«Ми хочемо відкрити Вікно Україні!»

15.11.2021, 20:13
2872 Переглядів

  У Тернопільському прес-клубі відбулося відкриття нової локації на туристичній мапі нашої області. Причому локації неабиякої, надзвичайно цінної як у культурному, так і в історичному ракурсі.

   Територія Гримайлівської громади ( раніше Гусятинського, а віднедавна вже Чортківського району Тернопільщини) дуже багата на цікаві природні та історичні об’єкти. Це і заповідник Медобори, і унікальні карстові озера, і музей видатного  вченого та винахідника, уродженця того краю, Івана Пулюя, і місця, пов’язані  з життям та творчістю класика української літератури Івана Франка. Про це нагадав, розпочинаючи прес-конференцію, Гримайлівський селищний голова Микола Сідляр. «Звичайно, всього не охопиш, – зазначив він, – але я б дуже хотів і надалі бачити таку активність людей, особливо молоді, як зараз, коли вони об’єдналися для створення «Музею Федоровича у Вікні».

   Володислав Федорович, громадський та культурний діяч і меценат позаминулого століття, був визначною постаттю в історії не лише Тернопільщини, його діяльність мала вплив на розвиток української культури і просвітництва в межах усієї тодішньої Австро-Угорської імперії. Відзначився він і тим, що був дуже добрим господарем і дбав про розвиток громад, де були його маєтки. Тож, мабуть, символічно, що і до належного вшанування його пам’яті через долучилися жителі новоствореної Гримайлівської територіальної громади. Однак ідея виникла не на порожньому місці. У 2007-му році в селі Вікно, завдяки ентузіазму і старанням його жительки Ганни Чемери,  було створено музей «Незабутні імена», сотні експонатів якого розповідали про історію населеного пункту та тих, хто в ньому проживав і проживає. Він і став базою для створення – за сприяння Українського культурного фонду – сучасного «Музею Федоровича». Про це розповів журналістам відомий тернопільський історик та краєзнавець, координатор проєкту «Музей Федоровича у Вікні» Сергій Ткачов. А також про те, що можна побачити в новому музеї та як він розвиватиметься і в науково-дослідницькому напрямку,  і в контексті навколишньої туристичної інфраструктури. Заклад має 5 основних тематичних залів, перший з яких присвячений славному роду Федоровичів та їх внеску у розвиток української культури і науки; другий – власне Володиславу Федоровичу, який, зокрема, був і засновником та популяризатором мануфактурного виробництва килимів і гончарних виробів; третій – історії взаємин Володислава Федоровича та Івана Франка та перебуванню останнього у Вікні; четвертий – участі жителів села у національно-визвольній боротьбі; п’ятий –  місцевим культурно-побутовим традиціям. До речі, майбутні відвідувачі музею матимуть можливість не лише споглядати та слухати екскурсовода чи аудіогіда, а й, приміром, створити щось за гончарним кругом чи ткацьким станком під наставництвом майстра.

   Розповідь Сергія Ткачова доповнив Василь Томчишин, голова тернопільської ГО «Центр громадського моніторингу та аналітики», який є уродженцем села Вікно, тож разом з іншими молодими активістами долучився до створення там сучасного музейного закладу з особливим ентузіазмом. «Я дуже вдячний команді, яка так самовіддано працювала, підприємцям, активним мешканцям села, голові громади. Цей проект – приклад для інших в тому, що справу розпочали в селі самі, не чекаючи, поки хтось це для них ініціює. А особа Федоровича – чудовий приклад того, яким має бути український господар, для всіх. Вдячний за підтримку і Українському культурному фонду. Ми хочемо відкрити Вікно Україні!», – сказав також він.

   У пресконференції взяла участь начальниця управління культури, охорони культурної спадщини та туризму департаменту культури та туризму Тернопільської обласної державної адміністрації Надія Галябарда, яка відзначила величезний потенціал Гримайлівської громади у розвитку туризму та те, що в неї є всі шанси стати прикладом для інших громад. А також запевнила, що очолюване нею управління всіляко сприятиме популяризації цієї справи. Зокрема, анонсувала, що навесні буде організовано інформаційний тур до Вікна для представників туристичних агенцій. Нагадаємо, що проєкт «Музей Федоровича у Вікні» реалізовується в межах партнерської програми «Культура.Туризм.Регіони» Українського культурного фонду і Державного агентства розвитку туризму. Цієї неділі заклад відкрив свої двері для відвідувачів.

На фото  – Володислав Федорович

Фото архівне

15.11.2021, 08:13
2872 Переглядів