Геть російську пропаганду з українських бібліотек!

07.06.2022, 16:29
1257 Переглядів

 Бібліотечні фонди України розпочали роботу з вилучення  видань, зміст яких спрямований проти української незалежності та має ознаки російської пропаганди. Замість них на полицях книгозбірень повинні з’явитися якісні українські книжки.

   Фонд Тернопільської обласної універсальної наукової бібліотеки почали «чистити» від радянської пропаганди ще у 1992 році. На той час питома вага російськомовної літератури становила понад 80 відсотків. Сьогодні ж російськомовна література займає у фонді бібліотеки лише близько 50 відсотків, до того ж сюди входять і книги українських авторів, які пишуть російською мовою, і чимало фахових російськомовних видань, які не містять пропаганди, і які немає чим замінити з українського книговидавничого ринку.

   «У зв’язку з російською агресією навіть фахова література російською мовою зараз прибрана із відкритого доступу і знаходиться у книгосховищі, – розповідає завідувачка відділу комплектування фонду Тернопільської обласної універсальної наукової бібліотеки Надія Крицак. –  Люди, яким дійсно потрібна така література, можуть знайти її у каталозі, але у вільному доступі на полицях бібліотеки можна побачити тільки видання українських авторів та зарубіжну літературу, перекладену українською мовою. Російська класика також прибрана з полиць, проте вилучати її до останнього примірника ми не будемо, адже ми є науковою бібліотекою. В умовах російської агресії як ніколи перед нами постає завдання повністю очистити бібліотечний фонд від проросійської літератури. Тому працівники бібліотеки знову ретельно переглядають полиці з метою 100-відсоткового вилучення таких видань. Таким чином ми прагнемо позбутися впливу російської ідеології та російської інформаційної політики на свідомість наших громадян. Це свого роду наш культурний фронт. З російськими видавництвами ми не співпрацюємо, і навіть якщо художні книжки російських видавництв потрапляли у нашу бібліотеку за часів незалежності, то вони були подаровані нашими читачами і не несли російської пропаганди».

   Таке «очищення» проходить і в решті бібліотечних закладів Тернополя та області. Міністерство культури та інформаційної політики України розробило відповідні методичні рекомендації, які допомагають бібліотекарям розуміти, яка саме література повинна підлягати вилученню. За інформацією згаданого Міністерства (https://mkip.gov.ua/news/7107.html ), першочергово і якнайшвидше потребують вилучення видання:

– зміст яких спрямований на ліквідацію незалежності України, пропаганду насильства, розпалювання міжетнічної, расової, релігійної ворожнечі, вчинення терористичних актів, посягання на права і свободи людини;

 – які пропагують війну, національну та релігійну ворожнечу, зміну шляхом насильства конституційного ладу або територіальної цілісності України; містять виправдовування, визнання правомірною, заперечення збройної агресії російської федерації проти України, у тому числі шляхом представлення збройної агресії рф проти України як внутрішнього конфлікту, громадянського конфлікту, громадянської війни, заперечення тимчасової окупації частини території України; глорифікують осіб, які здійснювали збройну агресію російської федерації проти України, представників збройних формувань рф, іррегулярних незаконних збройних формувань, озброєних банд та груп найманців, створених, підпорядкованих, керованих та фінансованих російською федерацією, а також представників окупаційної адміністрації російської федерації, яку складають її державні органи та інші структури, функціонально відповідальні за управління тимчасово окупованими територіями України, та представників підконтрольних російській федерації самопроголошених органів, які узурпували виконання владних функцій на тимчасово окупованих територіях України, у тому числі шляхом їх визначення як “повстанці”, “ополченці”, “ввічливі військові люди”;

 – видавництв, а також авторів, до яких були застосовані обмежувальні заходи (санкції) відповідно до Закону України «Про санкції»;

 – автори яких публічно підтримали агресію проти України, інформація про що міститься у відкритому доступі в мережі Інтернет.

Антоніна  Ричкун

На фото – у Тернопільській обласній універсальній науковій бібліотеці

Фото авторки

 

07.06.2022, 04:29
1257 Переглядів