Інформація про карантинні виплати для всіх українців – фейк

21.02.2021, 22:17
697 Переглядів

У соцмережі Інстаграм, на сторінці користувача ternopoliany.online, повідомлялося, що Указом Президента від 27 січня 2021 року всі українці отримають карантинні виплати. Чи правда це – перевіряли фактчекери.

ВЕРДИКТ: ФЕЙК

ДОКАЗИ І АРГУМЕНТАЦІЯ:

Через пандемію коронавірусу та введені обмежувальні заходи уряди країн, в тому числі  України, спрямовують кошти на допомогу громадянам, які постраждали в період карантину. У вже згаданій публікації автор говорить про нібито президентський Указ, в рамках якого допомогу отримають:

  • школярі – по 2400 грн;
  • студенти – по 3500 грн;
  • громадяни у віці 23-60 – по 4600 грн;
  • пенсіонери – по 6500 грн;
  • ФОПи – по 8000 грн.

Перше, що викликає підозру, це мова написання допису – вона російська. Група ж місцева, а більшість фейків в український інформаційний простір «залітає» з Росії чи східних областей. Щодо самого Указу, то такого документу на сайті Офісу Президента немає. Більше того, президентський сайт не містить будь-яких Указів, датованих  27 січня 2021 року. Тож на цьому нашу перевірку можна було б закінчити. Та все ж нагадаємо, яку допомогу отримали українці, що постраждали від коронавірусної кризи, насправді. Так наприкінці квітня минулого року в Україні виплачували по 1 000 гривень доплати пенсіонерам, чий розмір пенсії менше, ніж 5 тис. гривень. Фізичним особам-підприємцям, які не мають найманих працівників, і які на період карантину призупинили бізнес,  виплачують «дитячі гроші» на дітей віком до 10 років.  На дитину до 6 років – 1779, від 6 до 10 років – 2218 гривень. Окрім того, 22 квітня минулого року Кабмін ухвалив постанову, яка передбачає надання допомоги працівникам по частковому безробіттю на період карантину, а також протягом 30 днів після його завершення. Щоб отримати компенсацію, малі та середні роботодавці можуть звертатися до центрів зайнятості. Сума розрахунку визначається за кожну годину втрати робочого часу з розрахунку 2/3 чистого окладу, але розмір не має перевищувати мінімального розміру заробітної плати, тобто 4 723 грн. А наприкінці минулого року окремі ФОПи також могли отримати допомогу від держави у розмірі до 8 тисяч гривень.

Щодо самого посту, то варто також додати, що автор маніпулює, розміщуючи дані про допомогу у порядку зростання, від найменшого до найбільшого показника, де саме єдиний правдивий пункт про виплату допомоги ФОПам  – найбільший.

Висновки:

Указу Президента, про який йдеться у дописі, не існує. Із усіх перелічених можливих карантинних виплат правдива лише одна – про допомогу ФОПам у розмірі 8 тисяч гривень, проте заявки на виплати підприємці мали подати до 31 грудня 2020 року. Наразі якоїсь іншої окремої підтримки для школярів, студентів чи інших категорій  громадян в Україні немає.

Матеріал підготований у співпраці  з Тернопільським прес-клубом, за підтримки «Медійної програми в Україні», що фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID) і виконується міжнародною організацією Internews.

 

21.02.2021, 10:17
697 Переглядів