Місцеві сайти «поширили» британський штам Covid-19 на території Тернопільщини тижнем раніше, ніж він був офіційно зафіксований

05.04.2021, 15:15
665 Переглядів

Світові ЗМІ ледь не щодня повідомляють про нові штами коронавірусної інфекції. Підхопили цю тенденцію й на Тернопільщині. Інформаційний простір регіону заполонили публікації про те, що у Тернопільській області зафіксовано випадки британського штаму Covid-19. Як ситуація склалася насправді – досліджували фактчекери.

БЕЗ ВЕРДИКТУ

ПЕРЕВІРКА

«На Тернопільщині виявили новий британський штам коронавірусу» – пишуть місцеві сайти. «Він у рази заразніший, має нові симптоми та небезпечніший для дітей та молоді», – додають у своїх публікаціях медіа. Подібні новини почали з’являтися на початку минулого тижня – 29 березня ( див. скріни після тексту-ред). Онлайн-ресурси посилалися на «Інститут епідеміології та інфекційних хвороб ім. Громашевського», який виявив мутовані коронавіруси з генетичними характеристиками, що відповідають британському варіанту, на території західної України. Проте активного посилання на джерела інформації не було. Також не вказувалися конкретні регіони Західної України, і чи є у тому переліку Тернопільщина.

Фахівці редакції звернулися за інформацією на сайті Інституту. На момент звернення до ресурсу і первинного аналізу були дійсно зафіксовані дані про виявлені нові геноми коронавірусу, проте Тернопільської області у переліку регіонів на той час не було . Йшлося про  Київщину, Львівщину,  Харківщину, Дніпропетровщину та Івано-Франківщину.

Редакція також направила офіційний запит у ДУ «Тернопільський обласний лабораторний центр МОЗ України», у якому попросила підтвердити або спростувати інформацію про наявність клінічно підтверджених випадків британського штаму коронавірусу на Тернопільщині.

У відповідь на запит в установі нам повідомили, що станом на 29 березня 2021 року (час появи перших публікацій в Інтернеті) повідомлення про циркуляцію на території Тернопільської області збудника британського штаму Covіd-19 не надходило.

В період підготовки матеріалу редакція отримала від Лабораторного центру відповідь-доповнення на раніше направлений до цієї інстанції запит. У документі повідомлялося, що станом на 5 квітня 2021 року в області вже підтверджено циркуляцію коронавірусу британського походження. Тож можна  констатувати, що тернопільські сайти 29 березня поширили неправдиву інформацію про виявлення британського штампу коронавірусу в області – на той момент офіційних підтверджених даних з державних джерел, що даний штам був зафіксований, не існувало. Задокументоване  підтвердження місцевого Лабораторного центру з’явилося лише через тиждень.

Матеріал підготовано у співпраці  з Тернопільським прес-клубом, за підтримки «Медійної програми в Україні», що фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID) і виконується міжнародною організацією Internews.

05.04.2021, 03:15
665 Переглядів