9800 гривень – кожному українцю: лохотрон у мережі

17.05.2022, 10:24
9584 Переглядів

У мережі поширюють інформацію про те, що українці можуть отримати грошову допомогу від країн ЄС і при цьому повернути компенсацію за сплачений податок на додану вартість (ПДВ) за останні три роки, але не пізніше 25 травня. Кожному жителю обіцяють виплату від 9800 гривень. Чи справді українцям «світить» така грошова компенсація, перевіряли наші фактчекери

ВЕРДИКТ: ФЕЙК

ДОКАЗИ І АРГУМЕНТАЦІЯ:

Зображення у дописі містить фото президента Володимира Зеленського, що начебто мало би свідчити про офіційність повідомлення. У ньому також йдеться, що отримати компенсацію можна згідно зі статтею 357,  проте не вказується, якого саме закону. Під дописом – більше чотирьох тисяч лайків. Привертає увагу і кількість позитивних коментарів під публікацією, які навіть підтверджені виписками із банку про отримані за опитування кошти. При цьому декотрі коментатори називають космічні суми – понад 80 тисяч.

Якщо комусь також  хочеться перевірити розмір своєї компенсації, то потрібно перейти  за активним інструментом «Дізнатися більше», звідки користувач потрапляє на сайт ЕКЦ ПНГК (Єдиний компенсаційний центр повернення невиплачених грошових коштів), який нібито і здійснює виплату. Проте такого відомства в Україні взагалі немає!

На сайті вже інформують, що отримати виплату можна до 16 травня, хоча у дописі йдеться про 25 травня. А сума компенсації становить від 7 000 до 90 000 гривень. На даному сайті також є коментарі від «щасливчиків», які вже отримали свої гроші. Проте чомусь усі вони – з російськими прізвищами, хоча пишуть українською  та суржиком.

Привертають увагу помилки: «згiдно за статею 357», тоді як правильно – «згідно зі статтею 357»,  «перевірте наявність компенсації ПДВ в вашу адресу», хоч правильно – «перевірте наявність компенсації ПДВ за вашою адресою», «древесно-мебльова група товарів», «інші товари, не вхідні в перелік» і так далі. Це може бути свідченням неправильного перекладу з російської мови, і вказувати, звідки до нас потрапив цей фейк.

Найцікавіше, що аби дізнатися про суму компенсації, вам треба ввести адресу електронної пошти та 6 останніх цифр банківської карти. Наші фактчекери ввели вигадані дані, та їм все одно нарахували компенсацію – 76 тисяч гривень! Щоб їх отримати, потрібно зв’язатися із «ведучім юристом» (знову ж таки невдалий переклад з російської), яка пропонує заповнити анкету, ввівши свої дані, в тому числі дату народження і номер картки.

Зрозуміло, що жодних грошей після цього людина не отримає, бо це – типова шахрайська схема. Таким чином шахраї займаються фішингом, мета якого  -виманювання персональних конфіденційних даних. Вони просять вказати електронну пошту та низку контактних даних. Відтак отримують доступ до коштів на картці. Якщо ви стали жертвою такого шахрайства, зверніться до поліції.

Матеріал підготований командою фактчекерів Тернопільського прес-клубу.

17.05.2022, 10:24
9584 Переглядів