської ОДА – в минулому “регіонал”.

ВЕРДИКТ: МАНІПУЛЯЦІЯ 

ДОКАЗИ І АРГУМЕНТИ:

  За тиждень до представлення Ігоря Сопеля, як голови ОДА, на місцевому сайті Politerno з’являється публікація із заявою про те, що претендент на керівне крісло у тернопільському  “білому домі” був членом “Партії регіонів”. Як єдиний доказ медіа наводить фото партійного посвідчення, яке нібито надіслали читачі у редакцію. Видання не надає скріншот електронного листа чи інші докази, які б додатково, згідно з журналістськими стандартами, підтвердили цю інформацію.

Слід акцентувати увагу на тому, що і тернопільське видання, і топ-спікери посилаються лише на одне джерело-документ – начебто посвідчення Ігоря Сопеля, як члена Партії Регіонів. Інших джерел і документів ніхто з них не наводить, що вже викликає певні сумніви у достовірності такого факту. На поточний момент “Партія регіонів” припинила свою діяльність, тож інформація про неї та її склад на сайті Мін’юсту відсутня, тому перевірити членство чи звернутися з офіційним запитом до партійного офісу неможливо. Отже, можна вважати, що тернопільський сайт вдається до маніпуляції, адже підтвердити чи спростувати факти, наведені у публікації, нема можливості.

 ТЕЗА 2: Ігор Сопель: «Ця інформація про мене є підробкою. Ніякого відношення до партії регіонів я не мав і не маю. Повідомляю, що я з 2010 по 2015 рік був депутатом Хоростківської міської ради від ПП «Громадянська позиція».

ВЕРДИКТ: ПРАВДА

ДОКАЗИ І АРГУМЕНТИ:

Із відкритих джерел дослідити на предмет правдивості дану інформацію також нема можливості, адже на сайті ЦВК дані з Тернопільщини щодо місцевих виборів 2010 року відсутні. Так само відсутня відповідна інформація і на сайті Хоростківської міської ради. Однак  редакцією був надісланий відповідний запит у Центральну виборчу комісію. У відповіді на цей запит у ЦВК підтвердили, що Ігор Сопель дійсно став переможцем виборів до Хоростківської міської ради та балотувався у 2010 році, як член партії “Громадянська позиція”. Нагадаємо, партія «Громадська позиція» була створена у 2005 році, а її очільником з того часу і до сьогодні є Анатолій Гриценко. Отже, можна вважати, що меседж, розповсюджений тернопільським медіа щодо того, що Ігор Сопель був членом “Партії регіонів”, не має підтвердження і спростовується офіційним документом ЦВК, згідно з яким впродовж п’яти років громадянин Сопель був представником партії “Громадянська позиція” у Хоростківській міськраді.

На фото – під час представлення Ігоря Сопеля на новій посаді у Тернопільській обласній держадміністрації

12.11.2019, 11:28
482 Переглядів