Неправда про те, що в Україні скасували військовий призов

03.02.2022, 13:49
1498 Переглядів

У місцевому Telegram-каналі з’явилася публікація про те, що в Україні скасували обов’язковий військовий призов.  Правда це чи ні, перевіряли фактчекери.

ВЕРДИКТ: НЕПРАВДА/МАНІПУЛЯЦІЯ

ДОКАЗИ І АРГУМЕНТАЦІЯ:

«Обов’язковий військовий призов СКАСОВАНО», – повідомляється у пості тернопільського Telegram-каналу. У дописі уточнюється, що відповідний закон уже підписав Президент України Володимир Зеленський, та навіть є декілька активних гіперпосилань, що мало б засвідчувати надійність та достовірність джерела інформації. Проте щоб перейти за цими лінками, читачеві необхідно підписатися на інший Telegram-канал. А точніше  – подати запит на вступ, адже канал є приватним, і адміністратори додають кожного учасника самостійно. Та навіть після проходження усіх цих «процедур» детальної інформації, а також її джерела ми не дізнаємося, бо після кліку на посилання нас «перекидає» на випадкові публікації цього Telegram-каналу. Очевидно, що на резонансній темі скасування військового призову адміністратори цих каналів лише нарощують аудиторію та збільшують охоплення дописів,  проте ніякої корисної інформації читач не отримує. До того ж, дана інформація не відповідає дійсності та є маніпулятивною.

Зокрема, щодо констатації факту, що Володимир Зеленський начебто вже підписав закон про скасування військовою призову, то це є неправдою. Насправді глава держави наразі лише пропонує розпочати підготовку законопроєкту про скасування обов’язкового призову через 2 роки, з поступовим переходом служби в армії на контрактну основу. Про це йдеться в указі президента №36/2022. Така пропозиція Зеленського з’явилась у контексті планів поступового переходу на формування особового складу Збройних сил за контрактом.  І хоча документ набув чинності з дня його опублікування ( 1 лютого 2022 року), моментального скасування призову чи інших термінових змін він не передбачає. Фактично указ є розпорядженням Зеленського, яке адресоване Кабміну загалом та Міністерству оборони зокрема — щодо того, яких заходів слід вжити для посилення обороноздатності України і розвитку професійної армії в найближчі роки.

«Забезпечити підготовку та внести на розгляд Верховної Ради України законопроект щодо запровадження моделі інтенсивної системи військової підготовки як можливої альтернативної форми проходження строкової служби та припинення призову громадян України на строкову військову службу з 1 січня 2024 року», – йдеться у документі. Проте факт підписання указу з дорученням Кабміну розробити законопроєкт  ще не означає, що з 1 січня 2024 року буде припинено призов в армію. Для реалізації цих та інших ініціатив, які прописані в указі Зеленського, необхідно зробити ще чимало кроків: зокрема, Кабмін має розробити та подати в Раду низку відповідних законопроєктів, а далі все залежатиме від результатів голосування в першому, другому читанні та в цілому.

Тому наразі стверджувати, що військовий призов скасовано, або ж навіть буде скасовано – ще зарано.

Матеріал підготований командою фактчекерів Тернопільського прес-клубу за підтримки «Медійної програми в Україні», що фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID) і виконується міжнародною організацією Internews.

03.02.2022, 01:49
1498 Переглядів