Не ведіться на фейк про збір ліків та обладнання для військового госпіталю!

21.03.2022, 15:48
1985 Переглядів

Українці у всьому світі об’єдналися у спільній боротьбі проти ворога. Щоб допомогти нашим захисникам, люди часто готові віддати останнє, аби зібрати кошти на захисне спорядження, техніку чи необхідні медикаменти. На жаль, серед десятків прохань про допомогу, які можна побачити у соцмережах, нерідко трапляються шахрайські або фейкові, які «запускає» ворог. Один із них останній тиждень активно поширюють користувачі Фейсбуку. Чому не варто забувати про холодний розум у такий відповідальний час, пояснюють наші фактчекери.

ВЕРДИКТ: ФЕЙК

ДОКАЗИ І АРГУМЕНТАЦІЯ:

У місцевій групі Фейсбуку та у стрічці користувачів цієї соцмережі активно поширюють допис із закликом допомогти Київському військовому шпиталю – Головному військово-медичному клінічному центру Державної прикордонної служби України. Можливо, ви також бачили цей допис, а якщо ще ні, то в жодному разі не поширюйте його, навіть із найкращими намірами.

Зверніть увагу на наступні «маркери», які мають насторожити вас як користувача, якщо ви хочете допомогти репостом чи коштами. Перш за все, слово «терміново» прописано великими буквами з пробілами і декількома знаками оклику. Таким чином  першоджерело цього фейку хоче привернути вашу увагу до того, що ситуація начебто критична, і критична вона «з великої букви».

По-друге, прохання про допомогу орієнтоване на «багатих родичів і родичів за кордоном», що теж має насторожити, адже українці, як ми вже згадували, у боротьбі з бідою готові віддати останнє, і тоді вже не йдеться про рівень багатства, адже це поняття відносне.

По-третє, в дописі не названо число поранених військових, а «багато» – поняття абстрактне і лише сіє паніку. У читача може скластися уявлення, що ворог «перемагає». Далі – перелік препаратів і обладнання, назви яких пересічному читачу не скажуть нічого. І навряд чи багато з тих, хто поширив цей допис, перед цим «гуглили», щоб зрозуміти, чого саме потребує госпіталь. Саме на це й орієнтуються «фейкомети»: складні незрозумілі медичні терміни, а, отже,  щось справді необхідне. Зазначимо, що все перелічене є хірургічними інструментами та апаратами.

Ну і трохи дивним виявляється прохання «довго дзвонити» ( ми телефонували – ніхто не відповідав) до контактної особи.  А наприкінці посту – ледь не наказ кожному поширити допис, адже лікують захисників, а ви, мовляв, такі байдужі. Але не лише сама побудова допису має насторожувати користувачів соцмереж. Київський військовий госпіталь – це не якийсь приватний заклад, а державний клінічний центр, один із провідних в Україні закладів охорони здоров’я. А точніше – головний клінічний госпіталь країни. Тож навряд чи  його керівництво просило б допомогу в такий спосіб, адже найперше його забезпеченням займаються МОЗ та Міноборони.

Щоб дізнатися, чи справді у госпіталю така критична ситуація, ми відвідали сайт закладу, проте він, очевидно, був «зламаний» хакерами. На головній сторінці відображається назва «Колекціонер країни», а всі новини стосуються теми нумізматики. У той же час на сторінці закладу у Фейсбуці продовжують публікувати інформацію про діяльність госпіталю, про отримання гуманітарної допомоги, в тому числі ліків та медикаментів. Пояснення з приводу роботи сайту чи поширення фейкової інформації від імені госпіталю немає.

Наші фактчекери знайшли інформацію на сторінці співзасновника організації «Твоя кров рятує», яка займається пошуком донорів по всій країні,  Михайла Зазуляка. Він пояснив, що ані вказана інформація, ані номер телефону не мають жодного відношення до Київського військового госпіталю. А сам фейк має російське коріння. Отож, радимо бути обачними, бо, на жаль, ворог жорстоко «воює» з нами і в інформаційному полі. Подібними постами він намагається посіяти паніку, і використовує проти нас наше ж щире бажання допомогти.

Матеріал підготований командою фактчекерів Тернопільського прес-клубу.

 

 

 

21.03.2022, 03:48
1985 Переглядів