Чи правда, що в Україну потрапили небезпечні для людей морепродукти

17.03.2023, 16:22
269 Переглядів

Українські онлайн-ресурси продовжують хайпувати на актуальних для суспільства темах. Так, місцеві Телеграм-канали, а також інтернет-сайти неодноразово повідомляли про те, що в Україну завезли небезпечні морепродукти. Шкода від них, згідно з поширеною інформацію,  колосальна: від деформації кісток – до «вбивства печінки». Перевіряємо достовірність цих публікацій.

ВЕРДИКТ: ХАЙП/ ПРАВДА

ДОКАЗИ І АРГУМЕНТАЦІЯ:

Телеграм-канал тернопільських новин опублікував інформацію про те, що в Україну завезли заморожені морепродукти з високою концентрацією кадмію. У заголовку йдеться, що такі продукти можуть викликати деформацію кісток і шкодити печінці, однак у публікації не вказується першоджерело та не має активного гіперпосилання на джерело інформації.

Тим часом схожі публікації про «вбивць печінок» можна знайти у низці інших українських сайтів. Про небезпечну знахідку повідомили і на сайті Державної служби України з безпечності харчових продуктів та захисту споживачів. «Державна служба України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів повідомляє, що через систему швидкого оповіщення для харчових продуктів та кормів (Rapid Alert System for Food and Feed – RASFF) надійшло повідомлення від 18 лютого 2023 року № 2023.1192 стосовно виявлення перевищення допустимого рівня кадмію у замороженому міксі морепродуктів (виробник: Zejiang Zhoufu food Co. LTD, China), що експортувалися з Литовської Республіки (відправник: UAB «Plunges kooperatine prekyba», Lithuania) до України (одержувач: ТзОВ «ВІЧУНАЙ-УКРАЇНА», вул. Солом´янська, 3, офіс 6, м. Київ, 03110)», – йдеться у повідомленні.

Начальник Головного управління Держпродспоживслужби в Києві Олег Рубан у коментарі «Вечірньому Києву» повідомив, що усі морепродукти цієї торгової марки вилучають з обігу, найближчим часом вони зникнуть з прилавків не лише столиці, а й усієї України. Подібна інформація була опублікована ще на початку лютого і на сайті Держспоживслужби Тернопільської області. Щодо шкоди від перевищення допустимого рівня кадмію, то Держслужба не наводить ніяких даних. Інформацію-лякалку додали медіа, також не вказуючи на джерела даних і не отримавши коментарів від компетентних спеціалістів. Дані, скоріш за все, взяті з відкритих джерел, які можна знайти через пошуковик Google. Зокрема, сайти повідомляють, що  «часте вживання кадмію у невеликих дозах може спричинити мінералізацію кісток, що супроводжується переломами та деформацією кісток. У великих кількостях кадмій може нашкодити печінці, а також сприяти розвитку кардіопатії та гіпертонії. Найгіршим ускладненням є ниркова недостатність, яка призводить до смерті хворого».

Отже, можемо зробити висновок, що медіа поширили правдиву інформацію, однак не упустили нагоди назбирати велику кількість переглядів, додавши інформацію про шкоду для організму, не підкріпивши інформацію експертним коментарем.

Матеріал підготований командою фактчекерів Тернопільського прес-клубу.

17.03.2023, 04:22
269 Переглядів