Must-have знаннями з інформаційної гігієни поділилася Оксана Мороз

01.07.2021, 17:32
2369 Переглядів

Вчора слухачі VIII регіональної Школи сучасної журналістики Тернопільського прес-клубу отримали справді must-have (конче потрібні-англ.) знання з орієнтації та безпечного споживання у сучасному інформаційному світі. Як функціонує нова цифрова реальність, за допомогою чого маніпулює нами і як цьому протистояти, їм розповідала одна з кращих на сьогодні в Україні спеціалісток у цій сфері Оксана Мороз, засновниця просвітницького проекту з інформаційної гігієни “Як не стати овочем” https://www.facebook.com/inforules.

 

   На початку спікерка ознайомила із загальною ситуацією в соціумі та інформпросторі, і тим «фундаментом», на який спираються маніпулятори, щоб впливати на нас з вами. До речі, нагадаємо, що минулого року волонтери згаданого проекту провели дослідження щодо рівня інформаційної гігієни, охопивши три тисячі осіб по всій Україні. Результат засвідчив, що 54 відсотки населення  її не дотримуються, а Тернопільщина навіть виявилася в цьому серед «лідерів», бо тут ця цифра становила аж 68%. Пояснюючи, як і за якими алгоритмами працює одна з найпопулярніших соцмереж Фейсбук (47 відсотків українців споживають сьогодні новини саме звідти, і вона є головним розповсюджувачем інформаційних вірусів), Оксана Мороз зазначила, що маніпулятори знають це дуже добре і використовують по максимуму. «І навіть коли ви просто лайкаєте, то Facebook вже показує це вашим друзям, тож ви вже поширюєте інформацію».

   Далі вона навела цілу низку прикладів на підтвердження засилля дезінформації та маніпуляцій в соцмережі, які для багатьох, можливо, стали неприємним відкриттям. Приміром, що 90 відсотків постів про хворих дітей і людей, яким потрібна допомога – це, на жаль, фальшивки. Що, натиснувши кнопку «пройти тест» на кшталт «Який святий вами опікується?» чи «Ким ви були в минулому житті?», ми автоматично даємо доступ до всіх наших даних. Те саме стосується різноманітних флешмобів, де просять скопіювати якийсь текст, поставити “лайк”, плюсик тощо. З цього ж розряду -фото-пропозиція дізнатися, хто дивився вашу сторінку, бо такої функції у Facebook наразі взагалі не існує. Коли ж ви «клікаєте» на неї, то інформаційний вірус відразу ж отримує доступ до вашої сторінки з усіма даними плюс можливість від вашого імені розсилати інформацію. Ну а нестримно побажавши дізнатися, «як ви записані у телефонах інших людей», ви надаєте доступ до своєї телефонної книги та місцезнаходження. Дізналися слухачі і правду про шахрайські схеми «подарунків на халяву», найтиповіші з яких, до речі, зібрані для ознайомлення і застереження на ресурсі #ШахрайГудбай (рекомендуємо!). А також – про те, як «підслуховують» нас наші з вами смартфони. Багато корисного почули про ботів, переважна більшість з яких, виявляється, служать не для поширення інформації, а для «увімкнення» так званого стадного інстинкту, ідеально сприятливого для маніпуляторів.

   Окремо і детально зупинилася Оксана Мороз на темі дезінформації та маніпуляцій в онлайн-медіа, передусім нагадавши, що частина з них заробляють на «клікбейтерстві», «джинсі» та чорному піарі, тож перетворюються у сайти-сміттярки. Найбільші такі сьогодні в українському сегменті Інтернету – znaj.ua та politeka.net. Остання дотримується стандартів журналістики процентів на 15, тим часом входить в Топ-20 популярних сайтів України. Уявляєте, наскільки невимогливі наші громадяни до інформації, яку споживають? «Ви думаєте, що зможете зрозуміти, де сміттярка, а де ні, читаючи все підряд. Але це саме те, що потрібно маніпуляторам. Бо ви самі створюєте собі інформаційний шум, в якому повірите (так працює наша психіка-ред.) найбільш емоційним заявам»,– застерегла спікерка.

   Далі Оксана Мороз почергово ознайомила з тим, як працюють та маніпулюють телебачення, YouTube, Telegram, Viber, Google та Wikipedia, давши чіткі практичні поради, як споживати інформацію з усіх цих джерел безпечно. Разом з тим вона зазначила, що в цілому освоєння  медіаграмотності – це дуже тривалий процес. Тут немає «чарівних пігулок» на кшталт тих, які пропонують маніпулятори. Тим часом загальна ситуація із рівнем знань українців у цій сфері зараз приблизно така, як тоді, коли людство не вміло читати і писати, якщо провести паралель із звичайною грамотністю. Тому дуже важливо продовжувати пояснювати і навчати, і починати з того, щоб люди брали інформацію з достовірних джерел.

 Захід проводився в рамках проекту «Сприяння медіа реформам та розвитку регіональної журналістики» за підтримки «Медійної програми в Україні», що фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID) і виконується міжнародною організацією Internews.

01.07.2021, 05:32
2369 Переглядів