Чи правда, що жителів Тернопільщини штрафуватимуть за збирання грибів і квітів

04.01.2022, 08:45
1062 Переглядів

У місцевих спільнотах соцмережі Фейсбук поширюють інформацію про те, що українців будуть штрафувати за збирання грибів, квітів, трав, а також за самовільний випас худоби та рибалку без дозволу. Такій ініціативі навіть вже дали назву «Велике грабівництво»  (проводячи паралель з відомою президентською програмою «Велике будівництво».  А «на горіхи» прилетіло і уряду Володимира Зеленського, і йому самому.  Відтак перевіряємо, де тут правда, а де маніпуляція.

ВЕРДИКТ: ПРАВДА/МАНІПУЛЯЦІЯ

ДОКАЗИ І АРГУМЕНТАЦІЯ:

У соцмережах пишуть, що тепер українців штрафуватимуть  на 75 гривень навіть за один зірваний «без дозволу Зеленського» гриб, штраф за самовільний випас худоби – від 251 до 754 гривень за одну голову (залежно від виду тварини), рибалка ж без дозволу, в залежності від улову, обійдеться від 83 гривень за одного карася до майже 12,5 тисячі за гібрид осетрових риб. «Навіть за знищення жаби-ропухи доведеться заплатити 130 гривень, озерні жаби дешевші – 14 гривень за одну. Розчавленого жука-гноєвика оцінили у 22 гривні, богомола – у 58 гривень», – йдеться у дописі. Користувачі соцмереж не розуміють, правда це чи фейк, більшість обурюються такій ініціативі «уряду Зеленського». То про що ж мова?

Як інформує Міндовкілля на своєму сайті,  в Україні збільшено штрафи за шкоду природно-заповідному фонду. Таке рішення продиктоване тим, що «таксу» не переглядали з 2013 року. Тож таки так  – українців штрафуватимуть, але це не якесь нове рішення уряду Зеленського, а перегляд постанови 8-річної давності, тобто українців штрафували (чи мали право штрафувати) за вище перелічене і раніше. Щодо самої постанови, то у ній мова йде виключно  про території та об’єкти природно-заповідного фонду: національних природних парків; природних заповідників; ботанічних садів; дендрологічних парків. «У межах національних природних парків та біосферних заповідників і надалі можна збирати гриби та ягоди. Якщо звичайно, ви робите це для власних потреб, а не займаєтеся промислом (у такому випадку законодавством передбачено отримання відповідного дозволу, що також не є нововведенням). Виняток, як і раніше, де забороняється збирати гриби, зривати рослини чи проводити будь-які інші дії, становлять території суворого заповідання», — зазначили у міністерстві.

Отже,  випасати худобу, збирати гриби, квіти, трави і ловити рибу можна, якщо території, де це відбувається, не охороняються відповідним  законом.  Тому подана у соцмережах інформація є маніпулятивною і подається однобоко, адже джерел інформації не вказано, як і того, що штрафи стосуються тільки незаконної діяльності на території природних заповідників. Тож «зрада» в даному випадку відміняється, і якщо ви не завдаєте шкоди природі, ніхто вас штрафувати не буде. А щоб не порушувати закон, радимо ознайомитися  з розташуванням природно-заповідних  зон Тернопільщини за цим посиланням.

Матеріал підготований командою фактчекерів Тернопільського прес-клубу за підтримки «Медійної програми в Україні», що фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID) і виконується міжнародною організацією Internews.

04.01.2022, 08:45
1062 Переглядів