Африканські соми водяться і на … сусідній Хмельниччині

01.08.2021, 14:23
1288 Переглядів

Не так вже й далеко від Тернополя, в селі Волиця Теофіпольського району Хмельницької області, вже кілька років існує ферма, що спеціалізується на вирощуванні південноафриканського кларієвого сома.

   Мальків завезли з Нідерландів, і на той час для наших країв це ще була екзотика. Південноафриканський сом не схожий на звичайного європейського. Замість двох вусиків у нього аж вісім, а тіло звивисте і нагадує вугра. «Сом універсальний у кулінарії, без рибних специфічних запахів, гіпоалергенний, відносно не вибагливий до умов утримання й з великою щільністю посадки  – в 1 кубічному метрі води можна утримувати від 350 до 450 кілограмів риби», – розповідає рибовод-технолог «сомової ферми» Олег Король. Через ці особливості підприємці і вирішили займатися вирощуванням африканського сома. До речі, у природі африканський сом може прожити без води до 48 годин, тож якщо водойма з певних причин пересихає, то він здатний переповзти на своїх плавниках до іншої в межах двох кілометрів.

   Ферма  у Волиці спроектована під вирощування 160 тон риби на рік. Підприємство має свої маточні поголів’я, а мальків вирощують як для власних потреб, так  і на продаж. Вода в басейнах артезіанська, надходить із  свердловини глибиною 111 метрів, до того ж проходить додаткову обробку із трьохступеневою очисткою. За здоров’ям  риби та її процесами слідкує патронажний лікар-ветеринар. Зі слів рибовода-технолога, риба швидко росте , адже  годують її  збалансованим, якісним кормом, який постачається з Данії. Повний цикл вирощування риби – від ікри і до дорослої  особини –  становить близько  7 місяців. Збувати її у живому вигляді було складно, допоки підприємство не почало займатися переробкою продукції. Тепер з африканського сома у Волиці виготовляють смачні делікатеси – копчені, мариновані,  і навіть ковбаси. «Особливим смаком  відрізняється оселедець із сома, рецепт якого спеціально розробляв наш технолог, тобто він унікальний», – зазначив Олег Король. Продукцію, за його словами, виготовляють без хімічних добавок, на підприємстві запроваджена система «ХАССП» (система управління безпечністю харчових продуктів), і стороннім без засобів захисту в приміщення заходити заборонено.

   Як нам розповіли, волицька «сомова ферма» активно розвиває власну торговельну мережу. Її продукцію вже можна знайти на вітринах торгових закладів смт. Теофіполь, Білогір’я та Хмельницького. А в самій Волиці, до речі, біля підприємства облаштована відпочинкова зона з альтанками, ставком і навіть невеликим зоопарком – чудове місце для літнього відпочинку.

Божена Волинець

Фото авторки та з архіву підприємства по вирощуванню африканських сомів у Волиці

01.08.2021, 02:23
1288 Переглядів