Не зважаючи на те, що світ уже два роки живе в умовах пандемії коронавірусу, в соцмережах досі можна побачити публікації від «невіруючих» та прихильників «теорій змов». Вони стверджують, що різниці між грипом і коронавірусом немає. Детально пояснюємо, чому це не так.
«Знаєте, що таке ковід? Синонім до нього – грип. Тому не панікуйте і просто шануйтеся», – пише користувачка Фейсбуку. Перш за все, панікувати справді не варто у будь-якому випадку, як і потрібно шанувати своє здоров’я. По-друге, академічний тлумачний словник української мови пояснює термін «синонім» як «слово, близьке або тотожне значенням до іншого, але відмінне від нього звуковою формою, напр.: красивий, вродливий, гарний». Тобто з поста авторки можна зрозуміти, що грип і CОVID-19 є однаковими захворюваннями. Проте це зовсім не так. Нижче пояснюємо, чому.
- COVID-19 – це респіраторне захворювання, назву якому дала Всесвітня організація охорони здоров’я 11 лютого 2020 року. Захворювання спричинене коронавірусом SARS-CoV-2, який був невідомий науці раніше. У той же час грип – це гостра респіраторна інфекція, викликана вірусами грипу, які циркулюють у всьому світі вже тисячі років. Перші свідчення про широке поширення хвороби, що нагадувала за клінічним перебігом грип, походять з Китаю та Японії й датовані IX століттям.
- Грип – це сезонне захворювання. У північній півкулі сезон грипу зазвичай триває 3 місяці і припадає на період з жовтня до квітня, натомість у південній півкулі — з травня до вересня. Натомість коронавірусна інфекція продовжує вражати хворих наразі цілий рік. При цьому сонце і тепла температура повітря не впливають на ризик захворіти COVID-19.
- Людина, інфікована COVID-19, може мати довший безсимптомний період , і заразною для інших може бути також довше. Термін появи симптомів COVID-19 може варіюватися від 1 до 14 діб після інфікування. Водночас визначити, чим саме хворіє людина лише на основі симптомів, неможливо. Особливо, якщо враховувати те, що COVID-19 може мати широкий спектр симптомів. Для підтвердження точного діагнозу необхідне тестування. Щодо грипу, то його ознаки проявляються з першого дня захворювання. Хвора людина, навіть із легкою формою грипу, може бути заразною для інших в середньому сім днів.
- Інфікований коронавірусом може втрачати смак і нюх. Серед симптомів грипу таких ознак немає. Окрім того, як ми вже згадували, перебіг хвороби COVID-19 взагалі може проходити без симптомів: людина може навіть не підозрювати, що хвора. Серед хворих на грип такого не спостерігалося.
- За даними ВООЗ, COVID-19 поширюється швидше і характеризується більш високими показниками смертності (3-4% при коронавірусі та 0,1% при грипі).
- Репродуктивне число осіб, яких може заразити інфікований коронавірусом, становить 2-2,5, що вище, ніж при грипі. А новий штам «Омікрон» до того ж є у 2,9 рази заразніший за попередній. Якщо говорити про грип, то в середньому репродуктивне число сезонного грипу становить 1,3 (при цьому, в залежності від сезону та місцевості, воно може коливатися від 0,9 до 2,1).
- Якщо грип проходить без ускладнень, то повне одужання настає через 7 днів. Якщо мова йде про ковід, то відповідь буде для всіх різною. Хтось не відчуватиме жодного дискомфорту вже за кілька тижнів. Але у деяких людей COVID-19 може викликати симптоми, які триватимуть багато тижнів після того, як гостра інфекція вже минула. Мова про так званий «long COVID».
- Ускладнення від грипу та коронавірусу також бувають різні. Найпоширеніші ускладнення, які може спровокувати грип – це гайморити, фронтити (запалення придаткових пазух носа), отити (запалення вух), пневмонії (запалення легень), бронхіти (запалення бронхів), менінгоенцефаліти (запалення мозку та його оболонок) та інші. COVID-19 може проникати в клітини багатьох важливих органів і може стати причиною проблем зі здоров’ям, пов’язаних з пошкодженням легень, серця, а також проблемами з нервовою системою та інтелектом.
- Вакцина проти грипу не є ефективною проти SARS-CoV-2. Так само, як і щеплення від коронавірусу не захищає від грипу.
Отже, зважаючи на все вище перелічене, стверджувати, що COVID-19 та грип – це те саме, аж ніяк не можна.
Матеріал підготований командою фактчекерів Тернопільського прес-клубу за підтримки «Медійної програми в Україні», що фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID) і виконується міжнародною організацією Internews.