«COVID – це синонім до слова «грип»:  чи правдиві  такі заяви у соцмережах?

19.02.2022, 23:23
1577 Переглядів

Не зважаючи на те, що світ уже два роки живе в умовах пандемії коронавірусу, в соцмережах досі можна побачити публікації від «невіруючих» та прихильників «теорій змов». Вони стверджують, що різниці між грипом і коронавірусом  немає. Детально пояснюємо, чому це не так.

«Знаєте, що таке ковід? Синонім до нього – грип. Тому не панікуйте і просто шануйтеся», – пише користувачка Фейсбуку. Перш за все, панікувати справді не варто у будь-якому випадку, як і потрібно шанувати своє здоров’я. По-друге, академічний тлумачний словник української мови пояснює термін «синонім» як «слово, близьке або тотожне значенням до іншого, але відмінне від нього звуковою формою, напр.: красивий, вродливий, гарний». Тобто з поста авторки можна зрозуміти, що грип і CОVID-19 є однаковими захворюваннями. Проте це зовсім не так. Нижче пояснюємо, чому.

  1.  COVID-19 – це респіраторне захворювання, назву якому дала Всесвітня організація охорони здоров’я 11 лютого 2020 року. Захворювання спричинене коронавірусом SARS-CoV-2, який був невідомий науці раніше. У той же час грип – це гостра респіраторна інфекція, викликана вірусами грипу, які циркулюють у всьому світі вже тисячі років. Перші свідчення про широке поширення хвороби, що нагадувала за клінічним перебігом грип, походять з Китаю та Японії й датовані IX століттям.
  2. Грип – це сезонне захворювання. У північній півкулі сезон грипу зазвичай триває 3 місяці і припадає на період з жовтня до квітня, натомість у південній півкулі — з травня до вересня. Натомість коронавірусна інфекція продовжує вражати хворих наразі цілий рік. При цьому сонце і тепла температура повітря не впливають на ризик захворіти COVID-19.
  3. Людина, інфікована COVID-19, може мати довший безсимптомний період , і заразною для інших може бути також довше. Термін появи симптомів COVID-19 може варіюватися від 1 до 14 діб після інфікування. Водночас визначити, чим саме хворіє людина лише на основі симптомів, неможливо. Особливо, якщо враховувати те, що COVID-19 може мати широкий спектр симптомів. Для підтвердження точного діагнозу необхідне тестування. Щодо грипу, то його ознаки проявляються з першого дня захворювання. Хвора людина, навіть із легкою формою грипу, може бути заразною для інших в середньому сім днів.
  4. Інфікований коронавірусом може втрачати смак і нюх. Серед симптомів грипу таких ознак немає. Окрім того, як ми вже згадували, перебіг хвороби COVID-19 взагалі може проходити без симптомів: людина може навіть не підозрювати, що хвора. Серед хворих на грип такого не спостерігалося.
  5. За даними ВООЗ, COVID-19 поширюється швидше і характеризується більш високими показниками смертності (3-4% при коронавірусі та 0,1% при грипі).
  6. Репродуктивне число осіб, яких може заразити інфікований коронавірусом, становить 2-2,5, що вище, ніж при грипі. А новий штам «Омікрон» до того ж є у 2,9 рази заразніший за попередній. Якщо говорити про грип, то в середньому репродуктивне число сезонного грипу становить 1,3 (при цьому, в залежності від сезону та місцевості, воно може коливатися від 0,9 до 2,1).
  7. Якщо грип проходить без ускладнень, то повне одужання настає через 7 днів. Якщо мова йде про ковід, то відповідь буде для всіх різною. Хтось не відчуватиме жодного дискомфорту вже за кілька тижнів. Але у деяких людей COVID-19 може викликати симптоми, які триватимуть багато тижнів після того, як гостра інфекція вже минула. Мова про так званий «long COVID».
  8. Ускладнення від грипу та коронавірусу також бувають різні. Найпоширеніші ускладнення, які може спровокувати грип – це гайморити, фронтити (запалення придаткових пазух носа), отити (запалення вух), пневмонії (запалення легень), бронхіти (запалення бронхів), менінгоенцефаліти (запалення мозку та його оболонок) та інші. COVID-19 може проникати в клітини багатьох важливих органів і може стати причиною проблем зі здоров’ям, пов’язаних з пошкодженням легень, серця, а також проблемами з нервовою системою та інтелектом.
  9. Вакцина проти грипу не є ефективною проти SARS-CoV-2. Так само, як і щеплення від коронавірусу не захищає від грипу.

Отже, зважаючи на все вище перелічене, стверджувати, що COVID-19 та грип – це те саме, аж ніяк не можна.

Матеріал підготований командою фактчекерів Тернопільського прес-клубу за підтримки «Медійної програми в Україні», що фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID) і виконується міжнародною організацією Internews.

19.02.2022, 11:23
1577 Переглядів